Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Нравствен дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Нравствен дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Нравствен дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Нравствен дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При прекъсване на дълготрайно фактическо съжителство, отношенията между съжителстващите до момента на прекъсването, включително съзнателното изпълнение на нравствени задължения между тях, обвързват ли наследниците им?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1.„Представлява ли морално задължение на сестрите една към друга, поето от всяка една от тях, да си помагат при закупуване на жилище, за което не си дължат връщане на престираната сума?“; 2.“Следва ли да се квалифицират правно като такива, сочещи на хипотеза на чл. 55, ал. 2 ЗЗД, изявления между сестри за поето задължеине една към друга да си помагат при закупуване на жилище чрез престиране на парична сума една към друга, без да се дължи връщането й на платилия?“; 3.“Съществува ли морална норма, съобразно която между сестри да съществува задължение да си помагат при закупуване на жилище, като престират парична сума за това?“; 4.“Представлява ли плащане на основание нравствено задължениечл. 55, ал. 2 ЗЗД, на платилия, за което не се дължи връщане на престираната сума от едната на другата сестра, в изпълнение на поето задължение на платилата сестра да помогне на другата при закупуване на жилище, тъй като платилата сестра е получила от родителите преживе дял от имуществото им, а другата не е получила?“; 5.“Представлява ли плащане на основание изпълнение на морално задължение - чл. 55, ал. 2 ЗЗД, на платилия, за което не се дължи връщане на престираната сума от едната на другата сестра, при поето задължение от платилата сестра за помощ, състояща се в парична престация за закупуване на жилище по една неформална делба на имуществото на родителите на страните още преживе между страните, при което всяка от тях да получи жилище?“; 6.“Представлява плащане на основание нравствено задължение на платилия – чл. 55, ал. 2 ЗЗД, за което не се дължи връщане на престацията на парична сума, от едната сестра/платец на другата сестра, в изпълнение на поето задължение на платилата да помогне на другата сестра да си закупи жилище?“. Сочи, че решението е очевидно неправилно, тъй като твърдяното от касаторката основание за получаване на сумата – дарение, е доказано.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

и доводите към него засягат частта на въззивното решение, по отношение на която жалбата е процесуално недопустима и поради това е оставена без разглеждане. Поради това цитираният въпрос и изложените към него доводи са ирелевантни и не обуславят процесуална недопустимост на въззивното решение в частта, предмет на разглеждане. В същата част, засягаща съдебния акт, с който искът е уважен при служебно упражнения контрол, по реда на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, ВКС констатира, че не са налице предпоставки за допускане на касационен контрол. Процесуалната недопустимост на решението предпоставя условия, отнасящи се до липсата или ненадлежното упражняване на правото на иск или жалба, които в конкретния случай не са доказани от касатора. Налице е право на иск по чл. 55, ал. 1, предложение първо ЗЗД, упражнено по надлежния ред с редовна искова молба, разгледана от съдилищата при съобразяване на обстоятелствата, отразени в нея и заявения петитум. Искът е разгледан на предявеното основание – получаване на процесната сума от ответницата при начална липса на правно основание, като в тази връзка са изложените изводи за недоказаност на твърденията за превеждане на сумата със знанието и разрешението на ищеца, както и са развити съображения за липсата на основание за получаването й. Мотивирано е разбирането на въззивната инстанция за недоказаност на твърденията за изразходване на парични суми за нужди на ищеца. Искът е разгледан на предявеното основание, когато фактическите констатации на съда са формирани по отношение на обстоятелствата, съдържащи се в исковата молба, поставящи спорното право под конкретна искова защита. В случая окръжният съд не се е отклонил от обстоятелствената част на исковата молба и в съответствие със съдържащите се в същата твърдения е квалифицирал претенцията по чл. 55, ал. 1, предложение първо ЗЗД. Жалбата също така е упражнена при наличието на право за обжалване – подадена е в срок, от надлежна страна по делото, при наличие на правен интерес, предвид неблагоприятния за ищеца резултат от постановения първоинстанционен акт, срещу подлежащо на въззивно разглеждане решение. Същата е редовна, съдържа изискуемите реквизити по закон и сезирането на окръжия съд е упражнено по предвидения в закона ред. Затова следва да се приеме, че не са налице основания за допускане на касационно обжалване поради вероятност за процесуална недопустимост на въззивното решение. Разглежданото въззивно решение, като постановено от надлежен орган – въззивен съд, в законен състав, в пределите на правораздавателната власт на съда, в писмена форма, подписано от съдиите, участвали в разглеждане на делото и обективиращо мотиви и диспозитив с ясно съдържание отговаря на изискванията за валидност на съдебния акт. Поради това настоящата инстанция приема, че същото решение не е нищожно и бланкетно поддържаното основание по чл. 280, ал. 2, предложение първо ГПК не е налице, съответно липсват предпоставки за допускане на касационно обжалване по реда на тази норма.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1. Кои са релевантните факти по иска с правна квалификация чл. 87, ал. 3 ЗЗД за разваляне на договор за прехвърляне на право на собственост върху имот срещу задължение за гледане и издръжка поради неизпълнение на задължението на приобретателя? 2. Как се разпределя доказателствената тежест по този иск? 3. Освобождава ли се от своите договорни задължения приобретателят на имота, когато лице, задължено по закон, е предоставило грижите и издръжката, от които прехвърлителят се е нуждаел? и 4. Следва ли въззивният съд да прецени всички събрани по делото доказателства от значение за спора, както и доводите и възраженията на страните и да обоснове своето решение на базата на тази преценка? Касаторът счита въпросите включени в предмета на делото и обуславящи въззивното решение. Извежда допълнителните основания от чл. 280, ал. 1, т. 1 и 3 ГПК за допускане на касационния контрол с довода, че първият е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, а останалите въззивният съд е разрешил в противоречия с конкретни решения на ВКС, постановени по реда на чл. 290 – 293 ГПК. По същество се оплаква, че решението е неправилно поради съществени процесуални нарушения и противоречие с материалния закон. Претендира разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право