Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 13 ал. 1 ЗЗД

Чл. 13. (1) Предложителят е обвързан с предложението до изтичането на срока, който е определен в него или е обикновено нужен според обстоятелствата, за да пристигне приемането.

чл. 13 ал. 1 ЗЗД

Чл. 13. (1) Предложителят е обвързан с предложението до изтичането на срока, който е определен в него или е обикновено нужен според обстоятелствата, за да пристигне приемането.

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

в следния смисъл: съставлява ли предложение по чл. 13, ал. 1 ЗЗД за сключване на договор за паричен заем преводът на пари по банкова сметка на друго лице, като в платежното нареждане е посочено като основание за плащането „заем” и съставлява ли приемане на това предложение усвояването на сумата и разпореждането с нея от получателя; възниква ли валидно заемно правоотношение, когато едно лице преведе по сметка на друго парична сума, посочи в платежното нареждане като основание за превода „устен договор за заем”, а получателят усвои и се разпореди със сумата, без да направи възражение по основанието на превода в разумен срок. Ищцата счита, че тези въпроси имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

от значение за изхода на конкретното дело и с обуславящо значение за правилността на правните изводи на въззивния съд по спорния предмет. Като израз на диспозитивното начало в гражданския процес касаторът е длъжен да формулира този въпрос в изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК /ТР №1/2009 г. от 19.02.2010 г. по дело №1/2009 г., ОСГТК/. Едновременно с това е необходимо касаторът да обоснове и допълнително основание по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 - т. 3 ГПК за допускане на касационно обжалване- правният въпрос трябва да е решен в противоречие с практиката на ВКС, решаван противоречиво от съдилищата или имащ значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Така предвидените в процесуалния закон изисквания за допускане на касационната жалба до разглеждане в случая не са налице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Влахов

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

не са формулирани от касатора. Изложението преповтаря съдържанието на касационната жалба и оплакванията за незаконосъобразност и необоснованост на въззивния акт, като бланкетно е посочено, че „съдът се е произнесъл по материално-правен въпрос, който освен, че е в противоречие с практиката на ВКС, е и от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

следва да е включен в предмета на делото и да е обусловил решаващата правна воля на съда по предмета на спора. В конкретния случай нито един от поставените в изложението въпроси не покрива изискването на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като уважаването на предявените срещу касатора искове не е обусловено от тяхното разрешаване от въззивния съд. За да постанови решението си, въззивният съд изобщо не е обсъждал дали между страните е постигнато съгласие за прекратяване на предварителния договор и дали е спазена установената в закона форма за валидност на съглашението за прекратяване на договора. Произнасянето на съда е съсредоточено върху очертания с исковата молба предмет на спора и върху релевантния за разрешаването му въпрос дали между страните е постигнато съгласие за връщане на платената от ищците цена по предварителния договор. Прекратяването на предварителния договор не е било предмет на спора, а както е констатирал и въззивният съд в мотивите си, в предложения от ищците анекс то е предвидено като последица спрямо задължението на ответника - касатор за връщане на получената цена. Последният въпрос изобщо няма връзка с мотивите към въззивното решение, като се има предвид извода на въззивния съд, че постигането на съгласие между страните за връщане на платената цена по предварителния договор е доказано от всички доказателства по делото /а не само от електронните писма/, преценени във взаимната им връзка. Несъответствието на посочените от касатора въпроси с общото изискване на чл. 280, ал. 1 ГПК е достатъчно основание въззивното решение да не бъде допуснато до касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Допустимо ли е оттеглянето на предложението за прекратяване на трудовия договор преди насрещната страна да е уведомила предложителя за приемането ? Как следва да бъде обективирано съгласието на работодателя за прекратяване на трудовия договор и следва ли в предложението да се посочи изрично основанието за прекратяване на трудовия договор, явяващи се от значение за точното приложение на чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право