Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 63 ал. 4 КТ

Начало на изпълнението
Чл. 63. […] (4) Изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено.

чл. 63 ал. 4 КТ

Начало на изпълнението
Чл. 63. […] (4) Изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

са неотносими, а по другите съдът се е произнесъл в съответствие с практиката на ВКС- която е трайно установена и не се налага изменението и. Липсва и противоречие на мотивите с правилата на формалната и правна логика. Съображенията за това са следните:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

- Само с гласни доказателства ли подлежи на доказване в съдебния процес фактическата дейност по престиране на работна сила от работника или служителя в изпълнение на неговото основно задължение по трудов договор, за което му се дължи възнаграждение; С оглед спецификата на разглеждания случай – пасивно процесуално поведение на ответника и невъзможност за осигуряване на свидетели на ищеца, подлежи ли на установяване от ищеца в рамките на разпределената от съда доказателствена тежест само чрез ангажирани от него писмени доказателства, вкл. и изходящи от работодателя (присъствен списък и др.). При предявен иск по чл. 128, т. 2 КТ, подлежи ли на пълно и главно доказване от ищеца фактът на ефективно полагане на труд (престиране на работна сила от него), когато работодателят – ответник не е оспорил този факт или е достатъчно ищецът да докаже възникването и съществуването на трудовото правоотношение. Според касатора, поставените въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като поддържа, че липса съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

Противоречието и заобикалянето на закона, визирани в чл. 74, ал. 1 КТ единствено противоречие и заобикаляне на разпоредбите на КТ ли касае, или и обхваща и разпоредби, визирани в други нормативни актове.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

от кой момент започва да тече срокът за изпитване – от сключване на трудовия договор или от реалното изпълнение на трудовите функции, опорочена ли е преценката на работодателя, ако не е дал възможност на работника да започне да изпълнява трудовите функции и как съдът преценява дали трудовата функция е нова – чрез сравнение с последната заемана длъжност или чрез сравняване с всички заемани предходни длъжности, които (въпроси) имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

От кога започва да тече изпитателния срок при сключен безсроен трудов договор със срок за изпитване от шест месеца уговорен в полза на работодателя – от датата на изготвяне на трудовия договор или от датата на постъпване на работника или служителя на работа?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право