Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Улична регулация

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Улична регулация” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Улична регулация

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Улична регулация” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

При наличие на констативен нот. акт за придобиване по регулация части от недвижими имоти по реда на ЗПИНМ /отм./, установяващ заплащане на паричното обезщетение за придаваемите по дворищнорегулационен план место, установява ли се по безспорен начин придобиването на придаваемите по регулация места?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Длъжен ли е съдът да се произнесе по последицата на чл. 537, ал. 2 ГПК в съответствие с постановеното с него решение по съществото на спора за собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

1. При наличие на констативен нот. акт за придобиване по регулация части от недвижими имоти по реда на ЗПИНМ /отм./, установяващ заплащане на паричното обезщетение за придаваемите по дворищнорегулационен план место, установява ли се по безспорен начин придобиването на придаваемите по регулация места? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
2. Кой е легитимиран да иска издаване на констативен нотариален акт за установяване право на собственост, придобито на основание дворищен-регулационен план? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Длъжен ли е съдът да се произнесе по последицата на чл. 537, ал. 2 ГПК в съответствие с постановеното с него решение по съществото на спора за собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1. Отреждането на един терен за улица означава ли автоматично, че той преминава в собственост на общината или държавата и кога се счита отчуждено от собствениците едно дворно място, ако отчуждаването е извършено с уличнорегулационен план при действието на ЗПИНМ, редакция преди 1956г., съответно след 1956г. и приложима ли е нормата на чл. 39, ал., ЗПИНМ /първоначална редакция/ при неприложен план; 2. По смисъла на чл. 74а ЗПИНМ завземането на имотите по установения ред означава ли спазването на чл. 79 ППИНМ /ДВ, бр.51/1950г./, съгласно който заемането на отчуждените недвижими имоти за мероприятия на народните съвети и другите държавни учреждения и предприятия става след обезщетяване на собственика съгласно чл. 73 от същия правилник /чрез плащане в брои, или чрез заплащане на лихва от заемането на имота до плащането/; 3. Заемането на терена доказва ли се от записа на самия план или е необходимо наличието на доказателства за заемането на имота; 4. Следва ли да бъде установена относимата правна норма и съответно изследван въпроса кога е влезнал в сила съответния уличнорегулационен план; 5. Допустимо ли е придобиването на правото на собственост на няколко придобивни основания при конкуренция на последните; 6. Следва ли произнасянето на съда по заявено придобивно основание, основаващо се на давностно владение, да бъдат обсъдени и приети за доказани всички елементи от фактическия състав на нормата на чл. 79, ал. 1 ЗС, а именно освен изтичането на период от 10 години следва ли да бъде доказано осъществяването на владение, което владение при това да е явно, категорично и безсъмнено и 7. Длъжен ли е съдът да посочи в доклада по делото правнорелевантните факти, които следва да се установят в производството и представлява ли процесуално нарушение произнасянето му по факти, които не са посочени на страните, без да е указано значението им за претендираното право. Поддържа, че всички въпроси са решени в противоречие с практиката на ВКС/задължителна и незадължителна/, а част от тях /не е посочено кои/ са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, както и че решението е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право