Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 213 НК

Чл. 213. Който разруши, повреди или унищожи с измамлива цел свое осигурено имущество, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба от сто до триста лева.

чл. 213 НК

Чл. 213. Който разруши, повреди или унищожи с измамлива цел свое осигурено имущество, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба от сто до триста лева.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са разрешени от въззивния съд в отклонение от съдебна практика на ВС и ВКС, като сочи Определение №60274/21.07.2021г. по ч. т. д. №836/2021г. на ВКС, I ТО и Определение №450 от 06.11.2020г. по ч. т. д. №1446/2020г. на ВКС, II ТО и в същото време, че разрешаването им е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

за прилагането на нормата на чл. 235, вр. чл. 236, ал. 2 ГПК, който е решен в противоречие с ППВС №1/1953 г., както и по следните въпроси, за които се твърди, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото: 1. За да се приложи разпоредбата на чл. 211, т. 1 КЗ, необходимо ли е умишленото причиняване на застрахователното събитие да бъде установено с влязъл в сила акт на наказателен съд. 2. Деянието, чрез което е причинено умишлено застрахователно събитие трябва ли да попада в хипотезата на състав на престъпление по НК. 3. Каква е формата на вината, визирана в употребения термин умишлено в текста на чл. 211, т. 1 КЗ. 4. Декларирането на неверни обстоятелства при предявяване на претенцията за изплащане на застрахователно обезщетение, представлява ли неизпълнение на задължение по застрахователния договор, което е значително с оглед интереса на застрахователя. 5. Установяването на несъответствие между декларираното от застрахования или негов представител и действително случилото се, представлява ли неизпълнение на задължение по застрахователния договор, което е значително с оглед интереса на застрахователя. 6. Липсата на причинно-следствена връзка между декларираното от застрахования или негов представител и действително случилото се, достатъчно основание ли е за отказ за изплащане на застрахователно обезщетение. 7. Може ли застрахователят да се позове на измамни действия на застрахования или негов представител, когато същите не са установени с влязла в сила присъда.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2013

формулиран в изложението – как следва да се анализира съотношението между приходите и разходите на ответника, общо за целия период или към момента на всяко едно придобиване с цел установяване наличието на доходи от законни източници. Цитираната практика на ВКС е неотносима към този въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно процесуалноправния ред, по който следва да се установи факта на умишлено причинено застрахователно събитие, обусловен от своя страна от отговора и на въпроса необходимо ли е умишленото увреждане на застрахованото имущество във всички случаи да съставлява престъпление, за да е налице последователно прокарваното от законодателя ни начало, според което основание за отказ от заплащане на застрахователно обезщетение е налице само при извършване на умишлено увреждане от страна на застрахования или от трето ползващо се по договора лице – чл. 355, ал. 1, б. “б” (отм.) ЗЗД, чл. 390, ал. 4 (отм.) ТЗ и чл. 211, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право