Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 79 ал. 2 КМЧП

Лични и имуществени отношения между съпрузи
Чл. 79. […] (2) Личните отношения между съпрузи с различно гражданство се уреждат от правото на държавата, в която е тяхното общо обичайно местопребиваване, а когато такова не е налице – от правото на държавата, с която и двамата съпрузи общо са в най-тясна връзка.

чл. 79 ал. 2 КМЧП

Лични и имуществени отношения между съпрузи
Чл. 79. […] (2) Личните отношения между съпрузи с различно гражданство се уреждат от правото на държавата, в която е тяхното общо обичайно местопребиваване, а когато такова не е налице – от правото на държавата, с която и двамата съпрузи общо са в най-тясна връзка.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

дали съгласно семейното право на Белгия като приложим закон при данните по делото, възниква съпружеска имуществена общност върху недвижимия имот, придобит по време на брака от съпрузите. От отговора на въпроса е обусловено решаването на въпроса за дяловете между наследниците по закон на наследодателя на страните.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Липсват изложени съображения от въззивния съд за приложимото материално право относно имуществените отношения между съпрузите с оглед определяне квотите на наследниците на наследодателя, обусловило извод за допуснато тежко нарушение на императивни правни норми.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

дали ищецът- чужд гражданин, който не е страна по договорите за покупко- продажба, е придобил вещно право на собственост върху делбените имоти, на основание чл. 65, ал. 1 КМЧП следва да намери приложение българското право като право на държавата, където се намират недвижимите имоти. С оглед момента на придобиване на имотите - 2003 г. и 2004 г., е приел, че имуществените отношения между съпрузите, единият от които е български гражданин са подчинени на разпоредбите на Семейния кодекс от 1985 г./отм./, съгласно нормата на чл. 133 от същия. Оттук е направил извод, че ищецът Р. Е. е придобил право на собственост върху делбените имоти/ без дворното място в [населено място]/, независимо, че не е бил страна по договорите за покупко- продажба, тъй като съгласно чл. 19, ал. 1 СК/отм./ вещите и правата върху вещи, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. След прекратяване на брака бездяловата имуществена общност се е трансформирала в обикновена съсобственост между двамата съпрузи при равни права- по 1/2 ид. част.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

1. Ответниците, като трети за съпружеските отношения лица, имат ли процесуална възможност да оборват установената в чл. 19 СК/1985 г. – отм./ презумпция с твърденията, че имотът, придобит от двамата съпрузи по време на брака им, принадлежи само на единия, поради липса на принос на другия?, и 2. В случай на положителен отговор на първия въпрос, се поставя въпроса/ Оборването на презумпцията по чл. 19 СК/отм./, може ли да се извърши с възражение, както в настоящия случай, или може да бъде предявено само с иск по чл. 134, ал. 1 ЗЗД от първия ответник – [фирма], в качеството му на ипотекарен кредитор и при условия на пълно и главно оборване на презумпцията?. Прилагат се две решения на въззивни съдилища.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право