Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

докладвано от съдия Веска Райчева


Анотация

Въпрос

кога нееквивалентността на престациите води до нищожност на договор за продажба поради противоречие с добрите нрави, като е прието, че само наличието на нееквивалентност на насрещните престации не е достатъчно, за да се стигне до извод, че сделката е нищожна поради противоречие с добрите нрави. Прието е, че за да е налице нищожност на поддържаното основание - нееквивалентност на насрещните престации, която води до нищожност поради противоречие с добрите нрави, неравностойността би следвало да е такава, че практически да е сведена до липса на престация, а конкретния случай не е такъв. Установено е, че за извършените две покупко-продажби В. И. е получил парични престации – 2400 лв. и 2900 лв. като видно от единичната и тройната графологични експертизи, подписите и имената върху разходно-касовите ордери са положени/изпълнени от него, т. е. по категоричен начин се установява фактът на заплащане на цената по всяка от сделките, които са в размер на данъчната оценка и малко над нея, което не може да обоснове извод за такава незначителност, която да клони към нулева равностойност. Изложени са съображения за това, че данъчната оценка е призната от държавата и въведена като законов критерий и база за определяне на задълженията на собствениците на оцененото имущество в отношенията им с държавата и общините – при плащане на данъци и такси, при съдебни спорове във връзка с определяне цената на иска и пр. при което извършването на сделки на такава стойност е обичайно явление в правния мир, затова според въззивният съд ищците не доказват твърдяната от тях хипотеза за нищожност на сделките на осн. чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД, а другите наведени основания за накърняване надобрите нрави, не са въведени като основания на иска и не са приети по надлежния ред в процеса, поради което и с оглед обстоятелството, че на ответниците не е давана възможност да дадат отговор и по тях, съдът не следва да ги разглежда и същите не са предмет на производството.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд, състав на четвърто г. о., прие следното:

Касационно обжалване на въззивното решение не следва да се допусне.

С обжалваното решение въззивният съд, като е отменил първоинстанционното решение е отхвърлил предявените от И. и Д. И. против Г. А. Д. П. А. А., Д. И. Д. и Р. А. В., обективно и субективно съединени искове в условията на евентуалност за:

1. прогласяване нищожност на договори за покупко-продажба на недвижими имоти, сключени с нотариален акт/ №******г./ №******г. №******г. на СВ Р. и нотариален акт /№******г. /№******г. /№/ от 11.05.2015 г. на СВ Р. – иск с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. второ ЗЗД, поради липса на съгласие.

2. евентуално съединеният иск за прогласяване нищожност на гореописаните договори за покупко-продажба на недвижими имоти – иск с правно основание чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД, поради накърняване на добрите нрави – нееквивалентност на престациите.

3. както и ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право