Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

докладвано от съдия Кристияна Генковска


Анотация

Въпрос

1. Съдът следи ли служебно за нищожност, поради неравноправност на клаузи в договор с потребител или следва да се произнесе по този въпрос само по искане на ищеца, направено с исковата молба или в допълнителната искова молба и следва ли съдът да покани страните да изразят становище и да представят доказателства във връзка с констатираната служебно нищожност, а потребителя – да заяви дали иска съдът да се произнесе по нищожността на клаузите?; 2/ Нищожна ли е клаузата по чл. 146, ал. 1 ЗЗП във вр. с чл. 143 ЗЗП / респ. дали се прилага изключението по чл. 144, ал. 3, т. 1 ЗЗП/ в случая, когато клаузата предвижда, че цената на финансовата услуга, при промяна на пазарните тенденции, може само да нараства, но не и да намалява?; 3/ Може ли съдът, в случай, че служебно констатира неравноправност на клаузи в договор с потребител, да обяви нищожността, ако прогласяването води до неблагоприятни последици за потребителя по см. на чл. 147, ал. 2 ЗЗП? При позоваване на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК са въведени от касатора първи и втори въпрос, с оглед противоречие с практиката на ВКС: по първи въпрос - обективирана в Решение №23/ 07.07.2016г. по т. д. №3686/2014г. на ВКС, I т. о. и по втори въпрос – в Решение №236/20.12.2016г. по т. д. №3082/2015г. на ВКС,II т. о., Решение №424/.12.2015г. по гр. д. №1899/2015г. на ВКС, IV г. о. По отношение на първи въпрос се сочи и наличие на основание по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК – противоречие с практиката на СЕС, обективирана в решения по следните дела: дело С-397/2011, Е.Jrs срещу Aegon Magyarorszg Hitel Zrt., дело C-472/2011, Banif Plus B. Zrt срещу Csaba Csipai и Viktria Csipai и дело C-488/2011, D.F. Asbeek Brusse и Katarina de Man Garabito срещу Jahani BV и др. По трети въпрос се твърди осъществяване на допълнително основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Настоящият състав на ВКС намира, че поставените въпроси не представляват общо основание за допускане на касационно обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. Според ТР №1/19.02.2010г. по тълк. дело №1/2009г. на ОСГТК на ВКС материалноправният и/или процесуалноправният въпрос от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора, и е обусловил правната воля на съда, обективирана в решението му. Същият въпрос следва да е от значение за формиране на решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемане на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните по делото доказателства от въззивния съд. ВКС следва да провери дали соченият от касатора правен въпрос е от значение за изхода по конкретното дело и дали е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора, но не и дали те са законосъобразни. ВКС няма правомощие да извежда правния въпрос от фактическите и правни доводи на касаторите, а може само да преформулира, уточни и конкретизира поставения от страната правен въпрос.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на тринадесети май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОТКА КАЛЧЕВА ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА НИКОЛОВА

КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА

като изслуша докладваното от съдия Генковска т. д. №******г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на В. В. К. против решение №******г. по т. д. №******г. на САС в частта, с която е потвърдено решение №******г. по т. д.№******г. на СГС, ГО, 1-ви състав в частта за отхвърляне на иска на касатора против „Уникредит Булбанк“АД за разликата над 7 164,04 евро до пълния предявен размер от 13 874,38 евро – недължимо платени лихви за периода от 27.11.2009г. до 27.11.2014г., ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба – 27.11.2014г.

В касационната жалба се излагат съображения за неправилност на обжалваното въззивно решение като ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право