Анотация
Въпрос
1. „Размерът на дължимото от застрахователя обезщетение при непозволено увреждане, причинено от застрахован при него деликвент, когато увреденият по деликтното правоотношение е чуждестранно лице, и репарирането на вредите е сторено в чужбина, не следва ли да бъде съобразен с действително заплатената обезщетителна сума, с оглед задължението им за пълно обезщетяване, поради което и стойността на дължимото застрахователно обезщетение не следва ли да се съобразява с цените в държавата, в които е била отстранена щетата? Следва ли да се приема за обосновано възприемането, че паричната стойност, необходима за възстановяване на лекия автомобил, е тази, изчислена от вещото лице на база средни пазарни цени в Република България?“
2. „Може ли въззивният съд да приеме за недоказан факт от решаващо значение за делото, който първоинстанционният съд не е посочил като нуждаещ се от доказване, и без преди това да е уведомил страните, че го счита за спорен по делото и включен в предмета на доказване? Съобразно правилата на чл. 154 ГПК, не следва ли съдът да посочи като нуждаещ се от доказване факта, че стойността на обезщетението, което ищецът е заплатил на застрахования, се съизмерява с изчислената по средно-пазарните цени във ФР Германия стойност на труда и частите на автомобила, необходими за възстановяването му? Не следва ли да уведоми страните, че а/счита тези факти и обстоятелства за спорни по делото и б/ поради това ги включва в предмета на доказване? Не следва ли да укаже на всяка от страните, че в нейна тежест е да установи конкретни факти – тези, на които основава своите искания, респ. че всяка от страните следва да докаже тези конкретно посочени от съда факти?“
3. „Въззивният съд не дължи ли даване на указания до страните относно възможността да предприемат тези процесуални действия по посочване на относими за делото доказателства, които са пропуснали да извършват в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада и дадените указания? Това, по смисъла на чл. 266, ал. 3 ГПК, не е ли извинителна причина за допускането на тези доказателства за първи път във въззивното производство? Следва ли да се остави без уважение искането, направено пред второинстанционния съд, за назначаване на допълнителна автотехническа експертиза, с аргумента, че е изтекла процесуална преклузия, защото искането не е било заявено пред първоинстанционния съд и не е заявено такова и във въззивната жалба?“
4. „Не следва ли съдът в мотивите на постановеното решение да обсъди всички доказателства по делото, относими към релевантните за спора факти? Допустимо ли е въззивният съд да изключи с решението си приобщени по делото доказателства, ако преди това не са давани указания на ползващата се от тях страна, че следва да уточни какви конкретни обстоятелства доказва с всяко от приложените писмени доказателства или да ангажира други доказателства за фактите, до които те се отнасят?“
5. „Като гаранция на състезателното начало, чл. 142, ал. 2 ГПК, не задължава ли съда да не разглежда делото, когато страната и пълномощникът й или само пълномощникът, са редовно призовани, но са възпрепятствани да се явят по обективни причини, които страната не може да отстрани? Когато страна в процеса депозира искане за отлагане на делото поради заболяване и представя съответни медицински документи, съдът не би ли следвало да е обвързан от становището и преценката на лекарите за необходимостта от домашно стационарно лечение, със забрана за активно движение? Обездвижването изцяло на крака, лекарската забрана за движение, обективната невъзможност за придвижване и шофиране, не би ли следвало да са в достатъчна степен приемливи медицински причини за уважаване на молбата за отлагане на делото? Поради фактите, че законният представител на „ХУК Кобург Общо застраховане АД е чужд гражданин, не говори български език, няма юридическо образование и не е разполагал с достатъчно време, за да ангажира друг адвокат, който да е във възможност да се запознае с делото и да е в състояние да защити неговия интерес, не следва ли да бъде признато и по отношение на последния наличието на препятствие за явяване, което не е било възможно да бъде отстранено?“
Отговор
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Текст
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо търговско отделение в закрито заседание на двадесети ноември през две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА БОЖИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: АННА НЕНОВА МИРОСЛАВА КАЦАРСКА
като разгледа докладваното от съдия Кацарска к. т. д. №******г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба, подадена от „ХУК Кобург Общо застраховане АД, дружество от ФР Германия, чрез процесуалния му пълномощник – адв. Т. Б., срещу решение №******г., постановено по в. т. д. №******г. на Софийски апелативен съд, с което е потвърдено решение №******г. по т. д. №******г. на Софийския градски съд, ТО, VІ – 2 състав, в частта му, с която искът с правно основание чл. 411 КЗ, предявен от „ХУК Кобург Общо застраховане АД срещу „ОЗК-Застраховане АД, е отхвърлен като неоснователен и недоказан за разликата над сумата 6 754,91 лева до пълния предявен размер ...
Модул "ГПК"
Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Свързани съдебни актове
Свързани
съдебни актове
Препраща към
Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.Цитирано в
Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.Деловодни данни
Навигация
Цитирани норми
чл. 105 ал. 1 КМЧП, чл. 142 ал. 2 ГПК, чл. 154 ГПК, чл. 200 ал. 3 ГПК, чл. 235 ал. 2 ГПК, чл. 236 ал. 2 ГПК, чл. 263 ал. 1 ГПК, чл. 266 ал. 3 ГПК, чл. 269 изр. 1 ГПК, чл. 269 изр. 2 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 78 ал. 3 ГПК, чл. 86 ал. 1 ЗЗД
Инструменти
Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Споделяне
Какво мислят нашите клиенти?
Ценим всяко мнение и сме горди, че можем да споделим обратната връзка от абонатите на “Българското прецедентно право”
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.