Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

докладвано от съдия Даниела Стоянова


Анотация

Въпрос

1/ „Необходимо ли е съдът да съобрази при формирането на изводите си всички данни по делото, като доказателствата се обсъдят поотделно и в съвкупност и според правилата на логиката, научния опит и практика? За справедливия размер на обезщетението въззивният съд дължи ли собствени съображения, основани на конкретно установените по делото обстоятелства от значение за определяне на обезщетението по справедливост съгласно чл. 52 ЗЗД, както е указано в ППВС №4/1968 г. и практиката на ВКС, постановена по реда на чл. 290 ГПК с решение №350/2011 г. по гр. д. №1382/2010 г. по описа на ВКС, IV г. о., решение №70/2012 г. по гр. д. №748/2011 г. по описа на ВКС, III г. о., решение №158/2012 г. по гр. д. №708/2011 г. по описа на ВКС, IV г. о., решение №215/2014 г. по гр. д. №1287/2014 г. III г. о.? Съдът трябва ли да обсъди установените по делото обстоятелства с вредоносен характер и предвид особеностите на всяко от тях да прецени конкретния вредоносен ефект върху личността, общественото положение пред близки познати и здравето на ищеца при обсъждането на доказателствата?“; 2/ „Допустимостта на касационното обжалване в приложното поле ли е на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпроса за основанията за присъждане на вреди по ЗОДОВ /ЗОДВПГ/ за незаконно лишаване от свобода, при изтекла абсолютна погасителна давност за привеждане в изпълнение на наказание лишаване от свобода и удължава ли това действие срока на водените срещу ищеца наказателни производства? Т. е. може/следва ли да се търси обезвреда и за значително надхвърляне на разумните срокове, като считам, че посочената хипотеза на толкова продължително и непрекратено наказателно производство не е обхванато от разясненията на ТР №3/2004 г. на ОСГК на ВКС и е необходимо обобщаване на съдебната практика; 3/ „Правото на труд е конституционно гарантирано и това, че липсват преки доказателства за упражнявана регламентирана трудова дейност, а са налице само косвени и гласни, по какъв начин отменят факта, че е доказано осигуряването на издръжка в минимален размер за страната, а също и как следва да я определя съда в такива случаи?“; 4/ “Следва ли да се присъди минимално адвокатско възнаграждение при действащи към момента ЗАдв и Тарифа за минималните адвокатски възнаграждения, при очевидност, че наказателни производства са водени и че има доказателства/протоколи о. с. з., включително и пред ВКД,/, че го е представлявал ангажиран адвокат, дори по самото дело да са изгубени или липсващи хартиени носители на адвокатско пълномощно с отразени размери на заплатени разноски.?“. Твърди се, че всички поставени въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Прилага и преписи от решение №5/2013 г. по гр. д. №638/2012 г. по описа на ВКС, III г. о., решение №150/2013 г. по гр. д. №1367/2012 г. по описа на ВКС, III г. о. , решение №158/2012 г. по гр. д. №708/2011 г. по описа на ВКС, IV г. о.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито заседание седми ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ДИМИТРОВА ЧЛЕНОВЕ: ГЕНИКА МИХАЙЛОВА

ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

изслуша докладваното от съдията ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

гр. дело №******год.

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба с вх. №******г., подадена от М. Б. М., чрез адв. Л. И. В., против въззивно решение №******г. по гр. д. №******г. по описа на Софийски апелативен съд в частта, с която е потвърдено първоинстанционното решение №******г. по гр. д. №641/2016 г. по описа на Окръжен съд – Перник и са отхвърлени исковете на М. Б. М. против Прокуратурата на Република България както следва: за обезщетяване на неимуществени вреди, претърпени в резултат на незаконно лишаване от свобода в периода 29.01.2014 г. – 10.10.2014 г., вследствие определяне на общо най-тежко наказание и привеждането му в изпълнение измежду наложените му наказания по присъди ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право