Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

докладвано от съдия Людмила Цолова


Анотация

Въпрос

дали върху акциите с факта на наследяването по силата на закона възниква индивидуална собственост за всеки един от наследниците с неделим остатък 5 акции или възниква съпритежание в идеални части върху всяка една от наследените акции – респ. дали ищците се легитимират като акционери с отделно притежавани от всяка от тях 56 833 броя поименни налични акции. Във връзка с това е изследван характерът на акцията като част от капитала на дружеството, като материализираща членствени права и задължения и като ценна книга. Извършено е позоваване на разпоредбата на чл. 177 ТЗ, установяваща неделимост на акцията, от която е почерпен аргумент за извод, че в случаите на съвместно придобиване на повече от една акция /в т. ч. при наследяването им/ възниква състояние на съпритежание, при което императива за неделимост важи за всяка отделна акция, а когато акцията принадлежи на няколко лица, те упражняват правата по нея само заедно, като определят общ пълномощник. Посочено е, че, когато акциите са налични ценни книги, те имат характер на вещи, с оглед което автоматичен ефект на разделяне при наследяването им е невъзможен, а тъй като водещата характеристика на поименните акции се състои в това, че те материализират имуществени и неимуществени права, регламентирани в разпоредбата на чл. 181 ТЗ, свързани с членственото правоотношение, съпритежателите им биха могли да станат титуляри на самостоятелни членствени правоотношения единствено след извършена между тях делба. Коментирано е соченото от ищците постановено по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК определение №94/09.03.2011г. по ч. гр. д.№24/2011 г. на ВКС 1 г. о., чиито правни разрешения са намерени от въззивния състав за неотносими към предмета на спора по иска по чл. 74 ТЗ, доколкото това определение е било произнесено по въпрос допустима ли е съдебна делба на акции. Аргументирано е, че от своя страна управителният орган на дружеството не разполага с предоставени му по силата на закона права сам да разпредели акциите между наследниците по закон, нито са му вменени такива задължения. След като по делото не са представени доказателства, нито се е твърдяло, че е извършена преди провеждането на общото събрание доброволна делба между наследниците на наследените в състояние на съпритежание поименни налични акции от капитала на „Бони холдингАД, съдът е заключил, че на проведеното Общо събрание на акционерите ищците не са разполагали със самостоятелно право на глас, произтичащо от индивидуално притежавани от тях брой акции, а е следвало да бъдат представлявани, заедно с останалите наследници, от общ пълномощник по реда на чл. 177 ТЗ, какъвто не се спори, че не е бил определен. Поради това и взетите от Общото събрание решения не се явяват в нарушение на законови правила или уставни разпоредби.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА

ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА

като разгледа докладваното от съдия Цолова т. д.№******г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на А. П. Д., в качеството й на законен представител на Б. Б. Н., П. Б. Н. и Б. Б. Н. против решение №******г. по в. т. д.№******г. по описа на Софийски апелативен съд, с което е потвърдено решение №******г. по т. д.№******г. на Софийски градски съд, с което са отхвърлени предявените от Б. Б. Н., П. Б. Н. и Б. Б. Н. срещу „Бони холдингАД в субективно съединяване искове с правно основание чл. 74 ТЗ – за отмяна на решенията на Общото събрание на акционерите на дружеството, проведено на 29.07.2016г.

...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право