Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

докладвано от съдия Соня Найденова


Анотация

Въпрос

Допустимо ли е да се приеме премахване на жилищна сграда, построена съгласно перфектно учредено право на строеж и реализирано в предвидения срок, без да е имало уточнение по плана към момента на построяването ѝ къде да бъде разположена в дворното място тази жилищна сграда/включително и на регулационната линия/?

Допустимо ли е да се премахне жилищна сграда, чиято търпимост не е изследвана /дори да приемем, че строежа е незаконен/, сграда която е построена през 1060 – 1961 г., така както е визирано и потвърдено премахването ѝ като незаконен строеж в обжалваното решение?

Законно ли е и следвало да бъде премахнат от общината жилищен строеж, без да се изследва дали е търпим строеж, дори да няма издаден /поискан за издаване документ за това/, защото същия документ се издава единствено от общината в изпълнение на публичните ѝ задължения, с което въззивният съд е следвало да се съобрази?

При премахване в смисъл разрушаване на тази жилищна сграда, следва ли съдът да приеме в контекста на учредено право на строеж, без посочване в плана къде трябва в дворното място да бъде разположена и без изследване на търпимостта ѝ и всичко това във връзка с решението на ЕСПЧ /от 21.04.2016 г. по делото Иванова и Черкезов срещу Република България/, касаещо разрушаване на единствено жилище като крайна мярка?

Допустимо и законосъобразно ли е съдът да установява ограничения в учреденото право на строеж с решение на ИК на Селски народен съвет и последващо сключен договор, включително и разположение на предвидената сграда?

Разпоредбата на чл. 67 ЗС, която определя петгодишен срок, в който следва да се упражни правото на стоеж, приложима ли е при премахване на строежа и възстановяване(изграждане) на строеж съгласно параметрите на учреденото право на строеж?

Следва ли гражданския съд да приеме изцяло мотивите на органа в процедура по чл. 223 и чл. 225а ЗУТ или следва самостоятелно да изследва статута на сградите?

При възстановяване или изграждане на строеж в имот с учредено право на строеж има ли правно значение дали е било констатирано незаконно строителство, което да е премахнато и това пречка ли е за последващо упражняване на правото на строеж?

Има ли законово основание съдът да отхвърли правата на лице с учредено право на строеж, след като до този момент всички институции са приемали, че правото е надлежно упражнено, което са отразили в официални документи?

Допустимо ли е гражданският съд да се произнася по въпроси за допустимо разположение, законност и търпимост на строеж без това да е дадено становище на компетентния орган – Главен архитект на Общината?

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Гражданска колегия, Второ отделение в закрито заседание на двадесети май две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: ГЕРГАНА НИКОВА

СОНЯ НАЙДЕНОВА

изслуша докладваното от съдия Соня Найденова гр. дело №******г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

Образувано е по подадени две касационни жалби.

С касационна жалба от Ф. С. Н. (конституирана по реда на чл. 227 ГПК на страната на ищците като законен наследник на починалия първоначален ищец С. С. М.), подадена чрез пълномощници адв. Г. И. и Л. Г., и двамата АК-П., срещу въззивно решение №******г. по в. гр. д.№******г. на ОС-Пловдив, с което, след като е отменено първоинстнациноното решение №******г. по гр. д.№******г. на РС – Пловдив, е постановено отхвърляне на предявения от С. С. М. срещу община Пловдив, иск по чл. 124, ал. 1 ГПК да бъде признато, ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.

Инструменти

Следете за решението Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Какво мислят нашите клиенти?

Ценим всяко мнение и сме горди, че можем да споделим обратната връзка от абонатите на “Българското прецедентно право”

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Защо се записвате?
Моля пояснете: