Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

докладвано от съдия Боян Цонев


Анотация

Въпрос

1) дали въззивният съд е изпълнил задължението си да постанови своя акт, след обективна преценка на всички ангажирани по делото доказателства; 2) след като съгласно националния рамков договор (НРД) за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз, медицинският документ епикриза няма характеристиките на първичен документ, допустимо ли е изключение при възприемането му и в кои случаи; 3) в кой момент от провеждано в различни лечебни заведения продължително лечение, епикризата може да се приеме за първичен документ, макар и да се издава в деня на дехоспитализацията на пациента; 4) изискват ли се специални познания при определяне характера и правилното възприемане на специфични, бланкетно утвърдени писмени доказателства, важни за формиране на съдебната воля и въведени със специален „норматив, като относимия в случая НРД; 5) съобразено с отсъствието на специални медицински познания у съда, когато у него са се породили съмнения относно правилността и яснотата на вече дадени по казуса експертни заключения, длъжен ли е съдът по свой почин да назначи нова съдебно-медицинска експертиза (СМЕ), с оглед разпоредбата на чл. 195, ал. 2 ГПК; 6) кога се счита, че извършителят по чл. 45 ЗЗД е установен и следва ли той да бъде изрично посочен от съда; 7) следва ли да бъде вменена гаранционно-обезпечителната отговорност по чл. 49 ЗЗД, при условието на предполагаемост за извършителя по чл. 45 ЗЗД, без да е изрично посочен; 8) как следва да се прилага принципът за справедливост, въведен в чл. 52 ЗЗД, длъжен ли е съдът да търси „точен паричен еквивалент“ на търпените физически и морални вреди, и да намери „справедливия еквивалент“ на същите или е достатъчно да се търси „известно компенсиране; и 9) може ли да се приеме за доказана причинна връзка между действия и резултат, при положение, че не са установени нито лицето-извършител по арг. на чл. 45 ЗЗД, нито етилогията на болестния процес. По отношение на първия и петия от тези въпроси касаторът навежда допълнителното основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1, предл. първо ГПК, като поддържа, че тези правни въпроси са разрешени от въззивния съд в противоречие със задължителната практика на ВКС, и конкретно: първият въпрос – в противоречие с т. 12 ТР №1/17.07.2001 г. на ОСГК на ВКС и т. 3 ТР №1/09.12.2013 г. на ОСГТК на ВКС, а петият въпрос – в противоречие с т. 10 ТР №1/04.01.2001 г. на ОСГК на ВКС. По отношение на останалите седем правни въпроса жалбоподателят не е навел никое от допълнителните основания за допускане на касационно обжалване по т. 1, т. 2 или т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК. Същевременно, в изложението му се поддържа наличието на основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, Четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на седемнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА БОНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: БОЯН ЦОНЕВ

ЛЮБКА АНДОНОВА

като разгледа, докладваното от съдия Боян Цонев, гр. дело №******г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на ответника по делото Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Александровска ЕАД срещу решение №******г., постановено по възз. гр. дело №******г. на Софийския апелативен съд (САС). С обжалваното въззивно решение е отменено отхвърлителното първоинстанционно решение от 09.01.2018 г. по гр. дело №******г. на Софийския градски съд (СГС) и вместо него е постановено следното: уважен е първоначалният иск по чл. 49 ЗЗД, като е осъден жалбоподателят да заплати на ищеца Т. Ц. Р. сумата 25 500 лв. – обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в търпени от последния болки и страдания от атрофия ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право