Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

докладвано от съдия Диана Коледжикова


Анотация

Въпрос

Длъжен ли е съдът при определяне предмета на спора да се съобрази с всички изложени от ответника обстоятелства в исковата молба и допълнителни молби?

Длъжен ли е съдът при определяне предмета на спора по чл. 30 ЗН да укаже на страните, че при формиране на наследствената маса по чл. 31 ЗН следва да посочат притежаваните от наследодателя/ите движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и другите му/им имуществени права, вземания и задължения към момента на откриване на наследството или е достатъчно само ответника като бранеща се страна да ги сочи?

Длъжен ли е съдът да определи обстоятелствата, които подлежат на изясняване относно попълване на запазената част от наследството на ищеца, да обсъди всички доказателства, доводи на страните и правнорелевантни факти, от които произтича спорното право?

При преценката на всички приобщени доказателства и всички доводи на страните съгласно чл. 12 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК не се ли налага извод, че при обсъждането им доказателствата следва да се съпоставят, след което да се извърши тяхната съвкупна преценка по вътрешно убеждение, като решаващият орган съблюдава правната и житейска логика и достоверност с оглед всички данни по делото?

Длъжен ли е съдът, когато има неяснота във фактическите твърдения на страните, да им постави въпроси за изясняване на фактическия спор, като укаже значението им за претендиралото право или направеното възражение?

Препращането към мотивите на първата инстанция, съгласно чл. 272 ГПК, освобождава ли въззивния съд от задължението му да отговори на всички доводи във въззивната жалба в рамките на проверката си по чл. 269 ГПК, извършвана в качеството му на съд по съществото на спора - чрез извеждане на свои, самостоятелни фактически констатации и/или правни изводи във връзка с направените оплаквания и доводи?

Задължен ли е въззивният съд, като втора инстанция по същество, да извърши собствена преценка на фактите и подкрепящите ги доказателствени средства съобразно разпоредбите на чл. 8, ал. 3 ГПК, чл. 9 ГПК и чл. 10 ГПК?

Налице ли е укриване на имущество, когато наследник се разпоредил в своя полза с част наследственото имущество и губи ли право на дял от същото когато самият той претендира попълване на запазена част, но без да посочва това обстоятелство в ИМ?

Следва ли цялата стойност на разпореденото в своя полза имущество да се отнесе към попълване на запазената част на този наследник?

Следва ли при констатация за грешки при изчисленията въззивният съд да измени обжалвания пред него първоинстанционен акт или е достатъчно указването, че същият е правилен и това може да стане по реда на чл. 247 ГПК?

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение, в закрито заседание на петнадесети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАМЕЛИЯ МАРИНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛКА МАРЕВА

ДИАНА КОЛЕДЖИКОВА

изслуша докладваното от съдията ДИАНА КОЛЕДЖИКОВА гр. дело №******година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба с вх.№******г., подадена от името на Ц. П. В. чрез адв. Д. П., срещу решение №******г., постановено по в. гр. д. №******г. на Окръжен съд – Плевен, в частите, с които е потвърдено решение №******г. по гр. д №4937/2022 г. на Районен съд – Плевен за възстановяване запазената част на И. П. от наследството на П. П. чрез осъждането на Ц. В. да заплати на И. П. сумата 2055,05 лева за допълване на накърнената запазена част; намалено е дарението, извършено от М. П. в полза на Ц. В., със сумата ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.

Инструменти

Следете за решението Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Какво мислят нашите клиенти?

Ценим всяко мнение и сме горди, че можем да споделим обратната връзка от абонатите на “Българското прецедентно право”

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Защо се записвате?
Моля пояснете: