Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

докладвано от съдия Дияна Ценева


Анотация

Въпрос

1/ Длъжен ли е въззивният съд, съгласно чл. 189, ал. 2 ГПК/отм./, съотв. чл. 236 ГПК, да обоснове решението си, като обсъди всички обстоятелства по делото и посочи кои релевантни за спорното право факти счита за установени и кои намира за недоказани, вкл. като обсъди в мотивите всички защитни доводи на въззивния жалбоподател, изложени както както в първоинстанционното производство, така и във въззивната жалба в условията на пълен въззив. 2/ Задължен ли е съдът при осъществяване на решаващата дейност да спазва правилата на формалната и правната логика, т. е. следва ли фактическите му констатации и правните му изводи да са обосновани. 3/ Кой е подходящият друг съизмерител на стойността на увеличеното с помощта на наследника имущество на наследодателя към момента на придобиването му, при положение, че правото на ищеца по чл. 12, ал. 2 ЗН е възникнало след смъртта на наследодателя и преди влизане в сила на Закона за деноминацията на лева, но е упражнено при делба между наследниците по искова молба, подадена след влизане в сила на този закон, при положение че цифровата стойност на цената на придобиване се деноминира. 4/ Не следва ли приносът, който наследник- съделител, е имал приживе на своя наследодател във връзка с подпомагане на неговата стопанска дейност като земеделски производител чрез осигурено икономическо съдействие с личен труд, техника и консумативи, да бъде признат за увеличение на наследството по смисъла на чл. 12, ал. 2 ЗН поради намаляване пасива на наследственото имущество като цяло. 5/ Кой е правнорелевантният факт, подлежащ на установяване с оглед хипотезата на чл. 30, ал. 3 във вр. с чл. 93 ЗС и чл. 57, ал. 2 ЗЗД: упражнявано от ответника позлзване на имотите, в които са налични плододаващи насаждения, плодовете от които съставляват ползи от съсобствеността - събирането от ответника на натуралните добиви или получаването на доходи от тях, при положение, че тези имоти имат стопански характер - съставляват средство за селскостопанско производство, и че упражняващият ползването ответник активно възпрепятства другия съсобственик да упражнява правата си на ползване. 6/ Как следва да се определи дължимото на собственика от натуралните добиви, събрани, изконсумирани или продадени от ответника, вместо да бъдат предадени на собственика- на основание чл. 30, ал. 3 във вр. с чл. 93 ЗС по реда на чл. 57 ЗЗД- в размер на стойността на натуралните вещи, съставляващи добив, по пазарната им цена към момента на отчуждаването, или на основание чл. 30, ал. 3 във вр. с чл. 93 ЗС по реда на чл. 59 ЗЗД. Твърдението е, че тези въпроси са разрешени в противоречие с практиката на ВКС, разрешавани са противоречиво от съдилищата и са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДИЯНА ЦЕНЕВА

ВАНЯ АТАНАСОВА

разгледа докладваното от съдията Д. Ценева гр. д. №******г. по

описа на ВКС, І г. о. и за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Е. Г. Е. чрез неговите процесуални представители адв. Д. П.- Е. и адв. С. В., против въззивно решение №******г. по в. гр. д. №******г. на Окръжен съд- Добрич. В жалбата са изложени доводи за нищожност на обжалвания съдебен акт поради липса на конкретни мотиви и липса на конкретни диспозитиви, съответни на заявеното обжалване на първоинстанционното решение; за недопустимост на същото в частта, с която е потвърдено решение №******г. по гр. д. №******г. на Районен съд- Добрич в частта, с която е отхвърлен искът за заплащане на извършените от касатора подобрения за ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право