Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

докладвано от съдия Светла Цачева


Анотация

Въпрос

допустимо ли е материалната отговорност на работника да се осъществява по реда на Глава ХХХVІІ ГПК „Заповедно производство” предвид нормата на чл. 211 КТ е разрешен в противоречие с решение №[aam show="subscriber" hide="visitor,pending"]379/23.05.2013 [/aam][aam hide="all" show="visitor,pending"]******[/aam]г. по гр. д. №[aam show="subscriber" hide="visitor,pending"]314/2012 [/aam][aam hide="all" show="visitor,pending"]******[/aam]г. ІІІ г. о. ВКС, съгласно което пълната имуществена отговорност на работника за липси се осъществява по реда на общия исков процес. Поддържа се, че в противоречие с практиката на Върховния касационен съд (решение №95/22.05.2011 г. по т. д. №134/2011 г. ІІ т. о. ВКС) е разрешен и въпросът валидно ли е споразумение за уреждане на имуществената отговорност на работника, сключено в нарушение на чл. 203, ал. 1 КТ, чл. 206, ал. 2 КТ, чл. 207 КТ и чл. 211 КТ. Изложени са доводи, че въпросът следва ли съдът да обсъди свидетелските показания след съпоставка на изнесените от свидетелите факти и да изложи мотиви защо дава вяра на показанията на определен свидетел, вземайки предвид начина, по който е узнал фактите, както и способността и волята му да ги възпроизведе вярно, решението е постановено в противоречие с установената съдебна практика – решение №1144/24.10.2011 г. по гр. д. №561/2011 г. ІІІ г. о.; решение №755 от 18.06.2013 г. по гр. д. №3129/2013 г. ІІІ г. о.; решение №700/28.10.2010 г. по гр. д. №91/2010 г. ІV г. о.; решение №48 от 14.05.2012 г. по гр. д. №447/2011 г. ІV г. о. и решение №361 от 14.12.2011 г. по гр. д. №771/2010 г. І г. о. ВКС. Поддържа се, че в противоречие със съдебната практика е разрешен и въпросът кога е налице заплашване по смисъла на чл. 30 ЗЗД. Приложени са решение №525 от 10.06.2009 г. по гр. д. №1502/2008 г. ІІІ г. о., съгласно което заплашване е налице не само когато заплахата е изразена в неправомерно деяние, но и когато само по себе си то не е неправомерно, но е пробудило основателен страх, поради който заплашената страна е подписала договора и решение №710/27.04.2009 г. по гр. д. №821/2009 г. на Пловдивски окръжен съд, в което е прието, че заплахата може да е налице и в извършени предшестващия съгласието период принудителни действия, като е достатъчно те да са възбудили основателен страх у лицето от неблагоприятни последици, наличен към момента на формиране на съгласието му. Въведени са доводи, че въпросът какво е значението на заплашването за злепоставяне пред обществото и за оставане без работа в малкия град е от значение за точното приложение на закона и за развитието на правото.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на девети февруари две хиляди и седемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светла Цачева

ЧЛЕНОВЕ: Албена Бонева Боян Цонев

изслуша докладваното от съдията Цачева т. д. №******год., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

С решение №******година по гр. д. №******година на Софийски апелативен съд е уважен иск, предявен по реда на чл. 422 ГПК – прието е за установено, че съществува вземане на ищеца [фирма], [населено място] по отношение на Н. А. Б. от [населено място] в размер от 30000 лева, дължими по нотариално споразумение от 19.08.2013 г. В решението е прието за установено, че ответникът е работел в ищцовото дружество на длъжност „регионален застрахователен представител” в офис на дружеството в [населено място] по трудов договор от 17.08.2010 г. Трудовите функции, изпълнявани от ищеца са били да организира, координира и ръководи цялостната дейност ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право