Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

докладвано от съдия Росица Божилова


Анотация

Въпрос

1/ Попада ли в кръга на действията, визирани в чл. 3, ал. 2 ЗБН, прихващане със свое задължение към банка, извършено от кредитор на същата банка, което е отправено на датата и след датата на решението на УС на БНБ за отнемане лиценза за извършване на банкова дейност, на основание чл. 36, ал. 2 ЗБН?; 2/ Изричната законова регламентация на чл. 59 ЗБН, даваща възможност прихващането да бъде обявено за недействително по отношение на кредиторите на несъстоятелността при осъществяване на определен фактически състав, обосновава ли извода, че прихващането се изключва от кръга на действията, визирани в чл. 3, ал. 2 ЗБН?; 3/ Задължително условие ли е наличието на увреждащ ефект за банката, който да се отразява негативно върху имуществото й, съответно върху масата на несъстоятелността, за да се приеме, че се явяват нищожни по отношение кредиторите на несъстоятелността, по смисъла на чл. 3, ал. 2 ЗБН, сделките и действията, извършени с имущество на банката след датата на решението за отнемане лиценза й за банкова дейност?; 4/ Наличието на преферентен ефект, който се постига чрез отправянето на изявление за прихващане от страна на кредитор, с което прихващане се нарушава принципа за пропорционално удовлетворяване на кредиторите, обосновава ли извода, че извършеното действие попада или не попада в кръга на действията, визирани в разпоредбата на чл. 3, ал. 2 ЗБН? – въпросите са обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК – поради противоречие на въззивното с решение №2396/14.12.2016 г. по т. д.№4128/2016 год. на Софийски апелативен съд, както и в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК; 5/ Следва ли да се приеме, че по смисъла на чл. 59, ал. 3 и ал. 4 ЗБН, момент на придобиване вземанията от кредитор към банка, възникнало от договор за цесия, е този, в който цесията е съобщена на банката – длъжник, като момент от който цесията поражда действие спрямо длъжника, а не момента, от който договорът за цесия е породил действие между страните, които са го сключили? – въпросът се обосновава в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – с реш. №40 по т. д.№566/2009 г. на І т. о. на ВКС, в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК – с ТР №1/11.11.1954 г. на ОСГК на ВС и реш.№684 по т. д.№4756/2015 г. на СГС, както и в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК;6/ След като значимо по отношение приложението на чл. 59, ал. 3 ЗБН е знанието за настъпилата неплатежоспособност, то какви са определените от закона критерии, които да установяват и доказват наличието на такова знание у прихващащия кредитор? – въпросът се обосновава в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК – с реш.№684 по т. д.№4756/2015 г. на СГС и реш.№380 по т. д.№4334/2016 год. на Софийски апелативен съд.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, първо търговско отделение, в закрито заседание на

петнадесети май, през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА

ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА

като разгледа докладваното от съдия Божилова т. д.№******година, съобрази следното:

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на [фирма] / в несъстоятелност / против решение №******год. по т. д.№******год. на Софийски апелативен съд, в частта му, с която е потвърдено решение №******год. по т. д.№******год. на Софийски градски съд, с която са отхвърлени предявените от синдиците на [фирма] / в несъстоятелност / против [фирма], искове с правно основание чл. 3, ал. 3 вр. с ал. 2 ЗБН, за установяване недействителността на извършени прихващания, обективирани в изявления вх.№№11342, 11343, 11370, 111373 – всички от 6 ноември 2014 год. и №12 306/26.11.2014 год., както и в частта, в която са отхвърлени предявените от синдиците ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право