Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

докладвано от съдия Илияна Папазова


Анотация

Въпрос

1. Дължи ли произнасяне въззивния съд по всички оплаквания във въззивната жалба и допустимо ли е произнасянето му по незаявени оплаквания? Длъжен ли е въззивният съд да формира собствени мотиви? По тези въпроси, касаещи правомощията на въззивния съд, съгласно чл. 269 ГПК, се позовава на противоречие с ТР №1/2003г., ТР №1/2001г. на ОСГТК., 2. Според жалбоподателят, в противоречие с ТР №6 от 8.06.2015г. по т. д.№6/2014г. на ОСНК на ВКС, е разрешен въпрос, касаещ наличието на „съмнение като предпоставка по ЗМИП за допускане на обезпечителна мярка, 3. Твърди, че въпросът за допускането на запор на вземания по банкови сметки с титуляр-адвокат е разрешен в противоречие съответно с приетото в решение на Конституционния съд №4 от 9.04.2019г., както и в решения, постановени по к. д.№13/1993г., к. д.№18/1995г., к. д.№12/1997г., к. д.№4/1999г., к. д.№11/2002г., к. д.№10/2011г. 4. Позовава се на противоречие и с решения по дела на Съда с №С-260/89г./ т. 43/, С-390/2012г. /т. 35/, С-212/2011 г. /т. 58/, С-202/04г. /т. 57/, С-296/2012 г. /т. 58/ 5. На основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК жалбоподателят поставя и следните въпроси, във връзка с установената в чл. 39 ЗАдв забрана за налагане на запор по адвокатски сметки: Допустим ли е запор на специалните сметки по чл. 39 ЗАдв по реда на чл. 72, ал. 3 ЗМИП? При допускане на такъв запор следва ли да се определи краен срок на действие на наложените обезпечителни мерки? и Следва ли съдът изрично да мотивира извода си за допускане на отклонение от чл. 39 ЗАдв и следва ли да съобрази дали мерките по чл. 72, ал. 3 ЗМИП не са в противоречие с ХОПЕС и ЕКЗПЧ? 6. Извън посоченото, според жалбоподателят постановеният акт е очевидно неправилен по смисъла на чл. 280, ал. 2 ГПК, тъй като освен, че е постановен в нарушение на чл. 39 ЗАдв, още е и в противоречие с Директива /ЕС/2015/849 на ЕП и на Съвета от 20.05.2015г., съгласно съображение 65 от която: директивата зачита основните права и е съобразена с принципите признати в Хартата и по-специално с правото на зачитане на личния и семейния живот, правото на защита на личните данни, свободата на стопанска инициатива, забраната за дискриминация, правото на ефективни правни средства за защита и на справедлив съдебен процес, презумцията за невиновност и правото на защита и съображение 66 : „Държавите членки следва да гарантират, че настоящата директива ще се прилага без дискриминация по отношение на оценката за риска при комплексната проверка на риска. Претендира направените разноски, без да представя доказателства за реалното извършване на такива.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО ПЪРВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

МАЙЯ РУСЕВА

като изслуша докладваното от съдия Папазова ч. гр. д.№******г. на ІІІ г. о. и за да се произнесе взе пред вид следното:

Производството е с правно основание чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК.

Образувано е въз основа на подадена частна касационна жалба от Ц. Г. Ц., чрез процесуалния представител адвокат А. против въззивно определение №******г. по в. ч. гр. д. №******г. Софийски апелативен съд, с което е отменено определение №******г. по ч. гр. д.№******г. на СГС и вместо това е постановено друго, с което е допусната по искане на СГП, на основание чл. 389 ГПК и сл. мярка по чл. 73, ал. 3 ЗМИП – запор на вземанията по конкретно посочени пет банкови сметки в ТБ „Инвестбанк” ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право