Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

докладвано от Върховен касационен съд


Анотация

Въпрос

налага ли интереса на детето ревизия на определения през 2016 г. режим на лични контакти с бащата. Въззивната инстанция е намерила, че в случая са налице визираните в чл. 59, ал. 9 СК предпоставки за промяна - изминали са повече от 5 години, през които детето значително е израснало, през учебната 1922/23г. ще бъде ученик във втори клас, вече е адаптирано към училищната среда - което, наред с установената емоционална привързаност с двамата родители и тяхната родителска годност, както и обективните фактори – перспективата на детето за изграждане на устойчиви навици и поведение в сигурна битова обстановка, възможността то да расте и да се развива под грижата и с подкрепата и на двамата родители, дават основание да се приеме, че в случая са налице обстоятелства, които се отнасят до ефективността на сега действащия режим и неговата нерационалност. Отчетена е и трудността на майката да осигури присъствието на бащата в живота на сина им по достатъчно пълноценен начин и въвличането на детето във взаимоотношения с другия родител, което, макар и без да е налице отчуждително поведение, би могло да повлияе негативно върху психическото и емоционално му състояние. Съдът се е позовал на констатацията на вещото лице по допуснатата експертиза, че поради своята близка връзка с майката, детето изпитва психологическа вътрешна принуда да бъде лоялно с нея и с нейната гледна точка, а това противоречи на неговата естествена привързаност и положително отношение към бащата и може потенциално да предизвика преживяване на вина. Освен това детето е от мъжки пол и във възраст, в която все по-често ще има необходимост от участие на бащата в ежедневието му, от подкрепата и съветите му. Предвид горните обстоятелства е прието, че най-добрата защита на интересите на малолетното дете изисква ревизия на постановените през 2016г. мерки относно упражняването на родителските права /макар с решението да е допуснато постепенно разширяване на контактите между бащата и детето след навършване на 4 годишна възраст/. С разширяване на режима на лични отношения от една страна ще се съдейства за възможността бащата да запази и развие изградената с детето емоционална връзка, близост и доверие, а от друга ще се подобри положението му, предвид неговото право и естествена потребност да общува пълноценно с и расте и се развива под грижата и с подкрепата и на двамата си родители. От друга страна с балансираното разширяване на режима на лични контакти на бащата и детето не би се засегнало и преобладаващото живеене на детето при майката, на която е възложено ежедневното осъществяване на родителските права и която е основна фигура в живота на детето.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на шести юни през две хиляди двадесет и трета година, в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

ЧЛЕНОВЕ: МАЙЯ РУСЕВА

ДЖУЛИАНА ПЕТКОВА

при участието на секретаря…, като разгледа докладваното от съдията Русева г. д. N.864 по описа за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на В. В. Й. срещу решение №******г. д.№******г. д.№******г. д.№******годината седмица за времето от 18.00ч. в петък или след приключване на учебните занятия до 18.00ч. в неделя, с приспиване, с изключение на един месец през лятото, когато майката е в платен годишен отпуск, а също и един месец през лятото, когато тя не е в такъв; през нечетните години на Гергьовден и Деня на Съединението за периода от 10ч. до 18ч.; по време на пролетната ваканция от 10ч. на ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право