Анотация
Въпрос
Допустимо ли е въззивно производство и поддържане на висящност на спора за материално право, успоредно с производство по несъстоятелност по отношение на ответника по исковете?
Длъжен ли е въззивният съд, в качеството си на втора инстанция по съществото на материалноправния спор, в мотивите към решението си да обсъди и извърши преценка поотделно и в съвкупност на всички доказателства и правнорелевантни факти по делото?
Длъжен ли е въззивният съд да спре делото до произнасяне на горестоящата съдебна инстанция, в случая ВКС, по висящ спор, повдигнат в първоинстанционното производство?
Дължи ли въззивният съд произнасяне и излагане на мотиви по въведените във въззивната жалба възражения?
Задължен ли е въззивният съд при постановяване на решението си да изложи собствени мотиви по съществото на правния спор, от които да се установи обсъдил ли е относимите към спора доказателства, както и твърденията, доводите и възраженията на страните?
Какви са последиците от пропускането на срока за предявяване на вземането по чл. 685 ТЗ, респективно чл. 688 ТЗ, води ли това автоматично до погасяването му, съгласно чл. 739, ал. 1 ТЗ и основание ли е за прекратяване на исковото производство с предмет същото вземане поради липса на правен интерес?
Длъжен ли е въззивният съд да спазва критериите за преценка за наличие на правен интерес за предявяване на иска и кога съдът може и следва да се произнесе по този въпрос - преди или след преценката за редовност на исковата молба, и преди или след даване ход на устните състезания при въззивното производство?
Длъжен ли е въззивният съд служебно да събере доказателствата, които поначало се събират служебно от съда, когато такива са необходими за изясняване на делото от фактическа страна, или това е допустимо само при съответно оплакване за допуснато процесуално нарушение при първоинстанционното разглеждане на делото?
Длъжен ли е въззивният съд да даде ход на вторинстанционно производство при наличие на висящ спор по реда на инстанционния контрол пред ВКС относно липсата или наличието на ОФГ в първоинстанционното съдебно решение?
Нищожно ли е съдебно решение, постановено при наличие на висящ спор по реда на чл. 247 ГПК, касаещ точна и ясна идентификация на страните по спора (чл. 127 ГПК)?
Отговор
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Текст
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на девети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО ПЪРВАНОВ
ЧЛЕНОВЕ: МАРГАРИТА ГЕОРГИЕВА
НИКОЛАЙ ИВАНОВ
като разгледа докладваното от съдията Маргарита Георгиева гражданско дело №******година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационните жалби на „Строителство 06“ ЕООД /н/, представлявано от синдика П. К., и на Л. Р. Х., чрез адв. И. Т., срещу въззивно решение №******г., постановено по възз. гр. д. №******г. на Софийския апелативен съд, с което е потвърдено решение №******г., поправено с решение №******г., постановени по гр. д. №14623/2016 г. на Софийския градски съд. С първоинстанционното решение са уважени предявените от Н. Н. Т. отменителни искове по чл. 135, ал. 1 ЗЗД и са обявени за недействителни спрямо ищеца на: 1) договор за покупко-продажба на право на строеж по нотариален ...
Модул "ГПК"
Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Свързани съдебни актове
Свързани
съдебни актове
Препраща към
Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.Цитирано в
Не са намерени свързани съдебни актове. Предстои добавяне.Деловодни данни
Навигация
Цитирани норми
чл. 127 ГПК, чл. 135 ал. 1 ЗЗД, чл. 135 ЗЗД, чл. 229 ал. 1 т. 4 ГПК, чл. 247 ГПК, чл. 280 ал. 2 предл. трето ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 637 ал. 1 ТЗ, чл. 649 ТЗ, чл. 685 ТЗ, чл. 688 ТЗ, чл. 735 ал. 1 ТЗ, чл. 739 ал. 1 ТЗ
Инструменти
Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Споделяне
Какво мислят нашите клиенти?
Ценим всяко мнение и сме горди, че можем да споделим обратната връзка от абонатите на “Българското прецедентно право”
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.