Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

докладвано от съдия Борислав Белазелков


Анотация

Въпрос

за задължителната сила на влязлата в сила присъда или споразумение по наказателно дело за гражданския съд по иск за обезщетение за вреди; и по материалноправните за задължението на родителите по чл. 125, ал. 3 СК да осигуряват надзор по отношение на малолетните деца и подходящ контрол на поведението им (и включва ли се задължението да предотвратят действията на детето с огнестрелно оръжие или други общоопасни средства); допустимо ли е родител да претендира обезщетение за причинени имуществени вреди от малолетното му дете, (спрямо което той има задължението да контролира и надзирава и е имал възможност да стори това, но не го е сторил); отговаря ли родителят за действията на малолетното си дете, извършило деликт, който той е можел да предотврати и какъв е обемът на тази отговорност, ако в причиняването има съпричиняване и друго лице; какъв е обемът на съпричастност от страна на родителя на малолетния извършител на деликта, който той е можел да предотврати, ако към наказателната отговорност е привлечено само наказателно отговорно лице, създало по небрежност възможност на малолетния да извърши фактически деликта; щом не е упражнил родителски контрол над детето си – извършител на деликта, налице ли е виновно поведение от негова страна и носи ли той имуществена отговорност при условията на чл. 48, ал. 1 ЗЗД и следва ли това да се отчете при определяне на съпричастността към изпълнителното деяние и да се отрази на размера на претендираното обезщетение, които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС, основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Позовава на противоречие с ТР №[aam show="subscriber" hide="visitor,pending"]1/2009 на ОСГТК, ППВС №4/1968 и прила[/aam][aam hide="all" show="visitor,pending"]******[/aam]га практика на ВС и ВКС.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на седми март две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков

ЧЛЕНОВЕ: Борис Илиев

Димитър Димитров

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр. д. №******година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

Обжалвано е решение №******гр. д. №******гр. д. №1516/2016, с което частично е уважен предявеният иск за заплащане на обезщетение на неимуществени и имуществени вреди по чл. 45 ЗЗД.

Недоволен от решението е касаторът Н. И. С., представляван от адв. Бр. Б. от ВАК, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправния въпрос за задължителната сила на влязлата в сила присъда или споразумение по наказателно дело за гражданския съд по иск за обезщетение за вреди; и по материалноправните за задължението на родителите по чл. 125, ал. 3 СК да осигуряват надзор по отношение на малолетните деца и подходящ ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право