Хронологичен списък за 2025 г. на изданията от поредицата Dictum Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела (Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X).
Dictum – ГПК “Плюс” – 17 юни 2025 г.
І. Πpaĸтиĸa пo чл. 290 ГΠK и дpyги ocнoвaния
- Налице ли е правен интерес за ищеца (взискател) от предявяване на установителен иск по чл. 464, ал. 1 ГПК, когато разпределението е приключило чрез прихващане по чл. 461 ГПК след предявяване на иска?
(Граждански процес, Изпълнително производство)
Прочетете този съдебен акт - Какви са изискванията за допустимост на искане за отмяна на влязло в сила решение на основание наличие на новооткрити обстоятелства или писмени доказателства по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК?
Могат ли да се приемат за налице противоречащи решения по смисъла на чл. 303, ал. 1, т. 4 ГПК, когато съдебните актове са постановени в рамките на едно и също производство и предметът им не е идентичен?
(Граждански процес, Oтмяна, Изпълнително производство)
Прочетете този съдебен акт
- Дали отклоненията от главните линии на инсталациите в сгради – етажна собственост, които достигат до отделните обекти и са предназначени да обслужват само тях, са общи части по смисъла на чл. 38, ал. 1 ЗС и чие е задължението за поддържането им в изправност?
(Вещно право, Етажна собственост)
Прочетете този съдебен акт - Как следва да се тълкува волята на завещателя и какви са последиците относно валидността на завещателно разпореждане, в което е употребен изразът „дарявам срещу гледане“?
(Наследствено право; Облигационно право, Недействителност, Нищожност)
Прочетете този съдебен акт
Dictum – ГПК “Плюс” – 16 юни 2025 г.
І. Πpaĸтиĸa пo чл. 290 ГΠK и дpyги ocнoвaния
- За наличието на идентитет между делата като предпоставка за приложение на разпоредбата на чл. 126 ГПК.
(Граждански процес, Допустимост; Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди)
Прочетете този съдебен акт - Допустимо ли е въззивното решение, когато първоинстанционният съд е постановил няколко решения по едно и също дело, подписани в електронната система в различни часове на една и съща дата, и кое от тях следва да се приеме за валидно?
(Граждански процес)
Прочетете този съдебен акт - Длъжен ли е въззивният съд в решението си да изложи собствени мотиви по съществото на спора, както и да даде отговор на доводите и възражения на страните, а не да извършва единствено оценка на изводите на първоинстанционния съд.
(Вещно право; Граждански процес, Въззивно производство)
Прочетете този съдебен акт - По приложение на презумпцията на чл. 69 ЗС, когато наследодателят приживе е изразил воля да предаде владението на имота на свой родственик, който след смъртта му има качеството на негов наследник по закон.
По постоянството на владението.
Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по възражение за допуснато от първоинстанционния съд съществено процесуално нарушение, дори във въззивната жалба да няма формирано доказателствено искане, мотивирано от това възражение?
Задължен ли е въззивният съд в мотивите си да обсъди всички доводи и възражения на страните и да изложи изрични и ясни мотиви защо не ги приема?
Знанието на владелеца и на лицето, което му е предало владението, че фактическата власт върху имота не е придобита въз основа на сделка, годна да прехвърли вещното право на собственост върху него, изключва ли намерението за своене у владелеца и установяването на фактическа власт върху имота?
(Вещно право, Владение)
Прочетете този съдебен акт - За съдържанието на доклада по чл. 146 ГПК и настъпването на преклузията за ангажиране на относими към спора доказателства. (Ревандикационен иск по отношение на самостоятелен обект в сграда)
(Граждански процес, Доказване)
Прочетете този съдебен акт - За проверка за вероятна недопустимост – на решение на Окръжен съд – Ловеч и на решението по чл. 247 и чл. 250 ГПК, постановено по същото въззивно дело, в обжалваната част относно уважените искове по чл. 124, ал. 1 ГПК и чл. 76 ЗН, и акцесорното искане по чл. 537, ал. 2 ГПК, и отхвърления иск за делба.
(Вещно право; Граждански процес, Допустимост, Съдебна делба)
Прочетете този съдебен акт
- Очевидна неправилност поради неприлагане на относима към спора императивна правна норма – чл. 7, ал. 1 Закона за общинската собственост в първоначалната му редакция.
(Вещно право, Придобивна давност)
Прочетете този съдебен акт - Извършени ли са действия, отричащи правото на останалите наследници, и владението по скрит начин може ли да направи ответника собственик?
(Вещно право, Владение)
Прочетете този съдебен акт - Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички направени доводи и възражения от страните и да обсъди всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, като отрази в мотивите към решението си фактическите си констатации и правните си изводи относно съществуването или не на спорното субективно право?
Ползват ли се мотивите на влязлото в сила решение със сила на пресъдено нещо и какви са пределите на действие на силата на пресъдено нещо на решението?
(Вещно право; Граждански процес, Въззивно производство)
Прочетете този съдебен акт - За задължението на въззивния съд да обсъди в решението си всички доказателства, възражения и доводи на страните. (По искове с правно основание чл. 29, ал. 1, предл. трето ЗТРРЮЛНЦ, за признаване за установено, че са несъществуващи обстоятелствата, вписани в Търговския регистър при Агенция по вписванията)
(Граждански процес, Вписвания; Търговско право, Дружествено право)
Прочетете този съдебен акт - Допустимо ли е пълното доказване да бъде осъществено чрез косвени доказателства и длъжен ли е съдът да формира вътрешното си убеждение като прецени всички обстоятелства по делото при спазване на научните, опитните и логическите правила?
В какъв обем следва да са извършените от въззивната инстанция процесуални действия, за да бъде удовлетворено изискването на чл. 12 ГПК, чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, осигуряващи постановяването на законосъобразно решение, и в тази връзка длъжен ли е съдът да обсъди поотделно и в съвкупност всички събрани по делото доказателства, относими към релевантните за спора факти?
(Граждански процес, Въззивно производство, Доказване; Облигационно право, Непозволено увреждане, Застрахователни обезщетения, Неимуществени вреди)
Прочетете този съдебен акт - Кой е началният момент, от който започва да тече давностният срок за вземания по договор за банков кредит?
(Граждански процес, Заповедно производство; Облигационно право, Погасителна давност)
Прочетете този съдебен акт - Налице ли е очевидна необоснованост, доколкото решаващият извод за основателност на иска е мотивиран от разпоредбата на чл. 55, ал. 2 ПИКЕЕ, без да е изяснено съдържанието й, а тя произволно / без съотнасяне към установените факти/ е определена като даваща основание за извършване на корекцията, при която е възникнало процесното вземане?
(Облигационно право, Недействителност, Нищожност)
Прочетете този съдебен акт - Дали съдът е задължен да посочи ясно, точно режима на личните отношения на детето с не упражняващия родителските права родител и да конкретизира конкретни дати или поне определяеми такива относно летния режим на контакти, контактите през учебните ваканции и празниците?
(Семейно право)
Прочетете този съдебен акт
Dictum – ГПК “Плюс” – 13 юни 2025 г.
І. Πpaĸтиĸa пo чл. 290 ГΠK и дpyги ocнoвaния
- За интереса на детето при определяне на мерките за лични отношения с него по реда на чл. 128, ал. 1 СК съдът да съобразява и мерки, включително привременни такива, при едновременна висящност пред съда на съдебни производства за определяне на мерки за лични отношения с родител?
(Семейно право)
Прочетете този съдебен акт - Кои са критериите и обстоятелствата, които съдът следва да съобрази при решаване на спор между родителите на кого от тях да се предостави упражняването на родителските права по отношение на ненавършило пълнолетие дете?
Задължен ли въззивният съд да обсъди всички факти и обстоятелства, които имат отношение към интереса на детето, за който съдът следи служебно?
(Семейно право)
Прочетете този съдебен акт - Допустимо ли е при наличие на правен интерес да бъде предявявен отрицателен установителен иск за собственост, когато е налице спор за материално право в случаите по чл. 53 ЗКИР?
При прекратяване на исковото производство в закрито заседание, преди провеждане на устните състезания, ответникът може ли да представи доказателства за направените преди прекратяването на делото разноски, с молба по реда и в срока на чл. 248 ГПК?
(Вещно право; Граждански процес, Разноски)
Прочетете този съдебен акт - Относно определянето на размера на обезщетението за неимуществени вреди след задължителна преценка и анализ от съда на всички обективно съществуващи конкретни обстоятелства, установени по делото, които са от значение за точното прилагане на принципа на справедливостта по чл. 52 ЗЗД вр. с чл. 4 ЗОДОВ?
(Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди, Публичен деликт)
Прочетете този съдебен акт - Задължен ли е въззивният съд да определи размера на обезщетението за неимуществени вреди при съобразяване на всички обстоятелства, релевантни за конкретния случай, както и какъв е справедливият размер за обезщетяване на претърпените неимуществени вреди по ЗОДОВ, като имат ли значение предходните осъждания на ищеца и висящи спрямо него наказателни производства при определяне на този размер?
(Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди, Публичен деликт)
Прочетете този съдебен акт - Какви са критериите, въз основа на които следва да се определи обезщетението за неимуществени вреди, причинени от непозволено увреждане, за да съответства то на установения в чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост?
(Облигационно право, Непозволено увреждане; Непозволено увреждане, Застрахователни обезщетения, Неимуществени вреди, Телесно увреждане)
Прочетете този съдебен акт
- Допустимо ли е при наличие на правен интерес да бъде предявявен отрицателен установителен иск за собственост, когато е налице спор за материално право в случаите по чл. 53 ЗКИР?
При прекратяване на исковото производство в закрито заседание, преди провеждане на устните състезания, ответникът може ли да представи доказателства за направените преди прекратяването на делото разноски, с молба по реда и в срока на чл. 248 ГПК?
(Вещно право; Граждански процес, Разноски)
Прочетете този съдебен акт - Не са налице основания за допускане до касационно обжалване на въззивното решение?
Какви са предпоставките по чл. 59, ал. 3 ЗС за погасителния ефект на правото на ползване?
(Вещно право)
Прочетете този съдебен акт - Когато сънаследник е установил самостоятелна фактическа власт върху определен наследствен имот със знанието и без противопоставянето на другите съсобственици, която упражнява повече от 10 години, трябва ли да извършва някакви конкретни действия по отблъскването на владението на другите съсобственици или е достатъчно да владее имота безпрепятствено и демонстративно?
При наличие на няколко отделни съсобствени имота достатъчни ли са действията на съсобственик по оспорване на владението на един от имотите и разпростира ли се това действие по отношение на всички наследствени имоти?
Когато близки роднини и сънаследници/съсобственици/ обработват и ползват различни ниви и всеки от тях е установил самостоятелна фактическа власт върху отделните имоти със знанието и без противопоставянето на другите съсобственици, която упражнява в продължение на повече от десет години, трябва ли да извършват някакви други действия по отблъскване владението на другите съсобствени?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните, както и всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност?
(Вещно право, Владение)
Прочетете този съдебен акт - При определяне на основанието и предпоставките за носене на отговорност на държавата по чл. 2, ал. 1, т. З от ЗОДОВ, задължен ли е въззивният съд да посочи всички обстоятелства, които обуславят неимуществените вреди, както и да изложи мотиви за значението им за размера на тези вреди?
Как се прилага общественият критерий за справедливост по смисъла на чл. 52 ЗЗД при определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди, претърпени от пострадалото лице?
(Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди)
Прочетете този съдебен акт
Dictum – ГПК “Плюс” – 12 юни 2025 г.
І. Πpaĸтиĸa пo чл. 290 ГΠK и дpyги ocнoвaния
- Как се определя и какво е съдържанието на понятието „справедливост“, което е изведено в принцип при определяне на обезщетението за неимуществени вреди по чл. 52 ЗЗД?
(Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди, Публичен деликт)
Прочетете този съдебен акт - Може ли съдът да не кредитира експертно заключение, мотивирайки се със свои специални знания от областта, в която е възложил изготвяне на експертизата?
Когато релевантен за делото факт е отделен като ненуждаещ се от доказване по реда на чл. 146, ал. 1, т. 4 ГПК, може ли с решението съдът да установи друго относно този факт, без да е уведомил страните относно необходимостта от провеждане на доказване за него?
(Граждански процес, Доказване; Облигационно право, Непозволено увреждане, Застрахователни обезщетения, Неимуществени вреди)
Прочетете този съдебен акт - Очевидна неправилност на атакуваното решение, изразяваща се в явната му необоснованост, установима от мотивите на самия акт, предвид съдържащия се в тях напълно нелогичен извод, че погасените суми от сметката на ответницата са неотносими към предсрочната изискуемост, обявена на по-късна дата.
(Граждански процес, Заповедно производство)
Прочетете този съдебен акт - Длъжен ли е съдът при направено възражение по чл. 78, ал. 5 ГПК за прекомерност на разноските за адвокатско възнаграждение да изследва фактическата и правна сложност на делото и да изложи мотиви по тях?
Какви са обективните критерии, които съдът е длъжен да съобрази при разглеждане на такова възражение?
(Граждански процес, Разноски)
Прочетете този съдебен акт - Задължен ли е съдът да изложи съображения по всички важни и съществени положения, да изложи аргументи при определяне на обезщетението за неимуществени вреди, обосноваващи адекватността му с принципа за справедливост?
(Граждански процес, Въззивно производство; Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди, Публичен деликт)
Прочетете този съдебен акт
- Може ли да се приеме, че участник в риалити шоу изпълнява аудио-визуално произведение като артист-изпълнител по смисъла на чл. 74 ЗАПСП?
(Интелектуална собственост; Облигационно право, Непозволено увреждане, Общ деликт)
Прочетете този съдебен акт - Дали само упражняването на фактическата власт, установена от единия сънаследник след прехвърляне на ид. части от наследствения имот от друг наследник след смъртта на общия наследодател, може да обуслови придобиването на имота по давност по отношение на трети от сънаследниците, не е в противоречие с Тълкувателно решение №1 от 6.08.2012 г. по тълк. д. №1/2012 г. на ОСГК на ВКС?
(Вещно право, Владение, Придобивна давност)
Прочетете този съдебен акт - Очевидна неправилност по смисъла на чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК поради явно и пряко противоречие между постановеното между страните и влязло в сила първоинстанционно решение в частта му, необжалвана от ответника, съответно – ползваща се между страните със сила на пресъдено нещо, с която е признато за установено, че ответникът дължи на ищеца суми по процесния договор за кредит и допълнителните споразумения към него, включително главница, в български лева, и приетото от въззивния съд, и послужило като основание за отхвърляне на претенцията на ищеца за разликата над установената от първоинстанционния съд, като дължаща се от ответника на ищеца, сума по главницата в български лева, за която първоинстанционното решение не е обжалвано и е влязло в сила, до общо претендирания от ищеца по делото, неин размер.
(Облигационно право, Недействителност, Нищожност)
Прочетете този съдебен акт - Явява ли се правоприемник на страна по смисъла на чл. 298, ал. 2 ГПК лицето, което е придобило права върху спорния имот от ответник, спрямо когото е уважен иск за собственост, ако придобивното основание е осъществено преди завеждане на иска?
(Вещно право, Владение; Граждански процес)
Прочетете този съдебен акт - Приложима ли е разпоредбата на чл. 24, ал. 3 ЗН, когато нотариалното завещание е подписано от завещателя чрез полагане на пръстов отпечатък по реда на чл. 579, ал. 2 ГПК?
(Граждански процес, Нотариални производства; Наследствено право)
Прочетете този съдебен акт - Следва ли при определяне на квотите на съделителите в съсобствеността да се вземе предвид изплатеното от единия съпруг по време на брака му парично уравнение на останалите съделители по силата на извършена съдебна делба?
(Семейно право)
Прочетете този съдебен акт - Относно критериите за отчитане наличието и размера на съпричиняването при деликт.
(Облигационно право, Непозволено увреждане, Застрахователни обезщетения, Имуществени вреди, Неимуществени вреди, Смърт, Родител)
Прочетете този съдебен акт - Дали не е очевидно неправилен изводът на въззивния съд за осъществявано непрекъснато и явно владение в изискуемия се период от време, довело до придобиване на процесния имот по давност?
(Вещно право, Владение, Придобивна давност)
Прочетете този съдебен акт
Dictum – ГПК “Плюс” – 11 юни 2025 г.
І. Πpaĸтиĸa пo чл. 290 ГΠK и дpyги ocнoвaния
- Следва ли гражданското производство за обезщетение за неимуществени вреди от непозволено увреждане, причинено от престъпление, да бъде спряно поради висящо наказателно производство за същото деяние, когато към датата на приключване на съдебното дирене във въззивната инстанция е бил внесен обвинителен акт, но няма влязла в сила присъда?
(Граждански процес; Облигационно право, Непозволено увреждане, Неимуществени вреди)
Прочетете този съдебен акт - Задължен ли е въззивният съд в производството по чл. 608 ТЗ да изследва цялостното финансово-икономическо състояние на търговеца към момента на приключване на съдебното дирене във въззивната инстанция, за да установи дали същият е неплатежоспособен?
(Търговско право, Несъстоятелност, Търговски сделки)
Прочетете този съдебен акт - Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите на решението си всички относими към предмета на спора доказателства, вкл. приети заключения на съдебни експерти, като посочи обосновано кои правнорелевантни факти приема за установени, както и да даде отговор на всички относими доводи и възражения на страните в пределите, очертани с въззивната жалба и отговора по чл. 236, ал. 1 ГПК?
(Граждански процес, Въззивно производство; Облигационно право)
Прочетете този съдебен акт - Допустимо ли е съдът служебно, без да е предявен такъв иск, да направи извод, че упълномощителната сделка, с която собственикът на имота е оправомощил за разпореждане с него, е нищожна, защото кметът, извършил нотариалното удостоверяване, не е проверил дееспособността на упълномощителя?
(Граждански процес, Допустимост; Облигационно право, Недействителност, Нищожност)
Прочетете този съдебен акт - Кои са критериите за определяне размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди при предявен пряк иск срещу застраховател с оглед приложението на принципа за справедливост по чл. 52 ЗЗД и от значение ли е липсата на биологична връзка на ищеца с починалия?
(Облигационно право, Непозволено увреждане; Непозволено увреждане, Застрахователни обезщетения, Неимуществени вреди, Смърт)
Прочетете този съдебен акт
- Дали е приложена регулацията е от съществено значение за иска по чл. 54, ал. 2 ЗКИР, който има за предмет установяване правото на собственост върху спорната част и като последица установяване наличието на грешка в кадастралната карта?
(Вещно право)
Прочетете този съдебен акт - Относно задълженията на съда съгласно чл. 51, ал. 1, изр. 2 ЗН, при предявен иск срещу непълнолетен наследник, който в хода на производството е станал пълнолетен.
(Наследствено право)
Прочетете този съдебен акт - За проверка твърденията за очевидна неправилност на обжалваното решение, касаещи възможността присъединеното електронно устройство във вътрешността на СТИ да промени схемата на устройството и да доведе до неизмерване на значителна част от потребената електрическа енергия, което да даде право на крайния снабдител да направи едностранна корекция на сметката.
(Облигационно право)
Прочетете този съдебен акт