Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационното издание за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Дали е налице връзка на обусловеност по смисъла на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК между два спора за собственост относно един и същ недвижим имот между едни и същи страни, единият установителен, а другият ревандикационен, ако в двете производства правото на собственост е основано на различни придобивни основания, осъществени последователно във времето, второто от които е придобивна давност?
Приема се, че относно основанието за спиране по чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК законодателят няма предвид всяка възможна връзка между две висящи дела, а точно определена зависимост, при която задължително следва да се зачетат последиците от влязло в сила решение или присъда по обуславящото дело. Основанието за спиране по чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК е налице когато има висящ процес относно друг спор, по който със сила на пресъдено нещо ще бъдат признати или отречени права или факти, релевантни за субективното право по спряното производство. Обусловеността между двата спора се основава на връзката между субективните права, задължения и правопораждащите ги факти като съдържание на конкретните правоотношения. Връзката между делата, която има предвид чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, е обективната зависимост между две спорни правоотношения в съотношение на обуславящо и обусловено, която винаги е конкретно съществуваща, пряко касае допустимостта или основателността на иска по обусловеното дело и поради това не предполага различия в преценките на съда по двете дела.
В хипотеза на предявени насрещни искове за собственост за един и същи имот между едни и същи страни, при различни придобивни основания, осъществени последователно във времето, второто от които е давност, посочената връзка (обусловеност) не е налице. Предмет на установяване във всяко едно от производствата са предпоставките на съответното придобивно основание и формираната сила на пресъдено нещо е за право на собственост, придобито на предявеното основание. Същевременно, правото на собственост не може да се притежава едновременно на две основания. А след като веднъж е придобито, правото на собственост може да се изгуби, ако друг го придобие или ако собственикът се откаже от него (чл. 100 ЗС). С оглед на това, когато в едно производство се поддържа, че правото на собственост е придобито въз основа на сделка или при осъществено право на строеж (както е в случая), а в другото производство се твърди, че след това придобивно основание е осъществено друго в полза на насрещната страна, а именно придобивна давност, то връзка между делата е налице, но тя не е обуславяща. Тази връзка предполага разглеждането на делата в едно общо производство – чл. 213 ГПК доколкото подлежат на доказване едни и същи обстоятелства от ответника по единия иск и ищец по другия, а именно дали имотът е придобит по давност. Не е налице обаче основание за спиране на едното производство до приключване на другото, тъй като липсва обусловеност на спора по иска за собственост въз основа на право на строеж от иска за собственост, основан на придобивна давност.
Terms
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022
Как се прилага чл. 52 ЗЗД – за задължението на съда да мотивира преценката си, като съобрази конкретния размер на дължимото обезщетение с обществено-икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането и размера на присъжданите от съда обезщетения в аналогични случаи?
При определяне на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди от деликт следва да се вземат предвид обстоятелствата, при които е извършено увреждането, както и, че размерът на обезщетението за същите се определя по справедливост. В ППВС №4/68 год. е разяснено, че понятието „справедливост“ по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно понятие, а е свързано с преценката на конкретни обективно съществуващи обстоятелства, като характер, начин и степен на увреждането, състояние, продължителност на възстановителния процес, оперативни интервенции, възраст, прогноза, продължителност и интензитет на претърпените болки и страдания, произтичащите от него физически и психологически последици за пострадалия и т. н., които съдилищата следва да изтъкнат, обосновавайки значението им за присъдения размер на обезщетението за неимуществени вреди. Принципът за справедливост изисква в най-пълна степен да се постигне обезщетяване на увреденото лице за претърпените и предвидими в бъдеще болки и страдания, затова съдът има задължение да обсъди и съобрази всички доказателства, относими към тези правно-релевантни факти и правилно да оцени тяхното значение и тежест при определяне размера на обезщетението. Като критерий за това следва да служи още икономическия растеж, стандартът на живот и средностатистическите показатели за доходите, нивото на инфлация, т. е. икономическата конюнктура в страната, проявна форма на която се явяват и нормативно определените лимити за отговорността на застрахователя.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Длъжен ли е съдът в хипотеза на иск, насочен срещу ненадлежна страна, да укаже на ищеца да насочи иска си срещу надлежната страна?
Разпоредбата на чл. 2в, ал. 1 ЗОДОВ изрично признава на гражданите и юридическите лица правото да претендират вреди от правораздавателната дейност на съдилищата, причинени от достатъчно съществено нарушение на правото на ЕС. Отговорността за обезщетяване на тези вреди е на Държавата, а когато нарушението на правото на ЕС е извършено от общите съдилища или от ВКС, искът за присъждането на обезщетение се предявява срещу съда, от чиито незаконен акт, действие или бездействие за произлезли вредите. Този извод относно пасивната легитимация на ответника по иска по чл. 2в ЗОДОВ следва недвусмислено от разпоредбата на чл. 2в, ал. 1, т. 2 вр. с чл. 7 ЗОДОВ. Общностното право не поставя конкретни изисквания относно пасивната легитимация, извън принципите на ефективността и еквивалентността.
Изведеният от практиката на СЕС (решение от 19.11.1991 г. по съединени дела C-6/90 и C-9/90 – Francovich и Bonifaci; решение от 05.03.1996 г. по съед. дела C-46/93 и C-48/93 – Brasserie du pкcheur и Factortame; решение от 30.09.2003 г. по дело C-224/01 – Gerhard Kцbler; решение от 11.07.2015 г. по дело С-98/2014 – Berlington Hungary, и др.) фактически състав на извъндоговорната отговорност на държавата за вреди, причинени от нарушение на правото на ЕС, включва: 1/ нарушение на общностна норма, която предоставя права на частноправни субекти; 2/ достатъчно сериозно нарушение на тази норма и 3/ пряка причинна връзка между нарушението и вредите. Когато нарушението е извършено от национална юрисдикция, практиката на СЕС ( вж. решението от 30.09.2003 г. по дело C-224/01 – Gerhard Kцbler) въвежда и още една предпоставка – вредите да произтичат от решение на окончателна съдебна инстанция. Тази предпоставка е материалноправна. Изискването актът, с който на ищеца са причинени вреди от нарушение на правото на ЕС, да е постановен от окончателна съдебна инстанция е условие за уважаване на иска ( съобразно цитираното вече решение по дело С-224/01), а не процесуална предпоставка за допустимост на исковото производство.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Дали разпоредбата на чл. 216, ал. 1, т. 4 ДОПК преди изменението й (обн. ДВ, бр. 105 от 11.12.2020г., в сила от 01.01.2021г.) включва във фактическия си състав публични задължения, установени с декларация, подадена от задължено лице?
Дали при преценката на съда, че сделка е сключена с намерение да се увреди публичният взискател в хипотезата на чл. 216, ал. 1, т. 4 ДОПК, следва да бъдат съобразени всички релевантни по делото факти?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
За преценка допустимостта на решението и на иска с оглед редовността на подадената искова молба.
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Приложима ли е санкцията по чл. 126 ТЗ по отношение на съдружник за действия, визирани в чл. 126, ал. 3, т. 1 – т. 3 ТЗ, но извършени от него в качеството му на управител, или отговорността му може да бъде реализирана само по реда на чл. 145 ТЗ?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Длъжен ли е въззивният съд да разгледа и обсъди всички направени от въззивника във въззивната жалба оплаквания, доводи и възражения? (По иск с правно основание чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ)
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Стаж придобит по трудово правоотношение по КТ и служебен стаж по ЗДСл на служител по пар. 64 ПЗРЗИДЗМВР в смисъла на непрекъснатост на трудовия стаж идентичен ли е с правното значение на реално прослужени години на държавна служба, възникнала с административен акт за назначаване по ЗМВР?
Дължими ли са обезщетения по КТ и по ЗДСл при прекратяване на служебното правоотношение на основание чл. 226, ал. 1, т. 1 ЗМВР, поради навършване на пределна възраст 60 години на служител по пар. 64 ПЗРЗИДЗВМР, когато изплатените обезщетения по чл. 234, ал. 1 ЗМВР, при прекратяване на служебното правоотношение са по-големи от тези по КТ и ЗДСл, които би получил в случай, че правоотношението беше продължило по КТ и по ЗДСл, ако не бяха универсалните правоприемства?
При прекратяване на служебното правоотношение на основание чл. 226, ал. 1, т. 1 ЗМВР на служител по пар. 64 ПЗРЗИДЗВМР, стажът по КТ и по ЗДСл, придобит преди назначаването на държавна служба в МВР, приравнява ли се на служебен стаж на държавен служител по ЗМВР?
Понятието прослужени години в разпоредбата на чл. 234 ЗМВР идентично ли е с понятието трудов и служебен стаж и подлежи на разширително тълкуване нормата на чл. 235, ал. 1 и ал. 2 ЗМВР за формиране на размера на обезщетението по чл. 234 ЗМВР при прекратяване на служебното правоотношение на служител по пар. 64 ПЗРЗИДЗВМР?
Налице ли е празнота в закона относно понятието „приравнен служебен стаж относим към разпоредбата на чл. 234, във връзка с чл. 235 ЗМВР при определяне на обезщетението при прекратяване на служебното правоотношение поради навършване на пределна възраст 60 години в МВР на служител по пар. 64 ПЗРЗИДЗВМР?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Какви са задълженията на съда при определяне на степента на съпричиняване от пострадалия?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Намаляването на обезщетението по реда на чл. 51, ал. 2 ЗЗД не представлява санкция за неправомерно поведение на увреденото лице или за неизпълнение на негово задължение. Съпричиняването е факт от действителността с настъпването, на който правото свързва определение неблагоприятни за увреденото лице правни последици, изразяващи се в намаляването на обезщетението за всички вреди, настъпили вследствие на непозволеното увреждане. Законът възлага на увреденото лице да търпи неблагоприятните последици от допуснатото от него съпричиняване на вредоносния резултат, но не определя изрично начина, по който следва да бъде извършено намаляването на обезщетението. Като критерий в тази насока може да бъде използвана степента на съпричиняването, при която се взема предвид степента на каузалност на поведението на двете страни и съотношението между тях. Този критерий отчита наличието на състави на непозволеното увреждане, при които не се изисква виновно поведение на деликвента, като е приложим в случаите когато съпричиняването е допуснато от малолетни, непълнолетни и лица, които не могат да разбират свойството и значението на постъпките си. Освен този критерий за намаляване на обезщетението като такъв се използва и степента на вината, при който водещи са тежестта на вината на едната или на двете страни в деликтното правоотношение. В този случай, ако вина за настъпване на общия вредоносен резултат имат и двете страни в правоотношението, то се преценява коя от тях по-голяма от другата, а ако се приеме, че двете вини са равнозначни, обезщетението се намалява поравно. Освен тези два критерии, като критерий за намаляване на обезщетението се използва справедливостта, при която съдът по свое усмотрение, след преценка на всички факти, определя размера на съпричиняването. Всеки един от тези критерии сам по себе си не може да послужи за намаляване на размера на дължимото обезщетение, поради което следва същите да бъдат прилагани съвместно един с друг при отчитане на всички обстоятелства, имащи значение за настъпването на непозволеното увреждане и степента на вредоносния резултат. Преценката за намаляването на размера на обезщетението следва да се извърши въз основа на комплексна преценка на степента на каузалност на действията на деликвента и на пострадалия, степента на тяхната обективна вредоносност, но също така ако е налице субективен елемент, трябва да бъдат взети предвид тежестта на извършеното правонарушение, ако действието на увредения е противоправно, както и степента на неговата вина. Самото намаляване следва да отразява размера на участието на увреденото лице в причиняването на общата вреда. Затова е допустимо, ако след извършването на преценката на всички факти и обстоятелства по делото от значение за определяне на съпричиняването, се достигне до извод, че приносът на увреденото лице в общия вредоносен резултат е по-голям от този на деликвента, обезщетението да бъде намалено с повече от половината.
При определяне на степента на съпричиняване по чл. 51, ал. 2 ЗЗД съдът е длъжен да отчете обстоятелството, че пострадалият е пресичал пътното платно на нерегламентирано място и в състояние на силно алкохолно опиянение. Дали това преимуществено е допринесло за ПТП, е въпрос на конкретика на съответния случай, която изисква /съгласно установената практика/ комплексна преценка на степента на каузалност на действията на деликвента и на пострадалия, степента на тяхната обективна вредоносност, тежестта на извършеното правонарушение, ако действието на увредения е противоправно, както и степента на неговата вина.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Как се прилага критерият за справедливост по чл. 52 ЗЗД?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
С оглед разпоредбата на чл. 212 КТ правилото на чл. 51, ал. 1 ЗЗД намира приложение и при определяне на обезщетението на претърпените вреди вследствие на ексцес. На обезщетяване подлежат всички нови вреди които са пряка и непосредствена последица от настъпилата трудова злополука, които са резултат от установеното съществено влошаване на състоянието на пострадалия и които поради това, че не са съществували – не са взети пред вид при определяне на първоначалното обезщетение. Приложим е принципът за пълно обезщетяване на така установените вреди. Размерът на дължимото обезщетение и за тези неимуществени вреди се определя според законовия критерии за справедливост, изискващ съобразяване на всички обстоятелства, които са от значение за спора при отчитане на вида, броя и тежестта на допълнително настъпилите увреждания.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Кои са юридическите факти, съдържащи се в хипотезата на чл. 55 ПИККЕ и обуславящи обективната имуществена отговорност на потребителя на ел. енергия към електроразпределителното дружество за заплащане на количеството ел. енергия, измерено в неизведен на дисплея на електромера регистър; Правно значими ли са за реализирането на отговорността на потребителя по този ред причините, довели до натрупването на количество енергия в невизуализираните регистри на СТИ; Правно значимо ли е за реализирането на отговорността на потребителя по този ред изпълнението на други задължения на разпределителното дружество, които не са предвидени в хипотезата на чл. 55 ПИККЕ?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
За провеждането на едностранната корекция по чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ от оператора на съответната ел. мрежа, е необходимо да се извърши метрологична проверка и състави констативен протокол при спазване на реда, посочен в чл. 49 ПИКЕЕ, както и установяване на количество електрическа енергия в невизуализирани (скрити) регистри, което да е измерено след монтажа на СТИ. От граматическото тълкуване на разпоредбата следва, че отговорността по чл. 55 ПИККЕ е обективна. Не е отдадено правно значение на обстоятелството, довело до наличието на измерени количества електроенергия в невизуализирания регистър на електромера, тъй като се приема, че за да бъдат измерени тези количества, то те са преминали през СТИ и са реално потребени. Без значение е обстоятелството дали измерването на електроенергията в невизуализирания регистър на електромера се дължи на техническа повреда или на съзнателна човешка намеса, доколкото електроенергията е доставена, а остойностяването й е по реда на чл. 56 ПИКЕЕ – по цени за покриване на технологични разходи. От логическото тълкуване следва, че хипотезата на чл. 55, ал. 1 ПИККЕ съдържа в себе си и изискването електромерът да е технически изправен като цяло и да измерва цялата преминала през него енергия в рамките на допустимите грешки. В този случай промяната трябва да засяга само начина, по който електромерът отчита преминалата през него електроенергия в различните тарифи, но не и другите му функции. Във всички случаи, когато основанието за начисляване на сумите по чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ е налице потребителят може да бъде задължен само за тази част от отчетената в невизуализирания регистър на електромера електрическа енергия, която е измерена след монтажа му, като доказването на действителния размер на тази част е в тежест на лицето, което извършва начислението. Отношенията между страните се уреждат по реда на чл. 183 ЗЗД, тъй като претендираната от дружеството сума представлява цена на доставена и потребена електроенергия, а не обезщетение за вреди от манипулирането на електромера. Касае се до задължение на потребителя, което възниква при наличието на установени в правната норма предпоставки. Изпълнението на определени задължения от страна на електроразпределителното дружество не е предвидено като условие за възникване на задължението на потребителя. При извършване на постоянни или чести проверки от страна на дружеството може само да се ограничи периода, през който електроенергията се е натрупвала в невизуализирания регистър. Липсата на такива проверки би могло да доведе до отговорност за вреди причинени на потребителя, от оператора на мрежата или крайния снабдител, което задължение обаче е различно от задължението за заплащане на стойността на електроенергията, макар и между двете да би могло да се извършва прихващане. Затова неизпълнението на задължения на електроразпределителното дружество не е основание за освобождаването на потребителя от отговорност, тъй като изпълнението на такива не е предвидено в чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ като предпоставка за възникване на задължението.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Какво е съдържанието на понятието “справедливост” по смисъла на чл. 52 ЗЗД и критериите, които са от значение за определяне дължимото обезщетение за неимуществени вреди, настъпили в резултат на трудова злополука, и за задължението на въззивния съд да изложи конкретни мотиви във връзка с тях?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Понятието “справедливост” по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно понятие, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се вземат предвид от съда при определяне на размера на обезщетението. Такива обективни обстоятелства при телесните увреждания могат да бъдат характерът на увреждането, начинът на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено, допълнителното влошаване състоянието на здравето, причинените морални страдания, осакатявания, загрозявания и др., които съдът е длъжен да обсъди и въз основа на оценката им да заключи какъв размер обезщетение по справедливост да присъди за неимуществени вреди. Така дадените в постановлението указания са доразвити във формираната практика на ВКС по приложението на чл. 52 ЗЗД, съгласно която при определяне на дължимото обезщетение за неимуществени вреди при телесни увреждания следва да се отчитат степента и продължителността на болките и страданията, понесени от увредения, а когато се е стигнало до разстройство на здравето, от значение е дали увреждането е трайно, каква е медицинската прогноза за развитието на заболяването; какви физически болки, психически страдания и други неудобства и притеснения е претърпял увреденият, включително козметични и други външни дефекти; силата, интензитета и продължителността на болковия синдром, той отшумял ли е; продължителност на лечението и извършените медицински манипулации, възможност на увреденото лице да продължи трудовата си кариера и да се социализира. При определяне на обезщетението се вземат предвид и конкретните социално- икономически условия и стандартът на живот в страната към момента на увреждането, както и общоприетата оценка и възприетото в обществото разбиране за обезвреда на неимуществените вреди от един и същи вид, намерили израз в съдебната практика при сходни хипотези. Доколкото въззивният съд е длъжен да обсъди всички правнорелевантни факти, от които произтича спорното право, той дължи да посочи в мотивите на решението доказателствата, въз основа на които намира едни от тях за установени, а други за неосъществили се, като извърши преценка за съответното приложение на критериите, посочени в ППВС №4/1968 г., по конкретното дело.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Как се прилага задължението на въззивния съд да обсъди в мотивите на решението си всички доказателства във връзка с доводите на страните и да изложи собствени правни изводи по тях? (По иск на основание чл. 432, ал. 1 КЗ)
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
За да даде защита и санкция на спорните права съдът е длъжен в мотивите на решението си да изложи фактическите си и правни изводи след обсъждане в тяхната съвкупност на всички доводи на страните и на всички релевантни за спора доказателства, които са били събрани по делото, на основание чл. 235 и чл. 236 ГПК. Въззивният съд дължи произнасяне по същество по твърденията и възраженията на страните съобразно направените такива с въззивната жалба и писмения отговор на основание чл. 269, ал. 2 ГПК, доколкото същите са били въведени в процеса в преклузивните за това срокове, предвид забраната по чл. 266, ал. 1 ГПК.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
При наличието на специален закон – чл. 58, ал. 1, т. 3 ЗВО, който урежда реда за прекратяването на трудовото правоотношение с член на академичния състав при наличие на невъзможност да се осигури преподавателска заетост, допустимо ли е приложението на общия такъв – КТ по аналогия?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
По отношение освобождаването от длъжност на членовете на академичния състав и преподаватели във висшите учебни заведения са налице два паралелни режима – единият, уреден в разпоредбите на чл. 58 Закона за висшето образование, а другият в разпоредбите на чл. 35 ЗРАСРБ /последният, е неотносим към процесния случай/. Трудовото правоотношение с преподавателите във висшите училища може да бъде прекратено и на някое от предвидените в КТ основания. Законът за висшето образование с нормите на чл. 58 и чл. 58а създава специални основания за прекратяване на трудовите правоотношения с тези лица предвид специфичната преподавателска дейност, в т. ч., когато не може да им се осигури изпълнението на преподавателска дейност- чл. 58, ал. 1, т. 3 ЗВО. По отношение на преподавателите във висшите учебни заведения кодексът на труда намира субсидиарно приложение – нормите на КТ са приложими само когато липсват специални норми в ЗВО.
Terms
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
От кой момент е налице висящо производство по предявен иск по чл. 694, ал. 1 ТЗ, в което кредитор в производството по несъстоятелност може да встъпи като съищец на основание чл. 694, ал. 3 ТЗ – от момента на постъпване на исковата молба или от момента в който неизправностите на тази искова молба са отстранени?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Искът се счита предявен от постъпване на исковата молба в съда, като от този момент е налице висящност на производството. Приетото от състава за това, че преди да бъдат поправени пороците на исковата молба не възниква процесуално правоотношение между ищеца и съда, като през това време съдът не може да предприема никакви процесуални действия, нито да конституира други страни влиза в противоречие с тази практика.
Налага се да бъде направено разграничение между предявяване на иск и правните последици от това процесуално действие. Като правна последица от предявяване на иска е състоянието на висящност на спора пред сезирания съд т. е. започнало е исково производство, чието приключване не заличава този факт. То може да приключи с различен акт – решение или определение, но до действието на съда, което слага край на спора, производството пред сезирания съд е висящо. Именно състоянието на висящност на спор е пречка за повдигане на същия спор отново или като друга правна последица е и невъзможността да бъде повторно упражнено правото на идентичен иск, независимо дали съдът е сезиран редовно или провежда производство по отстраняване недостатъци на сезирането. Целта на тази забрана е да бъдат избегнати различни разрешения по едни и същи спор. Освен това, редовността на исковата молба т. е. редовността на сезирането се следи служебно през времетраенето на цялото съдебно производство, като и преценка за нередовност може да бъде извършена и по реда на инстанционния контрол.
В противоречие с изложеното и с цитираната практика на ВКС, въззивният съд е приел недопустимост на предявеният иск, поради неправилното разбиране за липса на възникнало процесуално правоотношение при предявяване на иск, което означава, че съставът правно необосновано приема, всички предприети от сезираният съд действия, в това число и тези по чл. 129 ГПК лишени от правно основание. Правно необоснован е и мотивът, че съдът не дължи произнасяне по исканията свързани с висящото пред него производство, след като е оставил без движение исковата молба. Тъкмо обратното, той е длъжен да се произнесе по всяко предявено пред него искане, дори и да приеме, че същото е недопустимо предявено.
Съставът не е отчел и спецификата на инициираното пред първостепенния съд производство, а именно – такова по чл. 694 ТЗ, по което активната материалноправна легитимация по предявен отрицателен установителен иск по чл. 694, ал. 1 и ал. 3 ТЗ е на длъжника, респ. кредитор срещу вземане, включено в списъка на приетите вземания с определението по чл. 692, ал. 4 ТЗ, ако е направено възражение по чл. 690, ал. 1 ТЗ, но съдът е оставил възражението без уважение. Съгласно правилото на чл. 694, ал. 5ТЗ, ако вече е предявен отрицателен установителен иск от длъжник или кредитор, друг кредитор не може да предяви същия иск със същия предмет, той има правото само да встъпи като съищец до първото по делото заседание по първото образувано дело с такъв предмет. Това изискване не е самоцелно, а цели при упражняване правото на иск, на всеки кредитор при осъществените предпоставки, относно едно и също спорно право да се избегне именно постановяване на множество решения с различен изход. Единственото изискване към присъединилия се ищец е да има право на иск по чл. 694, ал. 3 ТЗ, като разпоредбата на чл. 694, ал. 5 ТЗ ограничава само упражняването на правото на иск в отделно производство при вече образувано такова със същия предмет. Обстоятелството, че присъединилият се кредитор става съищец определя позицията му на главна страна в производството с всички процесуални последици от това, след като е встъпил в производство валидно инициирано, с оглед срока по чл. 694, ал. 6 ТЗ. Още повече, че в хипотеза, аналогична на разглежданата, съдът пред който е заведено последващо дело от друг кредитор, предявил иска по чл. 694, ал. 3 ТЗ в срока по чл. 694, ал. 6 ТЗ е задължен да изпрати делото за съединяване за съвместно разглеждане с първоначално заведеното дело със същия предмет.
Terms