Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 1 март 2024 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационното издание за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Как се прилага процесуалното задължение на въззивния съд да приложи установената в чл. 373 ГПК преклузия? (Претенция по договор за факторинг)

По силата на концентрационното начало в процеса, страната не може да поправи пред въззивната инстанция пропуските, които поради собствената си небрежност е допуснала в първоинстанционното производство. Тази постановка е приложима и във връзка със събирането на доказателства. С въззивната жалба, в рамките на второинстанционното производство като ограничено въззивно обжалване, може да се иска събиране на доказателства, които не са могли да бъдат посочени и представени в срок до подаване на жалбата, относно нови обстоятелства или на доказателства, които не са били допуснати от първоинстанционния съд поради извършени от този съд процесуални нарушения, но не и поради пропуск на страната да поиска събирането им (чл. 260 ГПК, т. 5 и т. 6, вр. чл. 266 ГПК, ал. 1 и ал. 3). За да бъде уважено искане по чл. 266, ал. 3 ГПК, трябва да са били налице условията доказателството да бъде допуснато, а отказът на първоинстанционния съд да допусне доказателството да е направен в нарушение на процесуалните правила.

В производството по търговски спорове с първоначалния отговор на исковата молба ответникът е длъжен да посочи точно доказателствата и конкретните обстоятелства които ще доказва (чл. 367, ал. 3 ГПК). Ако това не бъде направено, ответникът губи тази възможност, освен ако пропускът не се дължи на особени непредвидени обстоятелства (чл. 370 ГПК). С допълнителния отговор могат да бъдат поискани доказателства във връзка с допълнителната искова молба, а други нови доказателства могат да бъдат само тези, които ответникът не е могъл да посочи и представи с първоначалния отговор на исковата молба (чл. 373, ал. 2 ГПК). Същото е по отношение на доказателствата, които ответникът не е могъл да представи с допълнителния отговор, както и тези, чиято допустимост в хода на делото е изрично установено в хипотезата на чл. 147 ГПК, вр. чл. 377 ГПК. При произнасянето си по чл. 266, ал. 3 ГПК въззивният съд дължи съобразяване на процесуалните преклузии по чл. 370 и чл. 373, ал. 2 ГПК относно доказателствените искания на ответника. Освен своевременно, доказателственото искане трябва да е допустимо, необходимо и относимо – свързано със своевременно въведени от ответника относими към предмета на спора обстоятелства (чл. 146, ал. 4 ГПК, вр. чл. 377 ГПК). Тези изисквания относно дейността на въззивния съд са израз на служебното начало в процеса и задълженията на съда да следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия на страните (чл. 7 ГПК).

Разглеждането на делото от първоинстанционния съд в открито съдебно заседание, изготвянето на устен доклад и предприемането от страните на желаните процесуални действия по чл. 375, ал. 1 ГПК не изключва предвидените в чл. 370 ГПК и чл. 373, ал. 2 ГПК срокове за посочване на доказателствата от ответника. Допълнителни доказателствени искания могат да бъдат правени само ако са основани на доклада на съда, например относно факти, за които съдът в доклада си е указал на страните, че не сочат доказателства (арг. чл. 146, ал. 2 ГПК, вр. чл. 377 ГПК). Без значение за сроковете по чл. 370 ГПК и чл. 373, ал. 2 ГПК е и възможността за служебно събиране на доказателства, включително при назначаването на вещо лице по чл. 195, ал. 1 ГПК, щом не са налице предпоставките за допускане на доказателството (назначаване на експертиза).

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

От кой момент дължат законна лихва отговорните лица за причинена вреда по чл. 21, ал. 1, т. 2 ЗДФИ?

Съгласно специалната разпоредба на чл. 26 Закон за държавната финансова инспекция, отговорните за причиняването на вредата лица дължат законна лихва от деня на причиняването ѝ, а ако този момент не може да се установи – от деня на откриването ѝ до деня на възстановяване на вредата.
Липсата, като форма на вреда, в теорията и съдебната практика е дефинирана като недостиг, недоимък в касата или склада, състояние на неотчетност, което има за своя съществена характеристика неустановения произход – невъзможността да бъде установена причината за недостига.

В този смисъл при причинени вреди под формата на липса денят на причиняване на вредата е неизвестен. Ако са известни причините за недоимъка, неговият произход и деня на причиняването му, то вредата не би била липса.

Виновните лица за причиняване на вреда под формата на липса по чл. 21, ал. 1, т. 2 ЗДФИ дължат законна лихва от деня на откриването на липсата до деня на възстановяване на вредата.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Когато несамостоятелни реални части от един поземлен имот са продадени на различни собственици, настъпва ли придобиване на идеални части от вещта въз основа на конверсия на прехвърлителната сделка, и следва ли съдът да признае правото на собственост върху идеалната част на всеки от тези приобретатели и как следва да определи размера на идеалните части?
Може ли съдът, при преценката за наличие на съсобственост, да приеме придобиване по давност на реална или идеална част от недвижим имот, ако своевременно в процеса пред първата инстанция не е направено позоваване на настъпил ефект от придобивна давност от всички страни в процеса?
Държането на реална част от поземлен имот, която не отговаря на изискванията за самостоятелен имот, винаги ли води до придобиване чрез конверсия на идеална част от имота срещу останалите съсобственици в резултат на изтекла придобивна давност, и следва ли да се установят всички елементи на владението?
Следва ли страната, която се позовава на конверсия на вещно правна сделка, да даде правна квалификация на същата, или е достатъчно страната да е посочила факти, от които според нея произтичат правата по конвертираната сделка, а задължение на съда е да даде правна квалификация на фактите и посочи приложимата правна норма?

Във вещното право правната конверсия намира израз във възможността владението на реална несамостоятелна част от един имот да доведе до придобиване по давност на съответната идеална част от имота (както поземлен имот, така и жилище), а в облигационното право конверсия означава запазване на част от съдържанието на нищожна сделка, когато тя съдържа в себе си друга валидна сделка и когато има воля на страните за това. Съответно такава конверсия е приложима в случаите, когато сделката има за предмет реална част от недвижим имот, която не може да се обособи като самостоятелна при спазване на изискванията на устройствения закон, но при тълкуване на волята на страните по договора може да се извлече, че те са съгласни предметът на сделката да е съответната идеална част от имота. Правната конверсия предполага нищожността на сделката за продажба на реална несамостоятелна част, и при установяване волята на страните да запазят вещно-прехвърлителният ефект на продажбите, по които са придобили тези реални части, то следва да се счита, че собствеността е прехвърлена в идеални части, съответстващи на съотношението между площите. Конверсията е налице, когато една недействителна сделка съдържа съществените признаци на друга позволена от закона сделка и страните желаят да настъпи правното действие на конвертираната сделка. Действията на страните по изпълнение на правата и задълженията, произтичащи от конвертираната сделка, са израз на съгласие на страните с конверсията, и страната, която предявява искове за защита на правата си по конвертираната сделка, е длъжна само да посочи фактите, от които според нея произтичат тези права, без да е необходимо да посочва изрично конверсията нито в петитума, нито в обстоятелствената част на исковата молба, а процесуално задължение на съда е да даде правна квалификация на тези факти, включително да прецени нищожността на договора и конвертирането му в друг договор по съгласие на страните, изразено с конклудентни действия.

Възможно е придобиване на идеална част от недвижим имот в рамките на обема на владяната реална част от жилищен имот-когато тази реална част не отговаря на изискванията за самостоятелно жилище, но не във всички случаи възражение от такъв характер следва да бъде уважено, а е необходимо да се установят всички елементи на владението. За прилагане на правната последица от давността – придобиване на правото на собственост или на друго вещно право при настъпване елементите от фактическия състав на чл. 79 ЗС, е необходимо волеизявление, т. е. позоваване на придобивна давност от владелеца, или неговите наследници/кредитори – ТР №4 от 17.12.2012 г. по тълк. д. №4/2012 г., ОСГК на ВКС. Презумпцията на чл. 69 ЗС в отношенията между съсобствениците е приложима, но следва да се счита оборена, ако основанието, на което първоначално е установена фактическата власт показва съвладение. Горните разрешения се споделят от настоящия касационен състав и са приложими към отговора на въпросите, обусловили допускане касационното обжалване.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Може ли изводът на съда за съпричиняване на вредоносния резултат да почива на предположения или е нужно по категоричен начин да бъде доказано наличието на причинна връзка между настъпилия инцидент и поведението на пострадалото лице?

За да бъде намалено на основание чл. 51, ал. 2 ЗЗД дължимото обезщетение, приносът на пострадалия следва да бъде надлежно релевиран от застрахователя чрез защитно възражение пред първоинстанционния съд и да бъде доказан по категоричен начин при условията на пълно и главно доказване от страната, която го е въвела. Изводът за наличие на съпричиняване по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД не може да почива на предположения, а следва да се основава на доказани по несъмнен начин конкретни действия или бездействия на пострадалия, с които той обективно е способствал за вредоносния резултат, като е създал условия или е улеснил неговото настъпване. Принос за настъпване на увреждането е налице, когато пострадалото лице със своето поведение е създало предпоставки за настъпването на вредите или е допринесло за механизма на увреждането, като тежестта за установяване на тези обстоятелства е върху страната, която твърди, че е налице съпричиняване. Също така в постановените по реда на чл. 290 ГПК решения на ВКС на РБ се приема, че при определяне на степента на съпричиняване подлежи на съпоставка тежестта на нарушението на делинквента и това на увредения, за да бъде установен действителният обем, в който всеки един от тях е допринесъл за настъпването на пътното произшествие. Съгласно т. 7 Тълкувателно решение №1/23.12.2015г. на ВКС по тълк. д. №1/2014г., ОСТК налице е съпричиняване на вредата, когато пострадалото лице е пътувало в автомобил, управляван от водач, употребил алкохол над законоустановения минимум, ако този факт му е бил известен. Тежестта за доказване е върху позоваващата се на съпричиняването страна в процеса, в случая застрахователя.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Относно приложението на чл. 51, ал. 2 ЗЗД – за съпричиняването на уврежданията от малолетно дете, превозвано в автомобил без поставен обезопасителен колан.
Трябва ли приносът на увреденото лице да е конкретен – да се изразява в извършването на определени действия или бездействия, в резултат на което да е настъпил вредоносният резултат, както и да е доказан?

Принос по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД е налице винаги, когато със свое противоправно поведение (действие или бездействие) пострадалият е създал предпоставки за настъпване на деликта и за възникване на вредите или е улеснил настъпването им. Това тълкуване се поддържа в трайната и непротиворечива каузална практика на Върховния касационен съд. Съгласно тази практика конкретният принос трябва да е установен от ответника, включително застраховател, който с позоваване на предпоставките по чл. 51, ал. 2 ЗЗД цели намаляване на отговорността си към увреденото лице по предявен пряк иск по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./, съответно чл. 432, ал. 1 КЗ от 2016г. При определянето на степента на съпричиняване по чл. 51, ал. 2 ЗЗД се взема предвид степента на каузалност на поведението на делинквента и пострадалото лице и съотношението между техните действия или бездействия.

В т. 7 Постановление №17 от 18.11.1963г. на Пленума на ВКС е изрично подчертано, че в случаите на чл. 51, ал. 2 ЗЗД е от значение наличието на причинна връзка между поведението на пострадалия и настъпилия вредоносен резултат, а не и вина. Затова когато малолетно дете или невменяемо лице допринесе за настъпването на резултата, съобразно с обстоятелствата на случая следва да се приложи разпоредбата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, независимо, че такова лице не може да действа виновно. Тази постановка е възприета и в Тълкувателно решение №88 от 12.09.1962г. на ОСГТК на ВКС, съгласно което член чл. 51, ал. 2 ЗЗД намира приложение и в случаите, когато пострадалото при злополуката малолетно дете е допринесло за настъпване на вредоносния резултат поради неупражнен от него надзор от родителите му. Достатъчно е вредоносният резултат да бъде в причинна връзка макар и с невиновното действие или бездействие на пострадалия.

Като пътници в превозно средство децата, включително малолетните, са участници в движението и за тях са установени задължения, едно от които е при движение на моторно превозно средство да бъде използвана система за обезопасяване или обезопасителен колан, с които превозното средство е оборудвано (чл. 137а – чл. 137д, вр. чл. 1 ЗДвП). Превозването със система за обезопасяване (специална седалка) в зависимост от възрастта, ръста и теглото на детето, както и категорията на превозното средство е поради особеностите в психофизическото развитие на децата, чийто живот и здраве може да бъде застрашен и от най-лекия инцидент. При установеното законово задължение за използване по време на движение на система за обезопасяване или обезопасителен колан, с които МПС са оборудвани, бездействието това задължение да бъде изпълнено представлява неправомерно поведение.

Задължението на малолетното дете като пътник в превозното средство да използва система за обезопасяване или обезопасителен колан не е изключено от установеното самостоятелно задължение на водача по чл. 132, т. 2 ЗДвП при превозване на пътници преди да потегли да се убеди, че са осигурени всички условия за безопасното им превозване (в редакцията на разпоредбата към 27.12.2015г., датата на пътния инцидент). Неизползването на система за обезопасяване или обезопасителен колан не изпълнява условието за безопасен превоз при пътуване, но паралелно с това е установено и съществува самостоятелно задължение по чл. 137а – чл. 137д, вр. чл. 1 ЗДвП за пътника, намиращ се в превозното средство, за обезопасяване. Законът обаче вменява завишена грижа, при управлението на автомобил при превоз на деца, аргумент за което е предвидената административно-наказателна отговорност на водач, който превозва деца в нарушение на изискванията на глава 2, раздел ХХV от ЗДвП (чл. 183, ал. 4, т. 10 ЗДвП), каквато отделна административно-наказателна отговорност по отношение на превоз на други пътници не е предвидена. Така когато при пътен инцидент по причина на водач на МПС, не е осъществен надзор от родителя малолетното дете да използва система за обезопасяване или обезопасителен колан, е приложима разпоредбата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, съответно на общата постановка, че е достатъчно вредоносният резултат да бъде в причинна връзка макар и с невиновното бездействие на увредения, но при съобразяване на задълженията на водача по чл. 132, т. 2 ЗДвП за завишена грижа. Това е и когато водачът е упражняващият надзор родител. Задълженията по чл. 132, т. 2 ЗДвП и тези за обезопасяване по чл. 137а и сл. от ЗДвП съществуват едновременно, без да е необходимо установяването на вина на увредения или на упражняващия надзор негов родител при изпълнение на задължението за обезопасяване.

В този смисъл настоящият съдебен състав не споделя възприетото, че малолетното дете не може да формира правно-валидна воля и няма установеното от закона задължение да пътува с поставен предпазен колан, поради което не е налице неправомерно бездействие. Не се споделя и възприетото в решения по постановените в сходни хипотези на превозващ малолетно дете водач – родител, съгласно които завишената грижа на водача по чл. 132, т. 2 ЗДвП има превес (изключва) общото задължение на всеки родител да упражнява постоянен надзор над малолетното си дете. Според настоящия съдебен състав при съпоставяне на поведението на увреденото лице с това на делинквента и отчитане тежестта на допуснатите от всеки нарушения, довели до настъпване на вредоносния резултат, нарушението на водача по чл. 132, т. 2 ЗДвП е от значение за обема на отговорността му в аспект на завишение, като резултат от съпричиняването.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Длъжен ли е работодателят да прекрати трудовото правоотношение в случаите, когато изтича срокът на предизвестието по чл. 326, ал. 1 КТ, при започнало производство по налагане на дисциплинарно наказание и поискани обяснения по реда на чл. 193 КТ и допустимо ли е при започнало реализиране на елементите на едно основание за уволнение, изпълнението на този фактически състав да се спре с инициирането на друго основание за прекратяване на правоотношението?

Разпоредбата на чл. 326, ал. 1 КТ дава право на работника или служителя да прекрати едностранно трудовия си договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя, чиито срок се определя съгласно правилата на чл. 326, ал. 2 и ал. 3 КТ и който срок започва да тече от деня, следващ деня на получаването му от работодателя (чл. 326, ал. 4 КТ).

В този случай, съгласно правилото на чл. 335, ал. 2, т. 1 КТ, трудовото правоотношение се прекратява с изтичането на срока на предизвестието. Законът придава конститутивно действие на факта на изтичането на този срок, като настъпването на този факт е достатъчно за прекратяването на трудовото правоотношение, без е необходимо предприемането на каквито и да са допълнителни действия от която и да е от страните по него. Същите могат само да констатират факта на настъпилото автоматично прекратяване на договора и да се съобразят с него.

Евентуално издадената от работодателя заповед за прекратяване на трудовото правоотношение няма да има конститутивно, а само удостоверително такова по чл. 128а, ал. 3 КТ.

Всяко едно от предвидените в закона основания за прекратяване на трудовия договор е самостоятелно и независимо от останалите. В закона липсва разпоредба, която да дава предимство на едни основания за прекратяване на трудовия договор пред други такива, а същите са уредени като равнопоставени.

Същевременно основанията не са уредени като процесуални производства, а това се отнася и до основанието по чл. 330, т. 6, във връзка с чл. 190 КТ, макар, че с оглед законосъобразността на последното е необходимо работодателят да извърши действията по налагането му в определена поредност Затова реализирането на едно от основанията за прекратяването на трудовия договор от една от страните по него не може да бъде спряно от започналото реализиране на друго такова от насрещната страна.

В този случай предимство ще има това основание, чиито фактически състав е реализиран първи и именно то ще доведе до прекратяването на договора, а реализирането на второто основание ще е безпредметно, тъй като целеният с него ефект вече ще е постигнат. Това правило е приложимо и по отношение на прекратяването по чл. 326, ал. 1 КТ, доколкото законът не предвижда възможност са спиране или прекъсване на срока на предизвестието. Затова изтичането на срока на предизвестието ще доведе до прекратяването на трудовия договор и в случаите когато работодателят е предприел действия по налагането на дисциплинарно наказание на работника или служителя, но заповедта за това още не е връчена към този момент, но при определени условия. Разпоредбата на чл. 326, ал. 1 КТ урежда субективно право на работника или служителя, което може да бъде упражнено по негова преценка, без да е необходимо да се излагат мотиви за това и да се иска съгласието на работодателя. Това право обаче трябва да бъде упражнявано добросъвестно (чл. 8, ал. 1 КТ) за да настъпят последиците от него.

В случаите, когато е налице злоупотреба с правото, като то е упражнено единствено с цел да бъдат избегнато налагането на дисциплинарно наказание за нарушения на трудовата дисциплина, извършени преди отправянето на предизвестието, следва да се приеме, че трудовия договор не е бил прекратен към момента на налагането на наказанието.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди длъжен ли е въззивният съд да посочи в мотивите на решението си всички обстоятелства, които са от значение за определяне на справедлив размер по смисъла на чл. 52 ЗЗД, да обсъди всички релевантни за размера на обезщетението доказателства, както и възраженията на страните?
Кои са обективните критерии за определяне размера на справедливото обезщетение по чл. 52 ЗЗД при трайно намалена работоспособност в резултат на трудова злополука и длъжен ли е съдът да изложи мотиви по отношение на всеки един от тези критерии, определящи размера на обезщетението?

Понятието „справедливост” по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които съда следва да има предвид при определяне размера на обезщетението. Такива обективни обстоятелства при телесните увреждания са: броят и видът на увредите, начин на извършването им и обстоятелствата, при които са настъпили, допълнителното влошаване състоянието на здравето, причинените морални страдания, осакатявания, загрозявания. При определяне размера на обезщетението съдът следва да вземе предвид посочените обстоятелства, включително дали и в каква степен пострадалият се е възстановил след извършени операции и проведено лечение, като по този начин съчетано приложи и критериите продължителност на болките и страданията и последици от уврежданията. При определяне размера на обезщетението се вземат предвид и всички други страдания и неудобства; стигнало ли се е до разстройство на здравето, а ако увреждането е трайно – медицинската прогноза за неговото развитие, негативното отражение на увреждането върху психичното здраве на пострадалия, както и възрастта на увредения, отражението на травмата върху контактите и социалния му живот, икономическото положение в страната, съдебната практика в подобни случаи и всички обстоятелства, имащи отношение към претърпените морални страдания, преценявани с оглед конкретиката на случая. Принципът на справедливост включва в най-пълна степен обезщетяване на вредите на пострадалото лице от вредоносното действие, съобразно естеството и интензитета на претърпените телесни болки и душевни страдания.

Определяйки размера на обезщетението за неимуществени вреди по справедливост съобразно чл. 52 ЗЗД, съставът на ВКС намира, че следва да бъдат съобразени както претърпяните от пострадалата болки и страдания по време на злополуката и последвалото лечение, така и настъпилите в живота й трайни негативни последици – загуба на работоспособност 60 % в една относително млада работоспособна възраст (43 годишна към датата на инцидента); необратимите трайни последици от увреждането и тежките неудобства в ежедневния бит, заради травматичната ампутация на проксималната фаланга (тази, която е най-близо до дланта) на 2-ри и 3-ти пръст и ампутация на средната фаланга на 4-ти пръст на дясната ръка; обстоятелството, че увредената дясна ръка е водеща; редуцираната хватателна способност на пострадалия горен крайник, която не се очаква да се възстанови; негативната промяна в психиката поради необратимостта на увреждането и изживените силни физически и емоционални страдания. Ценени в тяхната съвкупност всички изброени обстоятелства дават основание за определяне на обезщетение в размер 80 000 лева. При определяне размера на справедливото обезщетение касационната инстанция съобрази също, че при загуба на хватателна способност на водеща ръка, за обичайните болки и страдания като интензитет и продължителност, предвид вида и характера на увреждането, съдебната практика е определяла 80 000 лева, като обезщетение за неимуществени вреди. В настоящия случай не се установяват обстоятелства, които да обосновават по-нисък или по- висок размер на обезщетението по чл. 52 ЗЗД, поради което съдът счита, че сумата 80 000 лева представлява справедлив размер на обезщетението, което би компенсирало преживените болки и страдания.

Въззивният съд правилно е отчел поведението на пострадалата като груба небрежност, изразила се в липса на елементарно старание и внимание и пренебрегване на основни правила за безопасност, като машинен оператор на пластмасови изделия. В случая безспорно е установено по делото, че работничката съзнателно е пренебрегнала основно правило от инструкциите за безопасност и забраната да не посяга към режещото устройство (щанца) по време на работния цикъл на машината. При определяне степента на съпричиняване от страна на работника, съдът отчита и установените по делото пропуски и нарушения на правилата за безопасност, които е допуснал и извършил работодателя – не е предприел съответните мерки за техническо обезопасяване на работното оборудване, които да избегнат конкретния риск. Процентът на принос зависи от механизма на причиняване на трудовата злополука, като мислено се преценява тежестта на допринасяне за всеки от факторите, причина за травматичното увреждане, както и съотношението между причините, когато са повече от една, респективно има ли баланс между тях или някоя от тях е основна. Предвид изложеното, този състав на ВКС намира, че въззивният съд правилно и обосновано е определил 50 % степен на съпричиняване, съобразявайки, че в нарушение на чл. 127, ал. 3 КТ работодателят е допуснал експлоатация на термоформовъчна машина, на която умишлено е преодоляна фабрично изработената защитна система. Предвид това, отговорността на работодателя следва да се намали на половина, на основание чл. 201, ал. 2 КТ.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага задължението на въззивния съд при мотивиране на акта си по съществото на спора да обсъди всички доводи, твърдения и възражения на страните и относимите доказателства, като подложи последните на самостоятелна преценка? (По иск за неоснователно обогатяване на основание чл. 59 ЗЗД за ползване без основание на недвижим имот)

Задължението да се обсъдят всички доводи на страните и събраните по делото доказателства произтича пряко от разпоредбата на чл. 121, ал. 2 на Конституцията на Р България, съответно чл. 5 ГПК, чл. 143 ГПК, чл. 154 ГПК, чл. 235 ГПК и чл. 236 ГПК. Мотивите към въззивното решение трябва да отразяват решаващата дейност на въззивната инстанция като съд по съществото на правния спор, като се обсъждат всички доказателства поотделно и в съвкупност, доводите на страните и като се преценяват правнорелевантните факти, от които произтича спорното право.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При отчитане на съпричиняване следва ли съдът да отчете степента на вина на всеки от участниците и с оглед на това да определи размера на допринасяне и на обезщетението?

Съпричиняването на вредата по чл. 51, ал. 2 ЗЗД изисква наличие на пряка причинна връзка между поведението на пострадалия и настъпилия вредоносен резултат, но не и вина. Приносът на увредения – обективен елемент от съпричиняването, може да се изрази в действие или бездействие, но всякога поведението му трябва да е противоправно и да води до настъпване на вредоносния резултат, като го обуславя в някаква степен. Дали поведението на пострадалия е допринесло за възникване на самото ПТП, като правно значим факт, и/или за настъпване на вредата спрямо самия пострадал, подлежи на установяване във всеки конкретен случай, като от значение е наличието на каузална връзка между поведението на пострадалия и настъпилия вредоносен резултат. Степента на съпричиняване се определя чрез съпоставка между тежестта на нарушението на делинквента и това на увредения, за да бъде установен действителният обем, в който всеки един от тях е допринесъл за настъпването на пътното произшествие. Решаващият съд следва да има предвид не само разпоредбата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП и завишената отговорност на водача на моторното превозно средство за осигуряване безопасност на движението спрямо тази на пешеходците, не само задължението на водача да избере подходяща скорост на движение на управляваното МПС, която би му позволила да спре в зоната на своята видимост при поява на препятствие на пътя, което водачът на съответното МПС е могъл и е бил длъжен да предвиди, но и поведението на пострадалия, всички негови действия и допуснати от него нарушения на правилата за движение по пътищата, като съобрази и относимите правни норми, уреждащи задълженията на пешеходците като участници в движението по пътищата. След съпоставяне на поведението и действията на всички участници в съответното ПТП и отчитане тежестта на допуснатите от всеки нарушения, довели до настъпване на вредоносния резултат, съдът следва да определи конкретния принос за причиняване на съответното ПТП на всеки един от участниците и да разпредели отговорността за причиняването на деликта.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как влияе на процеса становище на страна по делото, съдържащо противоречие, което е можело да бъде изрично отстранено по почин както на ищеца, така и на съд, но това не е направено?

Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.

Terms

Тъмен/светъл фон