Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 28 февруари 2024 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационното издание за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

За задълженията на въззивния съд да обсъди всички доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност и наведените от страните доводи и възражения. (По искове за връщане на държан без основание трактор, за заплащане на обезщетение за ползването му; за заплащане на обезщетение за нанесени на трактора вреди; за заплащане на обезщетение за погиването му в размер на стойността му)

Задължението на съда да обсъди всички доводи и събраните по делото доказателства произтича пряко от разпоредбата на чл. 121, ал. 2 КРБ, съответно чл. 5 ГПК, чл. 143 ГПК, чл. 154 ГПК, чл. 235 ГПК и чл. 236 ГПК, като въззивният съд е длъжен да се произнесе по спорния предмет на делото, очертан от въззивната жалба, след като обсъди и прецени всички допустимо събрани и относими към предмета на спора доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, като установяващи правнорелевантните факти, от които произтича спорното право; да посочи въз основа на кои доказателства намира твърденията на страните за определени обстоятелства за установени и кои обстоятелства за неосъществили се; да обсъди и се произнесе в мотивите си по всички доводи и възражения на страните, които имат значение за решаването на делото, като изпълнението на посочените задължения – за обсъждане на доказателствата и защитните позиции на страните и за излагане на мотиви, е гаранция за правилността на въззивния съдебен акт и за правото на защита на страните в процеса; при формирането на вътрешното си убеждение, осъществявайки тази своя решаваща дейност, съдът следва да се съобрази с и приложи правилата на формалната и правна логика, опита и научното знание, като само тогава фактическите му констатации и правните му изводи следва да се считат за обосновани.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Как се прилага визираният в чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост при определяне на размера на дължимото обезщетение за причинени от непозволено увреждане неимуществени вреди, в хипотезата на предявен пряк иск по чл. 432, ал. 1 КЗ, и критериите, които съдът трябва да съобрази?

понятието „справедливост” в нормата на чл. 52 ЗЗД винаги е предпоставено от преценката на редица обективно съществуващи конкретни обстоятелства, специфични за всяко дело и които трябва да се съобразят от съда при определяне размера на обезщетението. Правилното прилагане на чл. 52 ЗЗД при определяне на обезщетението за неимуществени вреди е обусловено от съобразяването на указаните в постановлението общи критерии, които в случай на причинена смърт са моментът на настъпване на смъртта, възрастта на пострадалия, действителното съдържание на отношенията между починалия и лицето, което претендира обезщетение, причинените морални страдания. В практиката на ВКС е изразено разбирането, че при определяне на дължимото обезщетение за неимуществени вреди следва да се отчита икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането, а като ориентир за конкретните икономически условия би следвало да се вземат предвид и съответните нива на застрахователно покритие към релевантния за определяне обезщетението момент. Следователно, справедливото възмездяване на настъпилите от деликта вреди изисква задълбочено изследване на общите и специфичните за отделния спор правнорелевантни факти.

В обжалваното решение въз основа на събраните по делото гласни доказателства, а именно показанията на свидетелката Н. Ангелова, съпруга на ищеца, е установено, че когато последният разбрал от сестра си за смъртта на майка им, е изпаднал в шок; тежко е понесъл загубата, която не е превъзмогнал; пострадалата била здрава физически и психически, помагала на семейството на сина си, като през зимата оставала при дъщеря си, а през лятото ходела на вилните имоти, които притежавали – на сина си в [населено място] и на дъщеря си в [населено място]. При обосноваване размера на обезщетението за неимуществени вреди въззивният съд е изразил принципни съображения, че е нормално синът на починалата да е бил привързан към нея, да я е уважавал и почитал, но е акцентирал на липсата на зависимостта, която е налице при загубата на родител от малко дете. Като е дал превес на факта, че починалата е била на 78 г., а ищецът на – 60 г., който отдавна има собствено семейство и подкрепата на сестра си и други роднини, както и че няма данни да е претърпял травма със сериозен интензитет и реакция на стресова ситуация като последица от понесената загуба, които да обосноват по-висок размер на обезщетението, без основания въззивният съд е отдал решаващо значение на липсата на специфични обстоятелства, налагащи особена уязвимост на преживелия родственик поради преждевременна смърт на член от семейството. Същевременно, в недостатъчна степен са отчетени установените от свидетелските показания много добри и близки отношения между починалата и сина й, обстоятелството, че майка му е била единственият жив родител, която независимо от възрастта й е била в добро здравословно и психическо състояние, всеотдайна към децата си и техните семейства. Също така, в недостатъчна степен е ценено обстоятелството, че новината за смъртта й е шокирала ищеца, който трудно преживява загубата на майка си. Следователно, в случая са налице обстоятелства, отразяващи се на размера на обезщетението, недооценени от решаващия съд, между които са и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането и съответните нива на застрахователно покритие към релевантния за определяне на обезщетението момент. По тези съображения следва да се приеме, че в резултат на допуснатите нарушения при приложение на установения с чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост дължимото обезщетение по чл. 557 КЗ е било занижено.

Terms

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Допустима ли е обезпечителна мярка „спиране на строителството в поземлен имот“ в обезпечителното производство по ГПК иск с правно основание чл. 135 ЗЗД?

Правото на кредитора по чл. 135 ЗЗД се основана на предвиденото в чл. 133 ЗЗД, че цялото имущество на длъжника служи за обезпечение на вземането на същия кредитор. Затова при наличието на хипотезата на чл. 135 ЗЗД и при уважаване на предявения с това правно основание иск кредиторът може да насочи принудителното изпълнение върху прехвърлената вещ независимо, че тя се намира във владение на приобретателя, а последният следва да търпи изпълнението. Във вътрешните отношения между кредитора и страните по сделката вещта се счита като такава на прехвърлителя длъжник. Затова кредиторът не разполага с повече права по отношение на приобретателя по относително недействителната сделка, отколкото по отношение на прехвърлителя длъжник. Във връзка с това кредиторът не може да ограничава длъжника извън възможностите, които има въз основа на вземането си. Поради това той не може да изисква от длъжника и да го задължава да не строи в собствения му имот, с оглед на преценката, че това ще доведе до невъзможност за продажбата на имота по реда на принудителното изпълнение или пък ще намали цената му. Законът не въвежда задължение за длъжника да запази физическото състояние на имуществото си такова, каквото е било към момента на възникване на вземането на кредитора. След като не може да налага такива ограничения на прехвърлителя длъжник, то кредиторът не би могъл да ги наложи и на приобретателя по относително недействителната сделка. Поради това обезпечителна мярка „спиране на строителството в поземлен имот“ не може да се прилага при обезпечаване на иск с правно основание чл. 135 ЗЗД. Освен това, доколкото в отношенията по правоотношението вещта, предмет на относително недействителната сделка, се счита за такава на длъжника, то и приращенията върху нея трябва да се подчинят на това, който извод следва и от разпоредбите на чл. 88, чл. 189 и чл. 190 ЗЗД.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Очевидно необоснован ли е изводът на въззивния съд в решението му, че посочването на едно лице в исковата молба като ответник по предявените с тази искова молба искове не е достатъчно, за да се приеме, че това лице е надлежно конституиран ответник по делото?

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

Очевидно неправилен /необоснован/ е изводът на съда, че посочването на едно лице в исковата молба като ответник по предявените с тази искова молба искове не го прави ответник по делото, респ. не води до конституирането му като ответник по това дело, когато в обстоятелствената част на исковата молба не били изложени факти, които обосновавали претенция срещу него и в петитума не бил предявен иск против същия. Съгласно чл. 6, ал. 2 ГПК /визиращ принципа за диспозитивното начало в гражданския процес/, ответниците по делото се определят от ищеца с исковата му молба. Те се считат конституирани като ответници със самия факт на посочването им като такива в исковата молба, без да е необходимо нарочно определение на съда за това конституиране. Липсата на твърдения в исковата молба за факти, които обосновават претенция срещу лицето, което е посочено в титулната част на исковата молба като ответник, както и непосочването на това лице в петитума на исковата молба, нямат за последица заличаването на лицето като ответник по делото, а сочат само на нередовност на исковата молба по чл. 127, ал. 1, т. 4 и 5 ГПК. А когато такава нередовност е констатирана за първи път от въззивния съд, съгласно приетото в т. 5 Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д.№1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд не може директно да обезсили първоинстанционното решение, а следва да остави исковата молба без движение и да даде срок на ищеца да отстрани тази нередовност.

Terms

Тъмен/светъл фон