Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационното издание за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022
Кои са обстоятелствата/критериите/, които съдът следва да вземе предвид при преценката си дали едно наказателно производство, което не е преминало в своята съдебна фаза, определя/ е спор за/ граждански права по смисъла на чл. 6, пар. 1 КЗПЧОС по отношение на лице, което е пострадало от престъпленията, предмет на разследване?
Разпоредбата на чл. 6, пар. 1 следва да се тълкува в контекста на цялата система на КЗПЧОС. При преценката дали едно наказателно производство, което не е преминало в своята съдебна фаза, е спор за граждански права по смисъла на Конвенцията, понятието “при определяне на неговите граждански права и задължения” обхваща всеки гражданин, чиито права и задължения се засягат пряко от производството, включително и от досъдебното такова, т. е. и лицето, пострадало от престъпление, каквото качество съобразно разпоредбата на чл. 76 НПК има частният обвинител ( чл. 6 Конвенцията може да се приложи дори при отсъствие на искане за парично обезщетение – достатъчно е изходът от производството да е решаващ за въпросното гражданско право” – виж пар. 65 от делото П. срещу Франция, пар. 66 от делото М. д. А. срещу П. и пар. 29 от делото Х. с/у Ш. -Европейски съд по правата на човека).
Нормата на чл. 2б ЗОДОВ предоставя самостоятелен ред, по който всеки гражданин и юридическо лице може да търси отговорност на държавата и да претендира обезщетение за вреди, представляващи пряка и непосредствена последица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, съгласно чл. 6, пар. 1 Конвенцията. Доколкото се касае за вътрешно правно средство за реализиране на право, предоставено с Конвенцията, критериите въз основа на които съдът прави преценката си дали е допуснато това нарушение, са посочени примерно в чл. 2б, ал. 2 ЗОДОВ, като са приложими стандартите, установени в практиката на Европейския съд по правата на човека. Решаващия фактор за приложимостта на чл. 6, пар. 1, КЗПЧОС по отношение на наказателно дело в гражданския му аспект е дали висящото наказателно производство обуславя (има значение) за съдебната защита на гражданско право, с титуляр жертвата от престъплението. Дали дадено право следва да се счита за гражданско по смисъла на чл. 6, пар. 1 КЗПЧОС трябва да се определи не само с оглед правната му квалификация, а в зависимост от материалното негово съдържание и последици съгласно вътрешното право, като се вземат пред вид предметът и целта на Конвенцията. Гражданските права и задължения трябва да бъдат предметът, или един от предметите на спора, а резултатът от производството трябва да бъде пряко решаващ за такова право. При преценката дали е налице гражданско “право” отправната точка следва да бъдат разпоредбите на приложимия национален закон и тълкуването им от вътрешните съдилища (М. и В. З. с/у Х., пар. 49). Разпоредбата на чл. 6, пар. 1 не гарантира обаче каквото и да било съдържание на тези граждански “права в материалното право на договарящата държава и по пътя на тълкуването съдът не може да създаде материално право, което няма законово основание в конкретната държава (Ф. с/у Обединеното кралство, пар 65).
Според трайно установената практика на ВКС по приложението на чл. 2б ЗОДОВ, съществува силна, но оборима презумпция, че неразумната продължителност на съответното производство (гражданско, административно, наказателно, съдебно такова и/или в досъдебната му фаза) причинява неимуществени вреди, поради което по начало не е необходимо да се доказват изрично обичайните, типични неимуществени вреди, които винаги се търпят от лице, когато производството е продължило извън рамките на разумния срок, като притеснения и безпокойство за неговото развитие и от евентуален неблагоприятен изход, накърняване на чувството за справедливост и на доверието в държавността поради забавянето на делото, и други подобни.
Terms
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
При нанесени вреди върху вещ какво дължи делинквентът на собственика на вещта за обезщетяването на тези вреди: реално разходваната за ремонта и възстановяването на вещта сума или необходимата за този ремонт сума, независимо от това дали сумата е била разходвана?
При непозволено увреждане, довело до повреда на собствена на ищеца вещ, делинквентът дължи на собственика на вещта обезщетение за всички реално претърпени от собственика на вещта имуществени вреди. Тези реално претърпени имуществени вреди се определят по размер съобразно необходимата за ремонта/поправката на увредената вещ сума. Без значение за дължимостта на обезщетението за такова увреждане е дали към датата на заявяване на претенцията по чл. 45 ЗЗД и към датата на приключване на делото сумата за ремонта на вещта вече е била разходвана /ремонтът е бил извършен/ или все още не е. Дори ремонтът все още да не е извършен, не се касае за бъдещи вреди, които не подлежат на обезщетяване, докато не настъпят. Това е така, защото при непозволено увреждане, довело до повреждане на вещ, вредите настъпват в деня на увреждането /когато вещта е повредена/, а не когато собственикът на вещта е заплатил сума за ремонт и поправка на увредената при това непозволено увреждане вещ. Размерът на това обезщетение също не зависи от това дали ремонтът на вещта е извършен или все още не е: този размер се определя със заключение на вещото лице съобразно това каква сума ще е необходима за поправката на повредената при непозволеното увреждане конкретна вещ.
Terms
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Следва ли при ангажиране на отговорността за извършени подобрения в делбен имот да се вземат предвид квотите на страните в съсобствеността?
Дали приобретателят на имот е легитимиран да отговаря за стойността на подобренията, когато те са извършени преди той да придобие собствеността или отговорността следва да бъде понесена от лицето, което е било собственик на имота към момента на извършване на подобренията?
От кога започва да тече срокът на погасителна давност за претенции за извършени подобрения?
1. Сънаследникът отговоря за направени в делбения имот подобрения до размера на наследствената си част, което съответства на закона – чл. 30, ал. 3 ЗС, съгласно който всеки от съсобствениците участва в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.
2. За подобренията, направени от владелец или държател в имот преди прехвърлянето му на възмездно правно основание на трето лице, пасивно легитимиран да отговаря е собственикът на имота към момента на извършване на подобренията, а не последващият приобретател на този имот. Уреденото в закона задължение на собственика да заплаща на подобрителя стойността на извършените от него подобрения или увеличената стойност на имота в резултата на тези подобрения е конкретна проява на общия принцип за недопускане на неоснователно обогатяване. В случая, в който подобренията в един имот са били извършени преди възмездното прехвърляне на имота на трето лице, лицето, което се е обогатило от тези подобрения, е собственикът на имота към момента на извършването им, а не последващият приобретател на имота. Поради това именно този собственик, а не последващият приобретател на имота, е пасивно легитимиран по предявен от подобрителя иск за заплащане на стойността на тези подобрения или на увеличената стойност на имота.
3. Давността за вземания по чл. 12, ал. 2 ЗН започва да тече от предявяване на исковата молба за делба, а за вземанията по чл. 30, ал. 3 ЗС – от момента на извършване на подобренията в съсобствения имот.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Длъжен ли е въззивният съд да призове страната за първото по делото заседание на осн. чл. 56, ал. 3 ГПК?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Едноседмичният срок по чл. 56, ал. 3 ГПК за призоваване на страните преди заседанието е гаранция, че страната ще има възможност да подготви защитата си. Неспазването на този срок нарушава правото на страната на участие в делото. Поради това решаването на делото в съдебно заседание, на което е даден ход на делото в нарушение на чл. 56, ал. 3 ГПК, съставлява съществено процесуално нарушение, налагащо отмяна на решението и връщане на делото на въззивния съд за ново разглеждане след извършване на процесуалните действия по редовното призоваване на страните.
Terms