Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 22 януари 2024 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационното издание за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

С предявяване на иск за собственост относно поземления имот трансформира ли се в недобросъвестно владението върху сградата в имота, построена без уредено право на строеж? Заведеното от владелеца дело за заплащане на подобрения, състоящи се в изграждане на сграда в чуждия имот, представлява ли признание на правото на собственост на ответниците по иска върху тази сграда и опровергава ли намерението за своене на сградата от подобрителя? След успешно приключил спор за ревандикация на поземлен имот фактическата власт върху сградата в имота, за която се води иск по чл. 72 ЗС за заплащане на изграждането й като подобрение, представлява ли владение или е държане?

С предявяване на иск за собственост отпада добросъвестността на владелеца по отношение на облигационните вземания по чл. 71 ЗС – чл. 74 ЗС. При спор за собственост с предявяването на иска отпада не само добросъвестността, а се прекъсва владението (този резултат не настъпва, ако искът бъде отхвърлен). Заведеният иск за собственост за поземлен имот обаче не се отразява на владението върху построената в имота сграда, която не е предмет на спора. Поради това фактическата власт върху сградата и нейното основание остават незасегнати от силата на пресъдено нещо на решението.

Предявяването на претенция за заплащане на стойността на сградата като подобрение върху поземления имот почива на твърдението, че ответникът е собственик по приращение на това подобрение (сградата) и се обогатява с неговата стойност. Отношенията по заплащане на подобрения и останалите правила по чл. 71 – 74 ЗС са облигационни по своя характер и са основани на принципа за недопускане на неоснователно обогатяване. Посредством тях се осигурява баланс на насрещните права на собственика и на владелеца. С оглед на това, самата претенция по чл. 72 ЗС, с която владелецът търси заплащане на подобренията, съдържа имплицитно признание по смисъла на чл. 116, б. а ЗЗД, че ответникът е собственик на вещта. По този начин с признание се прекъсва теклата в полза на владелеца – ищец придобивна давност по отношение на сградата – подобрение.

За да бъде прекъснат давностният срок е необходимо едностранното изявление на владелеца да е съобщено или узнато от собственика и да съдържа недвусмислено заявление, че собственикът има вещни права върху владяната вещ; не е нужно признанието да е изрично, а е достатъчно да следва от съдържанието на изявлението. Такъв е случаят когато авторът на това изявление претендира за права, произтичащи от правото на собственост на адресата на изявлението, например когато претендира за заплащане на направените от него подобрения в чуждия имот.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Поради очевидна неправилност на въззивното решение, предвид пряко установимото от съдържанието на мотивите нарушаване на правилата на формалната логика и опита при преценката за правното значение на установените по делото факти и обстоятелства и направените въз основа на тях изводи, довели до явна необоснованост на съдебния акт. (По иск за неоснователно обогатяване – обезщетение за ползването на недвижими имоти, собственост на държавата)

Когато собственикът на една вещ е лишен от ползването й, а друго лице я ползва без правно основание, правилото на чл. 59 ЗЗД намира приложение. В тези случаи обогатяването може да се изрази не само в увеличение на имуществото на едно лице, но и когато са му спестени средства за сметка на имуществото на друго лице. Предпоставките за уважаване на иска по чл. 59, ал. 1 ЗЗД са ищецът да е собственик на процесните имоти и ответникът да ги е ползвал за исковия период без основание.
За да възникне задължение за ответника да обезщети собственика на имотите, е достатъчно да се установи, че за релевантния период той е осъществявал фактическата власт и ги е ползвал без правно основание, което в случая е сторено.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2021

Кои действия, извършени в хода на изпълнителното производство, представляват предприемане на действие за принудително изпълнение по смисъла на чл. 116, б. в ЗЗД? От кой момент поражда действие отмяната на ППВС №3/18.11.1980 г., извършена с т. 10 ТР №2/26.06.2015 г. по тълк. д. №2/2013 г. на ОСГТК на ВКС; прилагат ли се разрешенията по т. 10 по отношение на последиците от давността по това принудително изпълнение и перемпцията по чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК? Тече ли погасителна давност за вземане по изпълнително дело, образувано преди приемане на ТР №2/26.06.2015 г. по тълк. д. №2/2013 г. на ОСГТК на ВКС?

За отговора на поставените въпроси следва да се съобразят еднакво задължителните за съдилищата – Тълкувателно решение №2/26.06.2015 г. по тълк. д. №2/2013 г. на ОСГТК и Тълкувателно решение №3/28.03.2023 г. по тълк. д. №3/2020 г. на ОСГТК на ВКС, както и установената по приложението им практика на състави на ВКС. С разрешението по т. 10 ТР №2/26.06.2015 г. се прие, че давността в изпълнителния процес се прекъсва с предприемането на всяко изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ, независимо дали прилагането му е поискано от взискателя или е предприето по инициатива на частния съдебен изпълнител по възлагане от взискателя съгласно чл. 18, ал. 1 ЗЧСИ. Посочени са примерно и неизчерпателно прекъсващите давността изпълнителни действия, които е без значение дали те са били успешни. С т. 10 ТР №2/26.06.2015 г. е обявено за изгубило сила ППВС №3/1980 г., според което погасителна давност не тече, докато трае изпълнителният процес относно принудителното осъществяване на вземането.

Даденото с ТР №3/28.03.2023 г. по тълк. д. №3/2020 г. на ОСГТК разрешение е, че докато е траел изпълнителният процес относно вземанията по изпълнителни дела, образувани преди обявяването на ТР №2/26.06.2015 г. по тълк. д. №2/2013 г. на ОСГТК, ВКС, се запазва принципното положение, установено с ППВС №3/1980 г. и давност за тези вземания не е текла. Прието е, че за тях давността е започнала да тече от 26.06.2015 г., от когато е обявено за загубило сила ППВС №3/1980 г. В тази връзка е обяснено, че до обявяването на задължителен тълкувателен акт с последващ такъв за загубил сила, обективираното в него тълкуване не може да бъде пренебрегнато по съображения, че има съществена промяна в обществените условия. Ако преди постановяване на новото тълкувателно решение са се осъществили факти, които са от значение за съществуващото между страните правоотношение, които са породили правните си последици, то тези последици трябва да бъдат преценявани с оглед тълкувателния акт, който е бил действащ към момента на настъпването на последиците. Посочено е, че този извод следва от основните принципи за последователност и предвидимост в правоприлагането и е в съответствие с чл. 6 КЗПЧОС, защото не може да бъде изисквано от участниците в гражданския оборот да съобразяват действията си с тълкувателен акт, който все още не е действащ. Нарушение на цитираната разпоредба би било автоматичното прилагане на новото задължително тълкуване (ТР №2/26.06.2015 г.) по отношение на факти, осъществили се при действието на обявеното за загубило сила тълкуване (ППВС №3/1980 г.), което до този момент е било задължително за органите на съдебната и изпълнителната власт, за органите на местното самоуправление, за всички органи, които издават административни актове (чл. 130, ал. 2 ЗСВ), както и за останалите правни субекти, които са адресати на тълкуваната уредба.

Terms

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Задължен ли е въззивният съд да обсъди всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност и да обсъди всички доводи на страните?

Въззивният съдът е длъжен да обсъди всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност, да изложи мотиви защо приема едни доказателства, а отхвърля други и да обсъди всички доводи на страните по предмета на спора. Настоящият състав напълно споделя тази практика. Това задължение на съда произтича и от разпоредбите на чл. 12 ГПК и чл. 235 ГПК, според които съдът е длъжен да определи правилно предмета на спора и обстоятелствата, подлежащи на установяване, като обсъди всички относими доказателства и доводите на страните. Същото задължение съдът има и при произнасянето си по допустимостта на иска, като следва да съобрази онези доказателства, относими към преценката дали искът е допустим.

Terms

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали се дължат разноски на ответниците при условията на чл. 78, ал. 4 ГПК, когато прекратяването на производството по иск с правно основание чл. 440, ал. 1 ГПК е резултат от отпадане на процесуалната легитимация на страните в хода на делото поради прекратяването на изпълнителното дело по причини, независещи от волята и поведението на ищците?

Съгласно чл. 78, ал. 4 ГПК ответникът има право на разноски при прекратяване на делото, освен когато прекратяването е поради постигнато между страните споразумение, в който случай се прилага чл. 78, ал. 9 ГПК. В практиката на ВКС последователно се приема, че ответникът има право на разноски не само когато предявеният срещу него иск е отхвърлен (чл. 78, ал. 3 ГПК), но и при прекратяване на делото, при това независимо от причината, поради която съдът е десезиран – по волята на ищеца (при оттегляне или отказ от иска), поради недопустимост на иска (изначална или настъпила в хода на процеса) или неотстраняване в срок на констатирани нередовности на сезиращата молба. По правило (чл. 78, ал. 2 ГПК) поведението на ответника при завеждане на делото има правно значение за отговорността за разноските само при приключването му с решение, с което изцяло или частично са уважени исковете, но не и в хипотезата на прекратяването му.

Съгласно практиката на ВКС, изключение правят случаите, когато ответникът е дал повод за предявяване на иска, а производството е било прекратено поради предприето от ищеца оттегляне или отказ от иска, мотивирани с факти, които са новонастъпили след предявяването му, не зависят от ищеца, а от ответника и погасяват заявеното за защита спорно право (например – извършено в полза на ищеца плащане в хода на висящия процес). Това тълкуване е аргументирано с принципа, на който почива разпоредбата на чл. 78, ал. 2 ГПК – че и в такъв случай извънпроцесуалното поведение на ответника е поводът за завеждането на делото, а необходимостта от съдебна намеса е отпаднала с последващото погасяване на задължението, предмет на търсената с иска защита.

Това тълкуване може да намери съответно приложение и за случаите на възлагане на отговорността за разноските, направени преди прекратяването на производството по иск по чл. 440, ал. 1 ГПК – когато бъде направен положителен извод, че ответник по този иск е дал повод за предявяване на иска, а прекратяването на производството е резултат от новонастъпили факти, чието осъществяване не зависи от ищеца. При произнасянето по чл. 78 ГПК следва на първо място да се държи сметка за възможността предявяването на иска да е наложено от собственото поведение на ищеца (какъвто например е случаят при пропуск своевременно по надлежния ред да се позове на придобити вещни права, в резултат от което да не е възможно за ответник по иск по чл. 440, ал. 1 ГПК да узнае, че друг, а не длъжника в изпълнението, е собственик на имуществото, срещу което е насочено изпълнението). Освен това (доколкото съобразно разпоредбата на чл. 440, ал. 2 ГПК длъжникът и взискателят са задължителни необходими другари и конституирането им като страни в процеса е условие за неговата допустимост, независимо от извънпроцесуалното поведение на всяка от двете групи ответници) преценката за поведението на отделните ответници в контекста на отговорността за разноските следва да бъде строго диференцирана предвид принципната възможност повод за завеждане на делото да са незаконосъобразни действия на длъжника, а взискателят да няма принос в тази връзка, както и обратното.

Terms

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Кои са предпоставките на чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК за спиране на производството по делото, в което се реализира гражданската отговорност на застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност” спрямо пострадалото лице при наличие на досъдебно производство?

Пречка за надлежното упражняване на правото на иск е наличието на образувано наказателно производство в съдебната му фаза или в досъдебната такава, когато деецът и извършеното от него престъпление са идентични с тези, за които са въведени твърдения в исковото производство, и не е налице хипотеза, при която престъпното обстоятелство следва да бъде установявано самостоятелно от гражданския съд по реда на чл. 124, ал. 5 ГПК. В тези случаи производството по гражданското дело следва да бъде спряно.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Налице ли е противоправност на законодателна дейност на НС, изразяваща се в приемане на закон, който е обявен за противоконституционен с решение на КС, и на бездействие на НС за уреждане на възникналите правни последици от обявения за противоконституционен закон съгласно разпоредбата на чл. 22, ал. 4 ЗКС?

Съгласно Тълкувателно решение 1/2022 от 20.04.2023 по тълк. д. №1/2022, ОСГТК на ВКС, приемането на противоконституционен закон е неизпълнение на основното задължение на Народното събрание и представлява деликт, тъй като е противоправно действие. Разпоредбата на чл. 22, ал. 4 ЗКС, чрез която се осъществява баланс между принципа за правна сигурност и принципа за правна справедливост, установява задължение на Народното събрание да уреди възникналите правни последици от запазеното действие на обявения за противоконституционен закон, за да възстанови по този начин нарушения конституционен ред. Законодателният орган е длъжен в срок до два месеца от влизане в сила на решението на Конституционния съд да преуреди конституционосъобразно в последващ закон последиците от обявения за противоконституционен закон – чл. 88, ал. 4 Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, приет на основание пар. 1 Преходните и заключителни разпоредби на ЗКС. Бездействието на Народното събрание да уреди правните последици от прилагането на противоконституционен закон също представлява противоправно деяние, както и приемането на такъв закон, тъй като в противоречие на императивна правна норма /чл. 22, ал. 4 ЗКС/ не е изпълнено предвиденото в нея задължение. Имущественото разместване, което е осъществено въз основа на законови разпоредби, обявени впоследствие за противоконституционни, без Народното събрание да уреди последиците от това в разумен срок, съставлява вреда за платилия правен субект. Правното основание на предявен срещу Държавата иск за заплащане на сума – платена /удържана и внесена в държавния бюджет/ такса по силата на чл. 35а ЗЕВИ, предвид обявяването на нормата за противоконституционна и неизпълнение на задължението на Народното събрание по чл. 22, ал. 4 ЗКС да отстрани настъпилите от приложението на тази разпоредба неблагоприятни правни последици, e непозволено увреждане – чл. 49 ЗЗД. Отговорността на Държавата е деликтна, обективна, безвиновна, има гаранционно-обезпечителен характер и се реализира без оглед обстоятелството виновно ли е било поведението на съответните длъжностни лица.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Задължителни ли са за въззивния съд, на който делото е върнато за повторно разглеждане, указанията дадени от касационния съд но тълкуване и прилагане на материалния закон и длъжен ли е същият да приеме същото което е приела и касационната инстанция, щом този въпрос е поставен за разглеждане по делото при новото му разглеждане?

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

При новото разглеждане на делото въззивният съд е длъжен да се съобрази с указанията, дадени от ВКС относно тълкуването и прилагането на закона /материален или процесуален/. Задължителните указания на ВКС се отнасят и до изразеното в отменителното решение по чл. 290 ГПК становище относно материалноправен или процесуалноправен въпрос, произнасянето по който във въззивното решение покрива някоя от хипотезите на чл. 280, ал. 1, т. 1, 2 или 3 ГПК, и е довело до допускане на касационното обжалване. Не е допустимо при новото разглеждане въззивният съд, на когото делото е върнато за ново разглеждане от касационната инстанция, да не се съобрази с дадените от последната указания за тълкуването както на материалния закон, така и на процесуалния закон, като правото на ВКС да даде подобни указания е признато с т. 11 на Тълкувателно решение №1/17.07.2001 г. по гр. д. №1/2001 г. на ОСГК на ВКС и тези указания са задължителни за въззивния съд при новото разглеждане на делото.

Terms

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дължи ли застрахователят едновременно лихви с покриващ период върху едно задължение за обезщетение за вреди от едно събитие като двете лихви по чл. 429, ал. 3 КЗ и чл. 497 КЗ? Може ли да се присъждат две лихви едновременно върху едно вземане за съвпадащ период?

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

Кодексът на застраховането в сила от 01.01.2016 г. изрично диференцира отговорността на застрахователя за собствената му забава – чл. 497 КЗ – от отговорността му за забава, като функционално обусловена от отговорността на делинквента – „когато застрахованият отговаря за тяхното / на лихвите / плащане „ – чл. 494, т. 10 КЗ, чл. 493, ал. 1, т. 5 КЗ вр. с чл. 429, ал. 2, т. 2 вр. с ал. 3 вр. с чл. 430, ал. 1, т. 2 КЗ. От кумулативното приложение на посочените разпоредби следва, че застрахователят трябва да покрие спрямо увреденото лице отговорността на делинквента за дължимата лихва за забава от датата на уведомяването си от застрахования за настъпването на застрахователното събитие / в срока по чл. 430, ал. 1, т. 2 КЗ / или от датата на уведомяване или на предявяване на застрахователната претенция от увреденото лице, която от двете дати е най-ранна. След изтичане на срока по чл. 496, ал. 1 КЗ и при липсата на произнасяне и плащане на обезщетение от застрахователя, същият дължи законната лихва върху обезщетението за неимуществени вреди за собствената си забава. Отграничаването по период и размер на двата вида лихви за забава в диспозитива на решението по прекия иск е излишно, тъй като би било от значение само при основание за регрес спрямо делинквента.

В хипотезата на пряк иск по чл. 432, ал. 1 КЗ от увреденото лице срещу застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“ за обезщетение за вредите, причинени от застрахования деликвент, в застрахователната сума по чл. 429 КЗ се включва дължимото от застрахования спрямо увреденото лице обезщетение за забава за периода от датата на уведомяване на застрахователя за настъпилото застрахователно събитие, респ. предявяване на претенцията от увреденото лице пред застрахователя, а не от увреждането. Изложени са аргументи, че разликата в периодите по отношение на дължимото спрямо увреденото лице обезщетение за забава от делинквента на основание чл. 86, вр. чл. 84, ал. 3 ЗЗД и от застрахователя по застрахователния договор следва както от разпоредбите на чл. 429, ал. 1-ал. 3 КЗ, така и от въведената с новия КЗ абсолютна процесуална предпоставка за предявяване на прекия иск срещу застрахователя на деликвента по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите съгласно чл. 498, ал. 3, вр. чл. 432, ал. 1 КЗ- отправянето на писмена застрахователна претенция спрямо застрахователя по реда на чл. 380 КЗ. След предявяване на тази претенция за застрахователя тече нормативно установеният срок за произнасяне по чл. 496 КЗ, като непроизнасянето и неплащането на застрахователно обезщетение в срока е свързано, от една страна, с изпадане на самия застраховател в забава, за която дължи лихва, а от друга страна, с възможността увреденото лице да предяви иск на основание чл. 432, ал. 1 КЗ.

Terms

Тъмен/светъл фон