Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 9 януари 2024 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Дали когато реална част от жилищна сграда не е фактически обособена като жилище, но е възможно да бъде обособена като самостоятелен обект с това предназначение, предварителният договор за нейната продажба е нищожен поради невъзможен предмет?
За задължението на съда да уведоми страните в случаите когато възнамерява да се произнесе служебно по нищожността на правна сделка, която е от значение за решаване на правния спор, като им даде възможност да изразят становище и посочат доказателства, както и за задължението му да събере служебно доказателства, за да не остане делото неизяснено от фактическа страна, ако тези доказателства са необходими за служебно прилагане на императивната материалноправна норма.

Съгласно задължителните постановки, дадени в ТР №3/2016 г. по т. д. 3/2014 г. на ОСГК на ВКС, ако към момента на сключване на сделката, реално определените части от недвижим имот /сграда, жилище или др. обекти/ не са фактически обособени, но обособяването като самостоятелен обект е възможно според изискванията на действащия към момента устройствен закон, договорът не е нищожен поради невъзможен предмет. Правна невъзможност за обособяване на реално определена част от недвижим имот /сграда, жилище или др. обекти/ е налице, когато при сключване на сделката съществува непреодолима правна пречка да бъде одобрен инвестиционен проект за обособяване на тази част. В мотивите на тълкувателният акт е посочено, че разпоредбата на чл. 202 ЗУТ не въздига иинвестиционният проект като елемент определящ съдържанието на правните последици, а като елемент, чието проявление е необходими, за да се осъществи правното действие на сделката. Това се извежда от съдържанието на правната норма, която поставя изискване прехвърляната реално определена част да отговаря на одобрен инвестиционен проект, т. е. на изискванията за самостоятелен обект на правото на собственост, без да определя поредност между сключването на сделката и одобряването на проекта. Инвестиционният проект може да съвпада, но може и да следва по време осъществяването на сделката.

Преценката дали предварителния договор е валиден следва да се извършва към момента на сключване на окончателния договор, т. е. към момента в който страните са уговорили да настъпят правните последици на последния. Преценка за валидност може да бъде извършена и към момента на сключване на предварителния договор, когато уговорките в него относно съществените условия на окончателния договор, респективно и целения му правен резултат, са въобще невъзможни.

С ТР №1/2022г. по тълк. дело №1/2020г. на ОСГТК на ВКС, се прие че съдът е длъжен да се произнесе в мотивите на решението по нищожността на правни сделки или на отделни клаузи от тях, които са от значение за решаване на правния спор, без да е направено възражение от заинтересованата страна, само ако нищожността произтича пряко от сделката или от събраните по делото доказателства. В мотивите на тълкувателния акт е разяснено, че констатацията на съда за нищожност на правна сделка, която е от значение за решаването на спора, е произнасяне по преюдициален въпрос в мотивите на съдебното решение и за да бъде спазен принципът на състезателното начало, страните следва да са информирани преди устните състезания, че съдът ще разгледа въпроса за нищожността и може да не зачете правните последици на нищожната сделка или на отделни нейни клаузи, както и да имат възможност да изразят становище по този въпрос и евентуално да посочат доказателства. Когато нищожността е видима от представените с исковата молба или с отговора доказателства, пъроинстанционният съд е длъжен да отрази в доклада по делото, че ще се произнесе по нищожността и да изпълни задължението си по чл. 146, т. 2 и т. 5 ГПК Въззивният съд е длъжен сам да установи основанията за нищожност на сделката, относима към правата на страните, ако по делото надлежно са въведени фактите или има доказателства, от които тя произтича, като е длъжен да процедира по реда, посочен в т. 2 на Тълкувателно решение №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, а именно да даде указания на страните относно релевантните факти и разпределението на доказателствената тежест, и укаже на страните необходимостта да ангажират съответните доказателства / чл. 146, ал. 1 и 2 ГПК/ в изпълнение на задължението му да осигури правилното приложение на императивния материален закон, което следва от принципа за законност, установен в чл. 5 ГПК.

Съгласно разясненията по т. 3 на Тълкувателно решение №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, при проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, каквито са и разпоредбите, уреждащи недействителността на сделките, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, които се събират служебно от съда, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от порвата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първинстанционното решение.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Придобиват ли се от двамата съпрузи /представляват ли съпружеска имуществена общност/ лихвите по жилищен влог, формиран от стойността на обезщетението, което е получено за отчужден имот на един от съпрузите?

Когато е доказано, че сумите по паричен влог, придобит по време на брака, са лична собственост на един от съпрузите /съгласно чл. 22, ал. 2 от действащия СК или чл. 21, ал. 1 СК от 1985 г. /отм./, лична собственост на съпруга- титуляр на влога са и лихвите върху сумите по този влог. Лихвите са граждански плодове от влога и като такива съгласно чл. 93 Закона за собствеността са собственост на титуляра на влога.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2021

Относно основанието, на което може да се ангажира отговорността на държавата по претенция за заплащане на сума – платена /удържана/ такса по силата на чл. 35а ЗЕВИ, предвид обявяване на нормата за противоконституционна и неизпълнение на задължението на НС по чл. 22, ал. 4 ЗКС да отстрани настъпилите от приложението на тази разпоредба неблагоприятни правни последици /дали вземането може да се реализира с деликтен иск или при приложимост на състава на чл. 55, ал. 1, т. 1 ЗЗД/.

Съгласно Тълкувателно решение 1/22/20.04.23 по тълк. д.№.1/2022, ОСГТК, приемането на противоконституционен закон е неизпълнение на основното задължение на Народното събрание и представлява деликт, тъй като е противоправно действие. Разпоредбата на чл. 22, ал. 4 ЗКС, чрез която се осъществява баланс между принципа за правна сигурност и принципа за правна справедливост, установява задължение на Народното събрание да уреди възникналите правни последици от запазеното действие на обявения за противоконституционен закон, за да възстанови по този начин нарушения конституционен ред. Законодателният орган е длъжен в срок до два месеца от влизане в сила на решението на Конституционния съд да преуреди конституционосъобразно в последващ закон последиците от обявения за противоконституционен закон – чл. 88, ал. 4 Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, приет на основание пар. 1 Преходните и заключителни разпоредби на ЗКС. Бездействието на Народното събрание да уреди правните последици от прилагането на противоконституционен закон също представлява противоправно деяние, както и приемането на такъв закон, тъй като в противоречие на императивна правна норма /чл. 22, ал. 4 ЗКС/ не е изпълнено предвиденото в нея задължение. Имущественото разместване, което е осъществено въз основа на законови разпоредби, обявени впоследствие за противоконституционни, без Народното събрание да уреди последиците от това в разумен срок, съставлява вреда за платилия правен субект. Правното основание на предявен срещу Държавата иск за заплащане на сума – платена /удържана и внесена в държавния бюджет/ такса по силата на чл. 35а ЗЕВИ, предвид обявяването на нормата за противоконституционна и неизпълнение на задължението на Народното събрание по чл. 22, ал. 4 ЗКС да отстрани настъпилите от приложението на тази разпоредба неблагоприятни правни последици, e непозволено увреждане – чл. 49 ЗЗД. Отговорността на Държавата е деликтна, обективна, безвиновна, има гаранционно-обезпечителен характер и се реализира без оглед обстоятелството виновно ли е било поведението на съответните длъжностни лица.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Кои обективно по делото обстоятелства задължават съда да приеме, че лицето е материално легитимирано да получи обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на негов близък?

<атериално легитимирано да получи обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на негов близък е лицето, съжителствало на съпружески начала с пострадалия от непозволено увреждане, ако съжителството не представлява престъпление и не противоречи на добрите нрави, и при създадена трайна и дълбока емоционална връзка на увреденото лице с пострадалия, която подлежи на установяване по всяко дело.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Относно приложението на чл. 197 КЗ /отм./ с оглед момента, от който започва да тече погасителна давност.

В практиката и теорията се посочва, че със застрахователния договор застрахователят се задължава срещу заплащане на определена премия да поеме определен риск и при настъпване на застрахователното събитие да заплати на застрахования или трето ползващо се лице застрахователно обезщетение. Застрахователното събитие е самото осъществяване на риска, поради което реално настъпилата вреда следва да се съобрази с обстоятелствата, включени в риска, респ. в неговите изключения, за да се прецени дали е настъпило застрахователното събитие или не. За настъпване на застрахователното събитие е от значение кога се е проявило увреждащото събитие, а не неговия резултат и началният момент, от който започва да тече погасителната давност е датата на застрахователното събитие. Прякото право за обезвреда на третото увредено лице произтича от закона и се намира в тясна връзка и зависимост от деликтното му право, породено от непозволеното увреждане. Те възникват в един и същ момент, от един и същ юридически факт и имат идентично съдържание – обезщетяване на имуществените и неимуществени вреди на увреденото лице. Основните функции на всяка имуществена застраховка – задължителна или договорна, са да възстанови щетите причинени на застрахованите лица от настъпване на застрахователното събитие и да даде обезпечение, като покрие определени рискове, на които са изложени техни имуществени блага. При застраховката срещу гражданска отговорност – договорна или задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, рискът е в опасността в тежест на застрахования да възникне задължение за обезщетение към трето лице поради осъществен деликт.

Съгласно дадените разяснения в практиката, при настъпили вреди от застрахователно събитие, за което се дължи обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите при действието на КЗ /отм./, моментът на изискуемостта им е от датата на деликта. В случай, че се касае за изменение в състоянието на пострадалия или за изменение в стойността на престацията, което налага нови имуществени разходи и тази бъдеща прогноза не е била съобразена при първоначалното определяне на обезщетението за имуществени вреди, е налице хипотезата на ексцес, като за новите имуществени вреди само пострадалият от деликта може да иска съответстващо на тях обезщетение от момента на проявление на изменението, съвпадаща с датата на извършване на съответния разход за лекарства, лечение, рехабилитация, санитарни материали и техническо обезопасяване, наложени от състоянието на ищеца будна кома вследствие на ПТП. Само в случаите на ексцес / чл. 51, ал. 3 ЗЗД/ и само за пострадалия възниква ново право на обезщетение за допълнително породените за него от непозволеното увреждане имуществени вреди и по отношение на това право започва да тече нова петгодишна давност. Посочено е, че вземането за обезщетение за тези имуществени вреди, когато е предвидимо като размер към визирания начален момент е допустимо да бъде предявено и за бъдещ период, доколкото разходите с оглед състоянието на пострадалия са необходими и се извършват продължително време всеки месец. Когато не се твърди ексцес, а очертаните в исковата молба вреди не са на пострадалия, а са нови, на лицата увредени от настъпила по-късно неговата смърт, обезщетението за тях става изискуемо от момента на деликта. Претенцията за обезщетяване на причинени неимуществени вреди, с оглед настъпилата смърт на пострадалия, която е в пряка причинно-следствена връзка с получена тежка телесна повреда от последния, би била погасена по давност на основание чл. 114, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 84, ал. 3 ЗЗД, вр. чл. 197 КЗ /отм./, когато са изтекли повече от пет години от датата на настъпване на застрахователното събитие до датата на съдебното предявяване на претенцията за обезщетение за вредите от същото.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Когато липсват преки доказателства за установяването на правно-релевантен факт, може ли пълно доказване на този факт да бъде осъществено чрез косвени доказателства?

Пълното доказване може да бъде осъществено както чрез преки, така и чрез косвени доказателства, като преките доказателства пряко, непосредствено установяват обстоятелствата, отнасящи се към основния факт, а косвените дават указание за основния факт само косвено и установяват странични обстоятелства, но преценени в съвкупност с другите, служат за установяване на основния факт. Не е необходимо всеки факт да бъде установен пряко, възможно е осъщественият факт да не е оставил следа (доказателство) или да не може да бъде намерен като носител на тази следа, годен да бъде представен пред съда. Когато за отделен факт липсват преки свидетелства, съдът не може да направи извод, че този факт не се е осъществил. Обратното, съдът е длъжен да прецени установените факти, и да приеме за установен и такъв факт, който обикновено според опитните правила, т. нар. „презумпция ад хоминем“, съпътства друг – установен по делото факт.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Задължен ли е въззивният съд при прилагане на критерия за справедливост по чл. 52 ЗЗД да обсъди поотделно и в тяхната съвкупност всички конкретни установени по делото обстоятелства, които обуславят размера на обезщетението за неимуществени вреди, както и да посочи значението им за определянето на размера на това обезщетение? (По иск за обезщетение на неимуществени вреди – стрес, психическо и емоционално натоварване, вследствие на неизпълнение на задължение за предоставяне на ВиК-услуги до притежавания от ищцата водоснабден имот)

Понятието „справедливост”, по смисъла на чл. 52 ЗЗД, не е абстрактно, а е свързано със задължителната преценка от съда на редица конкретни, обективно съществуващи при всеки отделен случай обстоятелства, които следва да се вземат предвид при определянето на размера на обезщетението за неимуществени вреди. Техният размер се определя според вида, характера, тежестта, интензитета и продължителността на увреждането на ищеца. Неимуществените вреди нямат парична оценка, поради което обезщетението за тях се определя по вътрешно убеждение от съда. Справедливостта, като критерий за определяне паричния еквивалент на моралните вреди, включва винаги конкретни факти, относими към стойността, която засегнатите блага са имали за своя притежател. В този смисъл справедливостта, по смисъла на чл. 52 ЗЗД, се извежда от преценката на всички конкретни обстоятелства, които носят обективни характеристики – вид, характер и степен на увреждане, начин и обстоятелства, при които е получено, последици, продължителност и степен на интензитет. Съдът трябва да посочи в мотивите си конкретно тези обстоятелства, както и значението им за размера на присъжданото обезщетение за неимуществените вреди. Като ориентир за определяне паричния еквивалент на неимуществените вреди, следва да служи още и общата икономическа среда и стандартът на живот в страната към периода на увреждането. Също съгласно константната практика на ВКС, горното се отнася и за въззивната инстанция, което следва и от разясненията, дадени в мотивите към т. 2 ТР №1/2013 от 09.12.2013 г. на ОСГТК на ВКС, а именно: Непосредствена цел на въззивното производство е повторното разрешаване на материалноправния спор, при което дейността на първата и на въззивната инстанция е свързана с установяване истинността на фактическите твърдения на страните чрез събиране и преценка на доказателствата, и субсумиране на установените факти под приложимата материалноправна норма. Въззивният съд е длъжен да реши спора по същество, като съобразно собственото си становище относно крайния му изход може да потвърди или да отмени решението на първата инстанция. Обект на въззивната дейност не са пороците на първоинстанционното решение, а решаването на материалноправния спор, при което преценката относно правилността на акта на първата инстанция е само косвен резултат от тази дейност.

В противоречие с цитираната практика (включително задължителна такава) на ВС и ВКС, и в нарушение на процесуалните разпоредби на чл. 12 и чл. 236, ал. 2 ГПК, при обсъждане размера на процесното обезщетение за неимуществени вреди въззивният съд не е извършил преценка на установените по делото конкретни обстоятелства, релевантни за определянето на този размер. Вместо това, в разрез с правомощията си на въззивна инстанция – такава по съществото на правния спор (а не контролно-отменителна), окръжният съд единствено лаконично е обсъдил възраженията (оплакванията) във въззивната жалба на ищцата относно размера на обезщетението. Това от своя страна е довело и до необоснованост на изводите на въззивният съд, че съгласно свидетелските показания, ищцата била претърпяла „типичните морални страдания – притеснение и стрес, като от мотивите към обжалваното решение не става ясно и какво има предвид съдът в конкретния случай под „обичайни по интензитет“ негативни изживявания и „надхвърлящи“ обичайните, каквито – също необосновано е приел, че ищцата не била доказала по делото. Неясни и необосновани са и мотивите на окръжния съд, че размерът на обезщетението от 500 лв. съответствал както на частта от неизпълнения договор, за която ответното дружество отговаря, така и на тежестта на неизпълненото задължение. Посочил е също, че размерът бил съобразен както с интензитета, така и с продължителността на времето, през което са търпени неимуществените вреди, без да обсъди никакви конкретни обстоятелства и в тази връзка. Така допуснатите от въззивния съд процесуални нарушения и необосноваността на мотивите му относно размера на процесното обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди, са довели и до нарушение на материалноправната норма на чл. 52 ЗЗД, като настоящата инстанция намира за основателно и основното касационно оплакване на ищцата, че присъденият с въззивното решение размер на обезщетението е съществено занижен спрямо действителния размер на вредите. Единственият правилен извод на окръжния съд относно размера на процесното обезщетение е, че същият не следва да се съобразява с инфлационните процеси в страната към момента на присъждане на обезщетението, но и в тази връзка напълно неясно е посочено в мотивите, че размерът следвало да е съобразен „с момента на неизпълнение по процесния договор“.

Terms

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Относно критериите (обстоятелствата), предвид които съдът извършва преценка за валидност, респ. – за нищожност поради противоречие с добрите нрави, на договорна клауза за неустойка.

Клаузата за неустойка е нищожна поради накърняване на добрите нрави, само ако единствената цел, за която е уговорена неустойката, излиза извън присъщите `и обезпечителна, обезщетителна и санкционна функции. Преценката за нищожност/валидност на клаузата се прави за всеки конкретен случай към момента на сключване на договора. В тълкувателното решение са изброени примерни критерии, които имат принципен характер и са приложими при преценката относно валидността/нищожността на уговорена с договор неустоечна клауза поради накърняване на добрите нрави по смисъла на чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД, като: естество на задълженията, изпълнението на които е обезпечено с неустойка – парични или непарични, и техния размер; наличие или липса на други способи за обезпечение; видът на уговорената неустойка (компенсаторна или мораторна) и видът на неизпълнение на задължението – съществено или за незначителна част; съотношението между размера на уговорената неустойка и очакваните от неизпълнението вреди за кредитора. При преценката за валидността на конкретната неустоечната клауза съдът може да използва критерии извън изброените примерно, съобразявайки конкретните факти и обстоятелства, установени по делото във всеки отделен случай. Въпросът доколко клаузата за неустойка е уговорена в нарушение на добрите нрави следва да се разрешава чрез комплексна преценка не само на съдържанието на договорната клауза, но и при отчитане на фактори като свободата на договаряне, равнопоставеността между страните, функциите на неустойката, възможността неизправният длъжник сам да ограничи размера на неизпалнението, за да не се превърне неустойката в средство за носнователно обогатяване, и други фактори, относими за конкретните правоотношения между страните. Съдът следва и служебно да преценява дали клаузата за неустойка съответства на добрите нрави и на принципа за справедливост в гражданските и търговските правоотношения. Не е нищожна a priori неустойка само заради това, че е уговорена без краен предел или без фиксиран срок, тъй като преценката за накърняване на добрите нрави поради свръхпрекомерност не може да се направи към момента на сключване на договора. Само несъразмерност между главницата и неустойката към момента на неизпълнението не е основание за обявяването на клаузата за неустойка за нищожна. Липсата на уговорен краен предел и срок за начисляване на неустойката не я прави нищожна, доколкото и периодът, и размерът на неустойката, са последица единствено от виновното бездействие на страната по договора. Нищожна поради противоречие с добрите нрави е договорна мораторна неустойка, която е несъизмеримо висока с очакваните за кредитора вреди от забавеното изпълнение и нарушава принципа за справедливост в гражданските и търговски спорове.

Terms

II. Предстояща практика

Няма публикувани съдебни актове в тази категория.