Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Следва ли да се изследва житейската връзка и степента на емоционална близост между ищеца и неговия починал родственик и да се обсъдят подробно събраните в тази насока доказателства, за да се направи извод относно това, налице ли са предпоставките за да се направи изключение от разрешението, залегнало в постановления №4/61 г. и №5/69г. на Пленума на ВС – че в случай на смърт право на обезщетение имат само най-близките на починалия?
Материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление №4/25.V.1961 г. и Постановление №5/24. ХІ.1969 г. на Пленума на Върховния съд, и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени; Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му неимуществени вреди. При всички случаи, в които се приема наличието на особено близка връзка с починалия, следва да се посочат конкретните обстоятелства, въз основа на които се приема наличието й, както и обстоятелствата и фактите, които обосноват извода за наличието на втората предпоставка- действително претърпени от смъртта му неимуществени вреди.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Възможно ли е съдът да открие служебно нищожността на правна сделка при хипотезата на липса на съгласие по чл. 26, ал. 2, предл. второ ЗЗД?
Как следва да процедира въззивният съд, когато констатира нищожност на сделка, относима към правата на страните? (По иск за съдебна делба на гараж)
Съдът е длъжен да се произнесе в мотивите на решението по нищожността на правни сделки или на отделни клаузи от тях, които са от значение за решаване на правния спор, без да е направено възражение от заинтересованата страна, само ако нищожността произтича пряко от сделката или от събраните по делото доказателства. При нищожност поради липса на воля и съгласие и при привидните сделки е налице външно обективирана воля, но зад нея липсва вътрешно волево решение или същинската воля остава скрита само във вътрешните отношения на договарящите, поради което в тези хипотези съдът не би могъл да открие нищожността, като на нея трябва да се позове заинтересованата страна. Когато нищожността се констатира за пръв път от въззивния съд, той процедира по реда, посочен в т. 2 на Тълкувателно решение №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
При предявени обективно съединени искове по чл. 64 ЗС и чл. 109 ЗС задължен ли е съдът първо да определи прилежащите площи и после да формира извод относно основателността на иска по чл. 109 ЗС?
Съгласно чл. 64 ЗС собственикът на постройката може да се ползва от земята, само доколкото това е необходимо за използуване на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго. Ако в акта, с който е отстъпено правото по чл. 63 ЗС не е постановено друго, правото на собственика на обект в постройка, съществуващ при условията на суперфициарна собственост, се ограничава само до правомощията, установени с чл. 64 ЗС – да ползва самостоятелно необходимия за поддържането и експлоатацията й терен /прилежаща площ/.
Собственикът на терена има правото да го ползва, зачитайки правата на суперфициарния собственик върху онази част, която му е необходима за използуването на постройката според нейното предназначение. Ако постройката е с търговско предназначение, то следва да бъде осигурен непрекъснат достъп не само за суперфициара, но и за потенциалните клиенти.
В случаите, при които суперфициарният собственик защитава правото си да ползва част от дворното място срещу неоснователни действия или бездействия на собственика на терена чрез иск по чл. 109 ЗС, то при преценка на основателността на този иск съдът следва задължително да установи каква е прилежащата площ, необходима за ползване на сградата. За да я определи, съдът следва да назначи съдебно-техническа експертиза, като за определяне размера на прилежащите площи се прилагат разпоредбите на Наредба №7/2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.
Когато съдът е бил сезиран само с иск по чл. 109 ЗС, но не и с иск по чл. 64 ЗС за определяне на онази част от земята, която суперфициарният собственик може да ползва с оглед използване на своята постройка според нейното предназначение, съдът следва служебно да се произнесе по този преюдициален въпрос. Това следва от императивния характер на нормата на чл. 64 ЗС, която създава ограничение за собственика на земята да я ползва изцяло, когато в нея са построени сгради, собственост на лица, които не притежават права върху терена.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
За приложението на чл. 113 ЗС във връзка с чл. 112 ЗС.
Относно пределите на силата на пресъдено нещо на решението за отнемане на спорния имот, легитимиращо държавата като собственик, включително по въпроса досежно адресатите на конститутивното действие на решението за отнемане на имота?
Спорът за собственост е между държавата и ответните дружества, първото от които го е придобило на основание сделката за покупко-продажба с Д. Д., като праводателят на последния, както и този на държавата е един и същ – първоначалният собственик на имота Р. Д.. В съдебната практика, в т. ч. и цитираната от касатора е прието, че вписването на посочените в ЗС и в ПВ охранителни и административни актове, искови молби и съдебни решения по принцип има само оповестително действие – дава възможност на третите лица да узнаят за извършеното разпореждане с недвижимия имот и да се информират за собствеността върху него. Защитно действие на вписаните актове има когато специална разпоредба в закона го предвижда – напр. чл. 17, ал. 2 ЗЗД, чл. 33, ал. 3 ЗЗД, чл. 88, ал. 2 ЗЗД, чл. 135, ал. 1, изр. посл. ЗЗД, чл. 227 ЗЗД, чл. 37 ЗН, чл. 114, б. б и в ЗС, и същото се изразява в това, че придобитото въз основа на вписания акт вещно право може да се противопостави на всички други придобити след вписването му вещни права върху същия имот. ВКС приема също, че чл. 113 ЗС визира само случаите на прехвърляне на вещни права от един и същ праводател на двама или повече приобретатели, като дава защита на този от тях, който първи е вписал акта си. Т. е. разпоредбата на чл. 113 ЗС касае само случаите на конкуренция между приобретатели, които черпят правата си от един и същ праводател. Това са третите лица по смисъла на чл. 114 ЗС – тези, които извличат правата си от същия праводател.
При исковете за собственост ефектът на непротивопоставимост на извършеното в хода на процеса прехвърляне на спорното право следва не от вписването, което е само оповестително, а от общият принцип, че никой не може да прехвърли права, каквито не притежава.
Вписването на исковата молба по иск за собственост върху недвижим имот има само оповестително, но не и защитно действие; невписването на исковата молба по такъв иск не изключва възможността собственикът на имота да ревандикира този имот от трети лица, които са придобили имота от ответника по делото, дори това придобиване е да било вписано преди вписването на исковата молба по иска с правно основание чл. 108 ЗС. Вписването на актове за придобиване на собственост защитава само лицата, които са придобили един имот и са вписали придобивното си основание по-рано от лицата, които валидно са придобили същия имот от същия праводател, тоест в случаите на конкуренция на права между лица, които са придобили един и същ имот от едно лице, но не защитава лица, които са придобили имот от праводатели, които не са собственици спрямо действителните собственици на този имот.
Горепосочените решения и останалата представена от касатора практика са относими към разрешаването на спора, но с отчитане на неговата специфика.
Искът по чл. 42 ЗСГ /отм./, с който се упражнява правото на държавата да отнеме незаконни доходи по смисъла на глава ІІІ ЗСГ /отм./ е конститутивен и съдебното решение, с което се уважава този иск поражда търсената с него правна промяна – имотът се отнема в полза на държавата и става нейна собственост. В това се състои конститутивното действие на решението, чийто адресати са страните по делото, а третите лица са длъжни да го зачитат. Силата на пресъдено нещо на решението обхваща съществуването на самото преобразуващо материално право, което е предмет на иска и настъпилата правна промяна. В тези предели силата на пресъдено нещо се разпростира и спрямо правоприемниците съгласно чл. 298, ал. 2 ГПК. Затова правоприемниците, придобили права след влизане на решението в сила, не биха могли в следващ процес да оспорват наличието на предпоставките за реализиране на потестативното право на държавата да отнеме имота – този спор е преклудиран. Те могат да се позовават на свои противопоставими права, възникнали след формиране на силата на пресъдено нещо.
Решението иска по чл. 42 ЗСГ /отм./ замества акт за прехвърляне на право на собственост върху недвижим имот /чл. 112, б. з ЗС/ и за да се осигури реализирането на вещноправните му последици спрямо трети лица, които не са участвали в процеса, е необходимо исковата молба, респ. решението по делото, да бъдат вписани – чл. 114, ал. 1, б. в ЗС. Това вписване има защитно действие – на ищеца са непротивопоставими извършените разпореждания след вписването. Обратно, ако исковата молба, респ. решението не са вписани, то извършените разпореждания са противопоставими на ищеца – чл. 114, б. в, предл. второ ЗС и чл. 115, ал. 4 ЗС. Съгласно разясненията в Тълкувателно решение №3/2009г. на ОСГК изискването за вписване по чл. 114, б. в ЗС е създадено в обществен интерес, за да гарантира правната сигурност на гражданския оборот; като правно действие вписването на исковата молба не се отразява на спорния предмет; влезлите в сила решения обвързват страните със сила на пресъдено нещо, дори и невписани, но придобитите вещни права ще бъдат противопоставими на третите лица – приобретатели на спорното вещно право, едва след вписването.
При тези съображения се налага извод, че при уважен иск на държавата за отнемане на незаконно придобит недвижим имот с влязло в сила решение, същата не може да се легитимира като собственик, ако исковата молба не е била вписана и имотът е прехвърлен от ответника по иска преди вписване на съдебното решение. В този случай, по силата на установените в обществен интерес правила за вписванията, придобитите от държавата права не могат да се противопоставят на третото лице, което е придобило и вписало правата си преди вписване на решението.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Противоправно ли е поведението и представлява ли обида или клевета изказването на мнение с негативна оценка за определено лице, пряко или косвено засягащо общественото му положение, когато името му се коментира или се предполага във връзка с обществен въпрос, свързан с неговия пост, дейност или занятие?
Не е противоправно поведение, изразяващо се в изказване на мнение с негативна оценка за определено лице, пряко или косвено засягащо общественото му положение, когато името му се коментира или се предполага във връзка с обществен въпрос, свързан с неговия пост, дейност или занятие. Необходимо е да не се касае за превратно упражняване на правото по чл. 39, ал. 1 Конституцията на РБ и свободата на мнение да не е използвана, за да увреди доброто име на другиго. Не може да доведе до възникването на отговорност негативната оценка за определена личност, открояваща се по една или друга причина в обществения живот, в случай че не засяга достойнството на личността (т. е. ако не осъществява състав на престъплението обида или клевета). За всеки отделен случай подлежи на преценка дали конкретното изказване с негативно спрямо засегнатото лице съдържание, освен оценка и мнение по обществен въпрос, не обективира и твърдение за конкретен злепоставящ факт.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Налице ли е процесуална възможност на наследника по завещание да встъпи по дело, което е било образувано по искова молба на завещателя, срещу решение за изключването му от ЖСК, поради това, че правоприемникът не е член на неговото семейство?
При смърт на член-кооператор членственото правоотношение се прекратява по силата на чл. 19, т. 4 ЗЖСК. По отношение на начинът за наследяване на членственото правоотношение в ЖСК не се прилагат общите правила на Закона за наследството, а специалните правила, които са предвидени в ЗЖСК. Наследяването на членственото правоотношение/като комплекс от права и задължения/ е ограничено на първо място до семейството на наследодателя, което съгласно пар.1 ДР ЗЖСК включва съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца, ако не са встъпили в брак. Когато членовете на семейството се откажат от членуване в жилищностроителната кооперация или когато няма такива, в членствените му права могат да встъпят неговите низходящи по права линия, а когато няма низходящи – възходящите му по права линия до първа степен, ако в едномесечен срок от смъртта на наследодателя, съответно от отказа на членовете на семейството му, уведомят писмено управителния съвет/чл. 23, изр. 2 ЗЖСК/. Спрямо другите наследници, които не попадат в обхвата на разпоредбата на чл. 23 ЗЖСК, членственото правоотношение се прекратява. В тази група попадат и наследниците по завещание. Те не могат да се ползват от правата, които завещателят е имал като член-кооператор – да придобие в собственост обектите, отредени в сградата; да участва в общото събрание с право на глас; да избира и бъде избиран в органите на кооперацията; да иска отмяна на решенията и действията на управителния съвет и общото събрание на кооперацията; да иска свикване на общото събрание, освен от правото да получат внесените в ЖСК средства.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Дължи ли се адвокатско възнаграждение за въведени от ответника при условията на евентуалност, в предмета на делото, възражения за извършени подобрения в недвижим имот и за право на задържане до заплащане на увеличената стойност на имота, които не са били разгледани поради несбъдване на процесуалното условие, под което са предявени/отхвърляне на първоначални иск като неоснователен/?
Искът по чл. 108 ЗС е вещен осъдителен иск на притежателя на собствеността и на съдържащото се в нея право на владение, който няма фактическа власт върху собствената си вещ, срещу лицето, което я владее или държи без основание.
Защитата на ответника по иск с правно основание чл. 108 ЗС, може да бъде насочена и срещу двата елемента на ревандикацията: възражения срещу претендираното от ищеца право на собственост; възражения срещу правото на ищеца да иска предаване на вещта в натура. Втората категория възражения могат да произтичат от вещноправни или облигационноправни отношения. Типичен пример на такова облигационно възражение срещу иска по чл. 108 ЗС, е налице в случая, в който ответникът-владелец е извършил необходими разноски и подобрения в имота на собственика, като в тази връзка е предявил възражение за право на задържане, което се упражнява във връзка с вземането за подобрения и разноски.
Разпоредбата на чл. 298, ал. 4 ГПК предвижда, че „решението влиза в сила и по отношение на разрешените с него искания и възражения за право на задържане и прихващане. Това е единственото изключение, когато две насрещни права на ответника, предявени от него не чрез насрещен иск, а чрез възражение, са станали предмет на формираната по делото сила на присъдено нещо. Въпреки това, че тези възражения се ползват със сила на присъдено нещо, нямат самостоятелен характер, за разлика от насрещния иск. Затова те зависят изцяло от съдбата на решението по първоначалния иск.
Поради изцяло защитния и несамостоятелен характер на възражението за право на задържане, упражнено във връзка с вземането за подобрения, следва да се приеме, че ответникът не дължи отделно възражение на упълномощения му адвокат за предоставеното от него процесуално представителство по това насрещно възражение, което да се формира на база стойността на предявеното вземане за подобрения. Този извод следва и от Наредба №1 за МРАВ, според която единствената хипотеза, при която доверителят дължи адвокатско възнаграждение за съдебно предявено възражение, е чл. 7, ал. 3, изр. 2 НМРАВ – „ за изготвяне на възражение против предявено или прието вземане в производство по несъстоятелност, както и за участие в производство по разглеждане на възраженията.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Нищожно ли е нотариално завещание на основание чл. 42, б. б ЗН, във вр. с чл. 24, ал. 1 ЗН поради неспазена форма, ако е налице несъвместимост на свидетел съгласно чл. 584, т. 3 ГПК?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Налице ли е пряка вреда /претърпяна загуба/ по смисъла на чл. 403 ГПК, когато с обезпечението ответникът е лишен от признато му право да ползва имот и подлежи ли лишаването от това право на обезвреда?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
В случая предмет на делото е реализирането на отговорността по чл. 403, ал. 1 ГПК за вреди, причинени от допуснато обезпечение, която е основана на общата гражданска отговорност за непозволено увреждане (чл. 45 ЗЗД), поради което предвид липсата на изрична регламентация относно вредите, приложими са съответно разпоредбите на ЗЗД, и съгласно чл. 51, ал. 1 ЗЗД, обезщетение се дължи за всички вреди /загуби и пропуснати ползи/, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. По иска с правно основание чл. 403, ал. 1 ГПК ищецът следва да докаже всички предпоставки за възникване на отговорността на ответника- наложено обезпечение, неоснователност на обезпечението и вреда, възникнала от него. Подлежат на обезщетяване уврежданията, когато не е имало правно основание от предприемане на исковото производство, съответно от налагане на ограничения по чл. 389 ГПК. Обезщетение се дължи за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, като в този смисъл е налице установена съдебна практика, в която се приема, че според правилото на чл. 45 ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, които са в причинна връзка с вредоносното поведение, като съгласно чл. 51, ал. 1 ЗЗД подлежат на обезщетяване всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, като изразът всички вреди” обхваща както вредите, които са настъпили, и тези, които ще настъпят, ако ищецът докаже, че са в причинна връзка с увреждането, и че такива действително са настъпили, или непременно ще се осъществят. Дали по конкретното дело са доказани вреди и причинната връзка между тях и допуснатото обезпечение, се установява във всеки конкретен случай с оглед изискването на чл. 51, ал. 1 ЗЗД, че обезщетение се дължи за настъпила вреда, пряка и непосредствена последица от увреждането.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички доказателства и доводи на страните, както и да извърши цялостна преценка на доказателствения материал? (По иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК за установяване несъществуването на вземане, представляващо стойността на начислена електроенергия)
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Съобразно изискванията на чл. 12 ГПК и чл. 235 ГПК съдът следва да прецени всички правнорелевантни факти, от които произтича спорното право. Необходимо е да обсъди в мотивите на решението доказателствата, въз основа на които намира определени факти за установени, а други за неосъществили се. Доказателствата трябва да бъдат обсъдени в тяхната съвкупност, а не изолирано, като направените въз основа на тях фактически изводи трябва да са конкретно, ясно и точно изведени.
Terms