Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 17 октомври 2023 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради необходимост за преценка на редовността на исковата молба, въз основа на която въззивният съд е постановил решението си по спора. (По иск за неоснователно обогатяване поради изтегляне на средства от банковата сметка на ищеца за извършване на строителство)

Първоинстанционното съдебно решение е постановено по нередовна искова молба, поради несъответствие между обстоятелствена част и петитум и при произнасяне извън рамките на спора.

Въззивният съд не е предприел действия за привеждане на обстоятелствената част и петитума на исковата молба в съответствие, като поиска ищецът да уточни твърди ли да липсва изобщо правно основание за получаване на претендираната сума или е било налице такова, което впоследствие е отпаднало и кое е то; да обвърже заявения от него петитум с източника, от който произтича претендираното от него право; в случай, че се позовава на развалена облигационна връзка, да конкретизира обстоятелствата, поради които същата е прекратена/развалена и, като съобрази разпоредбата на чл. 88, ал. 1 ЗЗД, да посочи по какъв начин е формиран размерът на претенцията му в съответствие с изложените от него обстоятелства. Вместо това, при определена от него правна квалификация по чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД, въззивният състав е развил съображения за наличие на непълно изпълнение по договора за СМР, приемайки, че дължимата от ответника на ищеца сума, получена от първия без основание и поради това подлежаща на връщане, се формира от разликата между изтеглените от него от банковата сметка на дружеството суми и престираното от него по договора за строителство до момента на развалянето /но при отречена възможност то да бъде остойностено както по пазарни цени, така и по уговорените от ответника с третото лице такива/, като се отчете /прибави към тази разлика/ и стойността на недовършените СМР.

С оглед постановките на т. 4 ТР №1/17.07.2001г. по гр. д.№1/2001г. на ОСГК на ВКС, изрично обявена за незагубила сила с т. 5 ТР №1/09.12.2013г. по тълк. д.№1/2013г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд е бил длъжен да остави без движение исковата молба, като даде съответни указания на ищеца да отстрани констатираните нередовности – несъответствие между обстоятелствена част и петитум. Произнасяйки се, без да изпълни това си задължение не само при липса на яснота на какво основание и какво се претендира, но и по петитум, различен от заявения, Варненски апелативен съд е постановил недопустим съдебен акт, който подлежи на обезсилване.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Може ли да се придобие недвижим имот с недобросъвестно владение в продължение на 10 години, което да се осъществява спрямо лице, което е поставено под пълно запрещение?

Съгласно чл. 5, ал. 1 ЗЛС непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни. Разпоредбата на ал. 3 на същия член предвижда, че вместо поставените под пълно запрещение лица, и от тяхно име, правни действия извършват техните настойници. В същия смисъл е и чл. 164, ал. 3 СК, съгласно който настойникът на поставения под запрещение е длъжен да се грижи за него, да управлява имуществото му и да го представлява пред трети лица.

Настойникът се явява законен представител на поставеното под пълно запрещение лице, който действа вместо него и от негово име (чл. 3, ал. 2, във вр. с чл. 5, ал. 3 ЗЛС.

Придобиването правото на собственост на един недвижим имот по силата на упражнявано давностно владение е уредено в чл. 79 ЗС. Законодателят не е предвидил забрана за този оригинерен придобивен способ в случаите, когато владението се упражнява срещу недееспособно лице. Обратното – от разпоредбата на чл. 115, ал. 1, б. е ЗЗД, която намира приложение съгласно чл. 84 ЗС и по отношение на придобивната давност, следва несъмненият извод, че принципно може да бъде придобита по давност вещ на поставено под пълно запрещение лице, но такава не тече за времето, през което няма назначен настойник, както и 6 месеца след назначаването на такъв.

Фактическият състав на придобивната давност, според ТР №4/17.12.2012 г. по тълк. д. №4/2012 г. на ОСГК на ВКС, включва като елементи изтичането на определен в закона период от време и владение по смисъла на чл. 68, ал. 1 ЗС в хипотезата на чл. 79, ал. 1 ЗС, и допълнително добросъвестност и юридическо основание в хипотезата на чл. 79, ал. 2 ЗС. Правната последица – придобиване на вещното право – е нормативно свързана само с тези юридически факти. Владението следва да е упражнявано явно, спокойно, непрекъснато и несъмнено. Субективното знание на собственика относно наличието на упражнявано владение върху имота му поначало не е елемент от фактическия състав на придобивната давност. Когато фактическата власт върху чужд имот е установена при начална липса на правно основание (т. нар. завладяване), не се поставя изискването владението на вещта като своя да е противопоставено на собственика, за да се зачете изтичането на срока по чл. 79, ал. 1 ЗС, като завършващо фактическия състав на придобиването чрез давностно владение. В тази хипотеза според презумпцията на чл. 69 ЗС се предполага, че упражняващият фактическа власт държи вещта за себе си, т. е. има качеството на владелец. Когато обаче упражняването на фактическа власт е започнало като държане, презумпцията на чл. 69 ЗС следва да се счита оборена; за да се приеме в този случай, че е налице промяна на държането във владение, упражняващото фактическата власт лице следва открито и недвусмислено да демонстрира промяна в намерението за своене на имота (interversio possessionis) спрямо собственика. С оглед изложеното по-горе, в случаите, когато последният е поставен под пълно запрещение, промяната в намерението следва да бъде демонстрирана по начин, че да се възприеме от неговия настойник.

Terms

II. Предстояща практика

Няма публикувани съдебни актове в тази категория.