Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Налице ли е правен интерес за синдика, съответно за кредитора, с цел попълване масата на несъстоятелността, да атакуват с иск по чл. 135 ЗЗД всяка от поредицата увреждащи сделки или действия с имуществото на несъстоятелния длъжник, ако атакуваните сделки или действия са последвани от публична продан на имота, извън производството по несъстоятелността?
Налице е правен интерес за синдика, съответно за кредитора, с цел попълване масата на несъстоятелността, да атакуват с иск по чл. 135 ЗЗД всяка от поредицата увреждащи сделки или действия с имуществото на несъстоятелния длъжник, ако атакуваните сделки или действия са последвани от публична продан на имота, извън производството по несъстоятелността.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Следва ли въззивния съд да обсъди всички представени по делото доказателства от значение за точното приложение на разпоредбата на чл. 622, ал. 3 ГПК и чл. 623, ал. 2 ГПК?
Въззивният съд и при условията на ограничен въззив, продължава да е инстанция по същество, чиято дейност има за предмет разрешаване на материалноправния спор, и следователно е длъжен да обсъди всички представени по делото доказателства от значение за точното приложение на разпоредбата на чл. 622, ал. 3 и чл. 623, ал. 2 ГПК,
Съгласно чл. 622, ал. 3 ГПК, съдът се произнася по искането на страната за признаване въз основа на препис от съдебното решение, постановено в друга държава – членка на Европейския съюз, заверен от постановилия го съд, и удостоверение, когато акт на Европейския съюз изисква това. Документите се придружават с превод на български език.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
От кой момент в хипотезата на чл. 155, ал. 2 ЗЗД длъжникът дължи законна лихва?
Частичните плащания представляват ли признание на целия дълг?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
За задължението на съда да обсъди всички събрани доказателства и да обсъди всички доводи на страните във връзка с дължимото обезщетение за неимуществени вреди, съобразено с принципа за справедливост по чл. 52 ЗЗД.
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Следва ли да се изследва житейската връзка и степента на емоционална близост между ищеца и неговия починал родственик и да се обсъдят подробно събраните в тази насока доказателства, за да се направи извод относно това, налице ли са предпоставките за да се направи изключение от разрешението, залегнало в постановления №4/61 г. и №5/69г. на Пленума на ВС – че в случай на смърт право на обезщетение имат само най-близките на починалия?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление №4/25.V.1961 г. и Постановление №5/24. ХІ.1969 г. на Пленума на Върховния съд, и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени; Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му неимуществени вреди. При всички случаи, в които се приема наличието на особено близка връзка с починалия, следва да се посочат конкретните обстоятелства, въз основа на които се приема наличието й, както и обстоятелствата и фактите, които обосноват извода за наличието на втората предпоставка- действително претърпени от смъртта му неимуществени вреди.
Terms