Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 25 септември 2023 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Налице ли са пречки, по-големи от обикновените по смисъла на чл. 50 ЗС, когато поради незаконно строителство на границите на два имота собственикът на единия имот е принуден да промени начина на ползване на имота си и да полага грижи, различни от обичайните?

За уважаването на негаторния иск по чл. 109 ЗС е необходимо ищецът да докаже не само че е собственик на имота, но и че върху този имот ответникът е осъществил неоснователно въздействие /действие или бездействие/, което създава за ищеца пречки за ползване на собствения му имот по предназначение по-големи от обикновените. В мотивите са посочени примерни хипотези, при които естеството на нарушението е такава, че е ясно, че се създават пречки за собственика да упражнява правото си в пълен обем. Такива са случаите, когато ответникът осъществява действия в собствения на ищеца имот или поддържа създадени от такива действия състояния, без да има облигационно или вещно право върху имота, както и когато действията на ответника са в нарушение на строителни или санитарно-хигиенни правила и норми, които са установени в закона единствено с оглед осигуряване на възможност за пълноценно ползване на съседните имоти по предназначение или за запазване на живота и здравето на живеещите в определено населено място или част от него. В своята практика ВКС последователно приема, че нарушаването на нормативно установените ограничения на собствеността, каквито са изискванията за отстояния на сгради, постройки и съоръжения до границите на съседните имотите, обуславя неоправдани пречки за ползването на тези имоти, поради което собственикът разполага с правно признатата възможност чрез иска по чл. 109 ЗС да постигне премахване на така създаденото противоправно състояние, без да е необходимо да доказва дали и с какво строежите в съседния имот пречат на спокойното упражняване на правата му.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Поради очевидна неправилност при приложението на чл. 129, ал. 3 ГПК.

Когато съдът оставя исковата молба без движение и дава срок за отстраняване на нередовности, той може да приложи последиците на 129, ал. 3 ГПК само ако е дал необходими, ясни и точни указания на страната за всички предоставени й от закона процесуални права и задължения. Когато указанията не са били необходими, няма основание за връщане на исковата молба.

Всички конкретни фактически обстоятелства, на които се основава исковата претенция на ищеца са ясно посочени още с исковата молба, а с уточнителната молба от 22.02.2023г. той е формулирал и съответен на тези фактически основания (да се прехвърли собствеността върху двата недвижими имота) и кореспондиращ на искането от исковата молба – да се укаже на Община Сандански да изготви в срок изискуемите договори за покупко – продажба на процесните имоти“ петитум. След уточнението от 22.02.2023г. е ясно, че предявеният иск има правното си основание в чл. 19, ал. 3 ЗЗД. Процедурата по закупуване на общински/ държавни имоти от граждани съдържа гражданско- правни и административно-правни елементи. Съдебната практика безпротиворечиво приема, че когато административноправните елементи са налице, гражданскоправният елемент от смесения фактически състав – сключване на окончателния за процедурата договор за покупко – продажба в съответната форма, може да бъде заместен с конститутивно съдебно решение по иск с правно основание чл. 19, ал. 3 ЗЗД. Именно такъв е предявил ищецът.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Относно критериите – релевантните обстоятелства, и доказателствата за тях, въз основа на които съдът извършва преценката по искането за освобождаване от внасяне на държавна такса и разноски по делото.

По молбата на страната – физическо лице – за освобождаването ѝ от внасянето на държавни такси и разноски по делото, съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставките за това по чл. 83, ал. 2 ГПК, а именно – дали страната разполага с достатъчно средства да ги заплати. Тази преценка винаги се прави за производството по конкретното дело, и за я да извърши съдът следва да вземе предвид – също съгласно разпоредбата на чл. 83, ал. 2 ГПК – доходите на лицето и на неговото семейство, имущественото му състояние, семейното му положение, здравословното му състояние, трудовата му заетост, възрастта му и всички конкретни обстоятелства, които са относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на държавни такси, респ. – и на разноски за производството по делото. Тази преценка се извършва въз основа на декларация, подадена от молителя, и на посочени и представени от него доказателства, като съдът може да го задължи да представи и други доказателства, а също и служебно да събере такива.

След изясняване на общото материално състояние на страната и на останалите относими обстоятелства в конкретния случай, съдът е длъжен да ги съпостави с пълния размер на съответната дължима за производството държавна такса, евентуално – и разноски, и въз основа на това да прецени дали страната разполага с достатъчно средства, за да ги заплати.

В същия смисъл е и приетото в мотивите към т. 12 ТР №6/2012 от 06.11.2013 г. на ОСГТК на ВКС, а именно, – че искането по чл. 83, ал. 2 ГПК, дори когато е направено при обжалване на съдебен акт, се преценява не само с оглед на конкретно задължение да се плати държавна такса или съдебни разноски по жалбата, съответно във връзка с отговора по нея, а доколко страната разполага с достатъчно средства, за да се натовари с плащането на таксите и съдебните разноски в съдебното производство; когато съдът намери, че страната е материално затруднена по начин, че няма да може да упражнява предоставените ѝ процесуални права по делото, я освобождава от заплащането им по чл. 83, ал. 2 ГПК и това разрешение е важимо до приключване на съдебното производство във всички инстанции, доколкото няма промяна в обстоятелствата.

Terms

II. Предстояща практика

Няма публикувани съдебни актове в тази категория.

Тъмен/светъл фон