Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 21 септември 2023 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Може ли въззивният съд да приеме за недоказани факти от значение по делото, които първоинстанционният съд не е посочил, като нуждаещи се от доказване, без да изготви нов доклад?Допустимо ли е пълното доказване да бъде осъществено чрез косвени доказателства и може ли пълното доказване да се осъществява чрез всички допустими от ГПК доказателствени средства?
Следва ли съдът да прецени доказателствената сила на експертизата с оглед обосноваността ѝ?
Длъжен ли е съдът да формира вътрешното си убеждение като прецени всички обстоятелства по делото при спазване на научните, опитните и логическите правила?

1. Съгласно чл. 154, ал. 1 ГПК, всяка страна в производството е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения. Касае се до правило относно разпределението на доказателствената тежест в процеса, по силата на което всяка една от страните следва да понесе неблагоприятните последици от това, че даден факт не е установен в хода на производството. То е следствие от установеното в чл. 6, ал. 2 ГПК правило, че предметът на делото и обемът на дължимата се защита и съдействие се определят от страните. Тези разпоредби обаче не освобождават съда от задължението да вземе становище по въпросите предмета на спора, подлежащите на доказване факти и разпределението на доказателствената тежест за тях. Чл. 129, ал. 2, ал. 3 и ал. 4 ГПК задължават съда да предприеме действия по отстраняване на нередовностите на исковата молба и в случаите когато е налице нередовност изразяваща се в неясно или неточно посочване на фактите определящи основанието на иска. Наред с това съгласно чл. 143, ал. 1 ГПК в първото съдебно заседание, след разрешаване на предварителните въпроси, съдът е длъжен да пристъпи към изясняването на фактическата страна на спора. След това, съгласно чл. 146, ал. 1, т. 1 ГПК, съдът трябва да отрази в доклада си обстоятелствата от, които произтичат претендираните права и задължения, а също така и кои от тях не се нуждаят от доказване-чл. 146, ал. 1, т. 4 ГПК, съответно как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти-чл. 146, ал. 1, т. 5 ГПК. Наред с посоченото, по силата на чл. 146, ал. 2 ГПК, съдът е длъжен да укаже на страните за кои от твърдените от тях факти не сочат доказателства. Целта е да се ориентират страните относно подлежащите на доказване факти и разпределението на доказателствената тежест за тях. Затова и настъпването на преклузията за посочване на доказателства се свърза с изпълнението на тези задължения от страна на съда. Страната не е длъжна да доказва други факти извън тези, които са й указани от съда. Поради това правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК е приложимо само по отношение на посочените от съда, като подлежащи на доказване факти, а не по отношение на тези които не са посочени като такива. С оглед на това съдът не може да приема за доказани факти и да обосновава решението си на същите без да даде възможност на страните да изразят становище и съответно да ангажират доказателства за тях. От това следва, че не подлежат на установяване факти, които не са включени в предмета на доказване от първоинстанционния съд с доклада по делото и въззивният съд не може да приеме за недоказан факт от решаващо значение за делото, който първоинстанционният съд не е посочил като нуждаещ се от доказване и без преди това да е уведомил страните, че го счита за спорен по делото и, че е включен в предмета на доказване. В случай, че това бъде направено е налице процесуално нарушение, което може да доведе до неправилност на постановеното по делото решение.

2. В зависимост от това дали се установява пряко релевантния за спора факт или се установява такъв факт, от който може да бъде направен извод за съществуването на правнорелевантния факт доказването бива пряко или косвено. При последното се установяват факти от действителността, които се намират във връзка с релевантния за спора факт, който трябва да бъде доказан в спорното производство. Установяването на тези факти и връзката им с подлежащия на доказване в производството правно релевантен факт е основанието последният да бъде счетен за доказан. Самите доказателствени факти не са нормативно предопределени, а възможният им кръг е неограничен, като връзката им с подлежащия на доказване правнорелевантен факт се определя във всеки конкретен случай. Всеки или всякакъв факт може да се окаже в такава връзка с подлежащия на доказване правнорелевантен факт, че да може да послужи за обосноваване на извод за неговото съществуване или несъществуване, като наличието на такава връзка се преценява с оглед на всички обстоятелства по конкретното производство. За да може косвеното доказване да послужи за нуждите на главното такова, чрез него трябва да бъде установена такава система от доказателствени факти, която като изключва всяка друга вероятност, да създаде сигурност, че правнорелевантния факт, за съществуването на който се прави извод от съвкупността на доказателствените факти действително се е осъществил. Един правнорелевантен факт, който е от значение за спора, може да бъде доказван както чрез пряко, така и чрез косвено доказване, освен ако не съществува законово ограничение за вида на доказването. Затова не съществува пречка главното доказване, което е и пълно такова да бъде реализирано чрез косвени доказателства.

3. В чл. 202 ТПК е предвидено, че съдът не е длъжен да възприема заключението на вещото лице, а го обсъжда заедно с другите доказателства по делото. Съдебната експертиза като доказателствено средство не се ползва с приоритет пред останалите доказателства, а заключението следва да бъде ценено във връзка с тях. Заключението на експертизата се преценява съобразно всички доказателства по делото, неговата пълнота, яснота и обоснованост. Оценката на заключението на вещото лице във всички случаи следва да се мотивира от съда. Доколкото съдът не е длъжен да възприеме заключението на вещото лице, когато на база изходни данни от него сам формира други крайни изводи, той трябва да обоснове подробно начина, по който е достигнал до съответните резултати, като получаването им трябва да е обяснено ясно и разбираемо, за да може съответният извод да бъде разбран и оспорен от страните, респективно проверен при обжалване. Съобразно разпоредбата на чл. 202 ГПК съдът не е длъжен да възприеме заключенията на вещите лица. Той може да приеме, че установени в заключението факти и причинни връзки не са доказани или че неустановени в него факти и причинни връзки са доказани, но само след обсъждането по отделно и в съвкупност на всички обстоятелства по делото.

4. По отношение на четвъртия въпрос в чл. 235, ал. 2 ГПК е посочено, че съдът основава решението си върху приетите от него за установени обстоятелства, които са от значение за делото. Затова той е задължен да въз основа на твърденията на страните да определи предмета на спора и обстоятелствата, които подлежат на доказване. Съдът преценява дали даден факт се е осъществил или не въз основа на преценка на доводите на страните и на събраните по делото доказателства, която извършва по вътрешно убеждение, т. е. без да е обвързан от становището на трети лица. В случай че съдът постанови решението си, без да обсъди събраните по делото доказателства или част от тях, то задължението му по чл. 235, ал. 2 ГПК няма да бъде изпълнено. Затова по силата на чл. 12 и чл. 235 ГПК при постановяване на решението си съдът е задължен да обсъди всички събрани по делото доказателства. При това доказателствата трябва да бъдат обсъдени не всяко само за себе си, а в тяхната съвкупност и взаимовръзка, при спазване на логическите, опитните и научните правила. Вътрешното убеждение на съда е обоснована увереност, че определени правно релевантни факти са се осъществили, а други не са се осъществили в обективната действителност. Вътрешното убеждение не се формира произволно, то е подчинено на съдопроизводствени правила, чието нарушаване е винаги съществено. Когато законодателят урежда отделно последиците от нарушаването на задължението на съда при формиране вътрешното си убеждение да спазва логическите, опитните и научните правила, нарушаването на това задължение опорочава постановеното решение поради необоснованост. Когато това задължение не е уредено в закона отделно, необосноваността е съществено нарушение на съдопроизводствените правила.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Когато съдът се произнася по искане (възражение) по чл. 78, ал. 5 ГПК, следва ли да изложи мотиви относно действителната фактическа и правна сложност на делото, и да извърши преценка за съотношението (съответствието или несъответствието) на същата с цената на осъществената адвокатска защита и заплатеното за нея адвокатско възнаграждение?
Има ли ответникът право на разноски при прекратяване на производството поради отказ от иска и възникването на това негово право обвързано ли е от наличието на осъществени по делото процесуални действия на страните и съда, респ. – от техния обем?

Основанието по чл. 78, ал. 5 ГПК се свежда до преценка за съотношението на цената на адвокатска защита и фактическата и правна сложност на делото. Когато съдът е сезиран с такова искане, той следва да изложи мотиви относно фактическата и правна сложност на спора, т. е. да съобрази доказателствените факти и доказателствата, които ги обективират и дължимото правно разрешение на повдигнатите правни въпроси, което е различно по сложност при всеки отделен случай (например – задължителната практика, разрешаваща основните спорни въпроси, определя сложност в по-ниска степен). След тази преценка, ако се изведе несъответствие между размера на възнаграждението и усилията на защитата при упражняване на процесуалните права, съдът намалява договорения адвокатски хонорар.
При направено искане по чл. 78, ал. 5 ГПК съдът трябва да вземе предвид всички обстоятелствата, от значение за преценката за фактическа и правна сложност на делото, като броя на предявените искове, извършените от страните процесуални действия в хода на процеса, правната сложност на казуса и доколко по него има установена задължителна съдебна практика, на колко инстанции е гледано делото и дали в следващите инстанции са събирани нови доказателства и др.

Съгласно чл. 78, ал. 4 ГПК, ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото; без значение е в кой момент ищецът е оттеглил иска си. Подлежат на присъждане всички разноски на ответника, направени по повод водене на делото, за чието установяване той е представил надлежни доказателства. Според чл. 81 ГПК, във всеки акт, с който приключва делото пред съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски. Когато основанието за прекратяване е по причина, извън поведението на ответника – оттегляне и отказ от иск, връщане на искова молба, връщане на жалба, то искането за присъждане на разноски може да бъде направено от ответника с допълнителна молба след постановяване на определението за прекратяване, която съдът разглежда по реда на чл. 248 ГПК за изменение на решението/определението в частта за разноските. Правилото е, че се присъждат всички разноски, които са направени, въз основа на доказателствата за тях, които са представени по делото. Данните относно осъществените процесуални действия от страна на упълномощения адвокат са ирелевантни, тъй като делото се прекратява единствено по волята на насрещната страна по спора. Изплатеното адвокатско възнаграждение не следва да остава в тежест на възложителя по договора, само защото производството по делото е прекратено по волята на другата страна, преди адвокатът да е предприел действия по защита на интересите на довереника си. Ищецът е дал повод за завеждане на делото, поради което ответникът е направил разходи, за да осигури защитата си.
При присъждането на разноските в полза на ответника при прекратяване на производството по делото, извършените от страните и съда процесуални действия и техният обем могат да бъдат от значение само за размера на разноските за заплатеното от ответника адвокатско възнаграждение – единствено при направено от ищеца искане (възражение) за прекомерност на същите по чл. 78, ал. 5 ГПК.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради съмнение за очевидна неправилност на обжалваното решение, предвид извода на въззивния съд за липса на идентичност на имотите, въпреки експертните заключения за съществуването на частична такава. (По установителен иск за собственост)

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

При първоначалната редакция на реституционния закон, до влизане в сила на ЗИД на ЗСПЗЗ /обн., ДВ, бр. 98 от 1997 г./ не подлежаха на възстановяване имотите, които в периода след тяхното отнемане са били валидно придобити от трети лица. В практиката си ВКС обявява за нищожни всички актове /гражданско и административноправни/, по силата на които трети лица са придобили собственост и ограничени вещни права върху земеделски земи, включени в ТКЗС, ДЗС или други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, макар и тези актове да са били правомерно извършени. Нормата е материалноправна и съобразно общите правила за действие по време на правните норми, има действие занапред, доколкото законодателят изрично не й е придал обратно действие /чл. 14, ал. 1 ЗНА/. Следователно и като се има предвид изключителния й характер, следва да се приеме, че до влизането й в сила масовизираните имоти, които са били прехвърлени от селскостопанските организации на трети лица при спазване на съществуващите към този момент нормативни изисквания, не са подлежали на възстановяване в полза на предишните им собственици или техните наследници.

Не подлежат на възстановяване и правата на собствениците върху незастроените земи, намиращи се в строителните граници на населените места /чл. 10, ал. 7 ЗСПЗЗ в ред. й на ДВ, бр. 28 от 03.04.1992 г./, когато са били валидно придобити от трети лица.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради очевидна неправилност, изразяваща се в превратно и противоречащо на формалната логика умозаключение относно приложението на чл. 40, ал. 2 ЗС спрямо формулирания в исковата молба петитум и установените по делото факти.

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

Видно от подадения от Т. Т. отговор на исковата молба, в който е инкорпориран и предявеният от него насрещен иск, твърдението на същия е било, че в резултат на реализирано право на надстрояване е изградил масивна пристройка към съществуващата жилищна сграда, в която пристройка са ситуирани стълбищна клетка, водеща към втория жилищен етаж – негова собственост, както и избено помещение. Твърдял е, че е придобил по давност това избено помещение, тъй като го владее в продължение на повече от 30 години. С оглед тези свои твърдения е предявил като насрещен иск с правно основание чл. 40, ал. 2 ЗС „за попълване на припадащата ми се част от избения етаж като обща част на сградата, в съответствие с припадащия се процент идеални части от притежавания от мен втори жилищен етаж от сградата, като се вземе предвид обстоятелството, че съм собственик на избеното помещение, находящо се в северната част на същия етаж.

Макар и непрецизно формулиран, този петитум кореспондира с твърдението на ищеца за придобиване по давност на избеното помещение с площ 7.5 кв. м след възникване на етажната собственост. Придобиването по давност на избеното помещение на един етажен собственик от друг влече по необходимост промяна /преразпределяне/на притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата, определени при възникване на етажната собственост, за да се отчете настъпилата промяна в собствеността. В тези случаи е налице хипотеза, сходна с уредената в чл. 40, ал. 3 ЗС. В този смисъл претенцията на ищеца за определяне на притежаваните от него общи части от цялата сграда чрез допълване на дела му с прибавяне на частта, съответстваща на придобитото по давност след възникване на етажната собственост избено помещение, е допустима. Като е достигнал до друг извод въззивният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено и делото да се върне за разглеждане на спора по същество от друг състав на въззивния съд.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради очевидна неправилност, тъй като при произнасянето си въззивният съд е подходил формално, без да вземе предвид, задължението си да събере доказателствата, които се събират служебно от съда /експертиза/. (По обективно съединени искове по чл. 108 ЗС за предаване владение и по чл. 109 ЗС – за допускане изграждане на ограда)

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

Константна е съдебната практика, че предметът и задачите на експертизата се определят от съда. Той е този, който следва да прецени дали за изясняване на някои релевантни за спора факти са необходими специални знания, да назначи вещо лице – експерт в съответната област, да формулира ясно и точно въпросите, на които следва да отговори вещото лице, както и материалите, които да му бъдат предоставени за изследване – чл. 197, ал. 1 ГПК.

В случая, при констатации в заключението на съдебно- техническата експертиза, че е изградена ограда между имотите на страните, която не съвпада с регулационната граница и навлиза в имотите на ищците, без вещото лице да определи площта на завзетите по този начин реални части, въззивният съд е следвало да постави допълнителна задача на вещото лице да определи тази площ, тъй като несъмнено това е въпрос, релевантен за изхода на спора за собственост, за изясняването на който са необходими специални знания. Без значение е, че такъв въпрос не е бил формулиран в направеното от ищците доказателствено искане за назначаване на експертиза пред първата инстанция. Съдът е служебно задължен да назначи експертиза, когато въззивната жалба съдържа оплакване за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За приложението на чл. 52 ЗЗД, за проверка на съответствието му с разясненията, дадени в т. ІІ от ППВС №4/1968 г., където е прието, че понятието “справедливост” не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид от съда при определяне на размера на обезщетението. (По иск срещу Столична община за неимуществени вреди, причинени от падане на тротоар)

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

В раздел II от ППВС №4/23.12.1968 г. е прието, че понятието “справедливост” по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно, а свързано с преценката на обективно съществуващи конкретни обстоятелства, които трябва да се вземат предвид от съда при определяне размера на обезщетението. При телесни увреждания такива обстоятелства са характерът на увреждането, начинът на причиняването му, проведеното лечение, продължителността на възстановителния процес, интензитета на претърпените болки и страдания, произтичащите от тях неудобства в битов и социален план, възрастта на пострадалия, прогнозата за отражението на уврежданията върху физическото и психическото му здраве за в бъдеще и пр. Съдът трябва да вземе под внимание всички обстоятелства, които обуславят тези вреди, и в мотивите към решението да посочи конкретно релевантните обстоятелства, както и значението им за размера на неимуществените вреди.

Terms

Тъмен/светъл фон