Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
По съмнение за недопустимост на въззивното решение, като постановено по нередовни искова молба и насрещна искова молба – неяснота на петитума. (Иск с правно основание чл. 109 ЗС за преустановяване на противоправни действия, изразяващи се в излив на вода от собствената му сграда с идентификатор върху съседна сграда)
Искът по чл. 109 ЗС е средство за защита на собственика или носителя на ограничено вещно право срещу неоснователните действия, с които му се пречи да упражнява своето право в пълен обем. В мотивите на Тълкувателно решение №4 от 6.11.2017 г. по т. д. №4/2015 г., ОСГК на ВКС са дадени разяснения, че когато негаторният иск има осъдителен петитум – ответникът да се въздържа от определени действия или да извърши определени незаместими или заместими действия, то предмет на иска е реалното изпълнение на задължения, произтичащи от нарушаването на вещното право на ищеца, съответно възстановяването му в положението отпреди нарушението. Следователно ищецът трябва да посочи кое е действието/бездействието, с което се смущава правото му на собственост и с оглед на твърденията си да формулира петитум. Възможно е ищецът да търси защита срещу повече от едно действие/бездействие срещу един и същи ответник, като и в този случай ищецът има задължение да посочи действията /бездействията, с които му се пречи да упражнява правата си. При ясни твърдения на ищеца съдът ще може да извърши преценката дали търсената защита с иска по чл. 109 ЗС съответства на нарушението и дали чрез нея ще се постигне преследваната цел. Ако в исковата молба не е уточнено действие/ бездействие, смущаващо правото на собственост, то се касае за нередовност на исковата молба и съдът на основание чл. 129, ал. 2 ГПК следва да даде указания за отстраняването й, като ищецът посочи в какво се състои смущаването на пълноценното упражняване на вещното му право и по какъв начин счита, че следва да бъде преодоляно състоянието и/или да се осуети бъдещо накърняване на правата му. В случай, че предметът на спора не е индивидуализиран, но съдът се произнесе и задължи ответника да извърши или да преустанови извършването на действия, които са неконкретизирани по съдържание, то при влизане в сила на осъдителното решение по иска по чл. 109 ЗС, което се ползва с изпълнителна сила, не би могло да има яснота и безспорност с извършването на кое действие и/или преустановяване на кое бездействие ще се счита, че решението е изпълнено, а преценката за последното би била поставена в зависимост от субективните възприятия на ищеца.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Поради съмнение за допустимост на въззивното решение в частта му, с която след отмяна на решение на Районен съд – Троян, е признато за установено по отношение на Р. Д. П., че М. Т. К. е собственик по наследство от общия им наследодател Т. Ц. Г. на 1/6 ид. ч. от поземлен имот и е отменен на основание чл. 537, ал. 2 ГПК нотариален акт, с който са удостоверени права М. Т. Д. върху описания имот за тази 1/6 ид. ч.
Въззивното решение в частта му, с която на М. К. са признати права в размер на 1/6 върху спорния имот, определени по правилата на ЗН, е недопустимо като постановено против влязъл в сила съдебен акт в посочената му част и следва да се обезсили. Това е така, защото М. К. не е потвърдила извършените от адв. Г. процесуални действия без представителна власт, изразяващи се в подаване на въззивната жалба, нито пък е подала самостоятелна такава след връчване на първоинстанционното решение, поради което и следва, че решението на районния съд в частта му за отхвърляне на иска, предявен от наследодателя й Т. Ц. Ч., е влязло в сила.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Налице ли е основание за приложението на чл. 82 ЗС в хипотеза, когато не е установено общо правоприемство или частно правоприемство, при което владението да е предадено от предходния владелец на правно основание, принципно годно да прехвърли върху новия владелец собствеността върху имота?
Присъединяването на владение по смисъла на чл. 82 ЗС е допустимо, ако е налице правоприемство между двамата владелци /предишният и настоящият владелец/, което правоприемство може да бъде общо /универсално/ или частно. В първата хипотеза /при универсално правоприемство/ владението на универсалния праводател се прибавя към владението на универсалния правоприемник. Ако то е основано на наследяване, наследникът по закон или завещание получава владението в деня на откриване на наследството, без да има действия по предаването му. Частното правоприемство настъпва, когато владелецът получава владението от предходния владелец на правно основание, което е годно да прехвърли собствеността върху имота /продажба, дарение на имота или други деривативни способи за придобиване на собствеността/. В този случай, за да може към владението на частния приобретател да се присъедини владението на праводателя му, е необходимо не само осъществяване на действително придобивно основание, но и извършване на действия по предаване на владението.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
За уважаване претенция за обезщетение поради неоснователно обогатяване по чл. 59, ал. 1 ЗЗД, от значение ли е дали предприетият ремонт на чужд недвижим имот е наложителен или е предприет единствено в интерес на извършителя?
Въззивната инстанция трябва ли да уведоми страните за приложимата към спора материалноправна норма, когато променя квалификацията, дадена от първостепенния съд, при действието на ГПК от 1952 г. /отм./, в редакцията му към 2007 г.?
1. По материалноправния въпрос, свързан с тълкуването на чл. 59, ал. 1 ЗЗД, съдът изхожда от разясненията в т. 9 ППВС №1/28.05.1979 по гр. д. №1/79 г., че недопустимостта на неоснователното обогатяване е не само източник на задължения, но и принцип на гражданското право. Чрез реституцията на полученото по чл. 59 ЗЗД се изпълнява задължение, произтичащо не от съгласуваната воля на страните по правоотношението, а от закона. Константната практика на ВС и ВКС е извела като несъмнени елементи от фактическия състав на чл. 59, ал. 1 ЗЗД обогатяване за чужда сметка, свързано с обедняването на друго лице; липсата на основание за такова обогатяване и отсъствие на други правни искове за защита на обеднелия. Без значение за обогатяването по см. чл. 59 ЗЗД е това, дали действията са виновни или не, добросъвестни или не, извършени с намерение за обогатяване или не. До обогатяване може да се стигне при увеличаване на актива, при намаляване на пасива, при спестяване на разходи, които трябва да понесе обогатилия се при обичайно ползване на имуществото си. Във всички случаи, при неоснователното обогатяване се изключва изобщо субективният елемент – намерение да се управлява чужда работа (интереса на обогатилия се); ирелевантни са причините, поради които настъпва обедняването, вкл. обеднелият би могъл да обеднее и заради своя собствена грешка. Извършването на действия в чужд интерес или едновременно в чужд и свой интерес е от значение при гестията (уредените в трите хипотези на 61 ЗЗД преки претенции), не и при неоснователното обогатяване по чл. 59, ал. 1 ЗЗД, който иск е уреден като субсидиарен (т. 8 и т. 12 Постановление №1/28.05.1079 г. по гр. д. №1/1979 г. на Пленума на ВС на РБ.). В хипотезата на чл. 61, ал. 3 ЗЗД, изискването за предприемане на работа в чужд интерес не отпада – може да е само в интерес на доминуса или наред с това и в интерес на гестора. Изричното противопоставянето на заинтересованото лице e от значение за дължимото обезщетение – като при неоснователно обогатяване, но не определя самото правоотношението като такова по неоснователно обогатяване (в този смисъл и доктрината – срв. Г., Ч. „Неоснователно обогатяване, изд. „Ф.“ 2011 г., стр. 188: „различието между двата института /неоснователно обогатяване и гестия/ не може да се разколебае от правилото на ал. 3 от чл. 61 ЗЗД“).
Работата е чужда, когато ефектът от нея довежда до задоволяване на чужд интерес. Това означава, че в случай, че извършителят на работата сгреши и помисли, че неговата собствена работа е чужда, тогава гестия ще е изключена, защото няма да е налице обективният интерес, който той задоволява с работата си. Също така, ако помисли, че чуждата работа е негова собствена, тогава пък липсва субективният елемент, че се услужва на чужд интерес. Който води чужда работа, но я мисли за своя, не е управител на чужда работа и в този случай, ако се стигне до фактическо разместване на имущество, ще е налице отговорност по чл. 59 ЗЗД за „мнимия” носител на интереса, доколкото са осъществени елементите от фактическия състав на правната норма. Така, при подобрение на чужд имот от държател или лице, което е нито владелец, нито държател, който не действа в чужд интерес, при което се достигне до обогатяване на собственика за сметка на подобрителя, свързано с обедняването на последния и липсата на основание за такова обогатяване, обеднилият се разполага с право да получи обезщетение по чл. 59 ЗЗД. Той има право на по-малката сума измежду сумата, с която сам се е обеднил (извършените разходи за и към момента на строителството, а не стойността на строителството към този или друг момент) и тази, с която собственикът се е обогатил (увеличената стойност на имота в резултат на съответната дейност към постановяване на решението), без да има условие строителната дейност да е извършена в интерес на собственика на имота. Нужно е обективно увеличаване на стойността на имота, което се установява след съпоставка каква би била цената на имота с и без подобрението (ППВС №6/27.12.1974 г. по гр. д. №9/1974 г.), като е възможно при установени разходи, те да не са довели до увеличаване стойността на имота.
2. По процесуалноправния въпрос трябва ли въззивната инстанция да уведоми страните за приложимата към спора материалноправна норма, когато променя квалификацията, дадена от първостепенния съд, при действието на ГПК от 1952 г. /отм./,, в редакцията му към 2007 г.:
Към 2007 г. в действие е ГПК от 1952 г. /отм./,, който в чл. 108, ал. 1 ГПК предвижда задължителност на устния доклад на съдията в първата инстанция, с който се изяснява предмета на спора и се обръща внимание на страните върху попълване на делото с доказателства. Неизпълнението на това задължение на съда, както е изяснено в ТР №1/04.01.2001 г. по т. д. №1/2000 г. на ОСГК на ВКС, не задължава въззивният съд да го повтори, а е извинителна причина за несвоевременно попълване на делото с доказателства и основание, при обжалване и отмяна на решението, след представяне на тези доказателства, за неприлагане на санкцията по чл. 65 ГПК /отм./. В отменения кодекс не са уредени преклузивни срокове за въвеждане на релевантни факти и за сочене на доказателства. Когато въззивният съд квалифицира иска различно от първостепенния съд и в същото време страните преди това не са имали възможност да вземат отношение по приложимата материалноправна норма (по техни доводи или възражения в първа или въззивна инстанция), те могат да сторят това с касационна жалба или отговора към нея, когато въззивното решение подлежи на касационно обжалване. Неправилното подвеждане на спора към относимата материалноправна норма е касационно основание за незаконосъобразност и проверяващата инстанция има възможност да отстрани порока, като вземе предвид съображенията на страните, т. е. само по себе си неизвестяване на страните преди постановяване на въззивното решение, че квалификацията на спора, дадена от въззивния съд се различава от тази на първостепенния, не съставлява съществено процесуално нарушение, освен, ако само поради това те не са имали възможност да реализират свои процесуални права.
При отговора на този въпрос следва, също така, да се отчита и спецификата на казуса и дали определянето на точното правното основание на предявения иск е свързано, освен с твърденията относно фактите и петитума на исковата молба, и с установеното по делото, какъвто е случаят с претенции за заплащане на подобрения, извършени в чужд имот. Правната норма, под която следва да се подведат спорните права при подобен казус, съдът може да определи, след като изясни качеството на лицето, извършило подобрението – владелец (добросъвестен или не), държател, гестор, както и вида на предявеното вземане – разноски, подобрение и пр. Тази преценка е невъзможно да се направи преди обсъждане на събраните доказателства, доводи и възражения на страните, което става в съдебното решение. По тази причина и въведените в исковата молба и в хода на процеса твърдения за качеството, в което ищецът е извършил подобрения в чуждия имот, дали с тях твърди, че е увеличена стойността на вещта или, че се касае за разноски, че е налице обогатяване и/или обедняване и пр., са квалификации на страните на спорното право, които не обвързват съда и не го ограничават да даде защита според действително осъщественото правно основание. При подобни казуси на доказване и установяване са всички обстоятелствата, имащи значение за определяне качеството на ищеца и вида на вземането, във всички възможни хипотези. За тях, като подлежащи на доказване и за разпределението на тежестта на доказване, съдът при действието на ГПК от 1951 г., след изменението ДВ бр. 124 от 1997 г., вкл. към 2007 г., не може да дава указания.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Очевидна неправилност поради това, че въззивният съд е приел, че производството по делото подлежи на прекратяване поради недопустимост на иска, без да е изложил мотиви за липса на положителна процесуална предпоставка за предявяването му или за наличие на процесуална пречка. (По иск за определяне на припадащите се към всеки самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост идеални части от общите части на дворното място, в което сградата е построена)
Крайният извод за недопустимост на иска изцяло е обоснован с мотиви, относими към съществото на спора, но не и към допустимостта му.
Правото на собственика на обект в сграда-етажна собственост да поиска по реда на чл. 40 ЗС определяне припадащите се към самостоятелните обекти в сградата идеални части от дворното място, в което сградата е построена, не е обвързано с негово задължение да поиска определяне дела в общите части на всички обекти в сградите, находящи се в това дворно място, а в частния случай на всички обекти в трите сгради, построени в поземления имот. Правилен е изводът на въззивния съд, че правата на страните върху останалите обекти, намиращи се в другите две сгради, са от значение за спора, но те следва да бъдат съобразени при решаването му по същество, а не при преценката относно допустимостта на иска.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Очевидна неправилност на извода на съда, че сумата 20000 лв. би обезщетила ищцата за претърпените емоционални страдания, както и че тази сума би представлявала „разумно парично удовлетворение на претърпените от ищцата морални страдания“. (Иск с правно основание чл. 284, ал. 3, т. 2 КЗ /отм./ срещу сдружение „Национално бюро на българските автомобилни застрахователи“)
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Решението е неправилно, по смисъла на чл. 281, т. 3 ГПК, в частта, с която искът по чл. 284, ал. 3, т. 2 КЗ /отм./ е отхвърлен над сумата 6176, 68 лв. до сумата 34176, 68 лв, тъй като е постановено при допуснато нарушение на приложима материалноправна норма – при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди не е спазено изискването на чл. 932 Гражданския кодекс на Република Гърция да се съобразят действително понесените душевни страдания от лицата, имащи право на обезщетение. Както бе посочено по-горе, установено е по делото, че между починалата и ищцата (баба и внучка) са създадени и поддържани отношения на обич и привързаност като между майка и дъщеря, тъй като от 5-годишната възраст ищцата е живяла с баба си и само тя е полагала грижи за нейното отглеждане и възпитание. Между двете е съществувала силна емоционална връзка, включително и след като ищцата е създала свое семейство през 2012 г., а починалата е заминала да живее и работи в Гърция – двете редовно са провеждали телефонни разговори, виждали са се при завръщане на починалата в България. Ищцата трудно понесла загубата на баба си, настъпила неочаквано, когато починалата е била на 52 годишна възраст. Съобразявайки всички тези обстоятелства, датата на настъпване на смъртта, правната информация, предоставена Гръцкия институт за международно и чуждестранно право, според която паричните обезщетения за психични страдания, присъждани на дете на починалия от гръцките съдилища са в размери около 80000 евро, годината на настъпване на инцидента (18.08.2018 г.) настоящият състав намира, че сумата 60000 лв. би обезщетила ищцата за претърпените от смъртта на баба й неимуществени вреди.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Налице ли е съществено процесуално нарушение, когато въззивният съд частично е отменил първоинстанционното решение, но е приел фактическата обстановка, включена в мотивите на това решение и е препратил към нея, като не е извършил самостоятелна оценка на доказателствата и не е формирал свои самостоятелни фактически и правни изводи по съществото на спора, които да отрази писмено в мотивите към решението си?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Текстът на чл. 272 ГПК изрично предвижда, че когато въззивният съд потвърди първоинстанционното решение, той мотивира своето решение, като може да препрати и към мотивите на първоинстанционния съд. От това следва, че с тази разпоредба законодателят не е освободил въззивния съд от задължението му да самостоятелно да определи предмета на спора, да обсъди събраните по делото доказателства, както поотделно, така и в тяхната съвкупност, като с оглед на тази преценка посочи кои от твърденията, доводите и възраженията на страните в производството са доказани и кои не, като във връзка с това изложи свои собствени мотиви относно фактическата и правна страна на спора. Разпоредбата на чл. 272 ГПК дава възможност на въззивния съд по своя преценка или да изложи собствени мотиви или да препрати към мотивите на първоинстанционния съд, превръщайки го по този начин в свои собствени такива. Така създадената възможност обаче не освобождава въззивния съд от задължението му в мотивите към решението си да даде отговор на всички наведени във въззивната жалба и в отговора на въззивната жалба твърдения, доводи и възражения на страните, свързани с евентуалната неправилност на първоинстанционното решение. При това се касае до разпоредба установяваща изключение от общото задължение на съдилищата да мотивират постановените от тях актове, поради което същата трябва да се прилага само в посочения в нея случай, а именно когато становищата на въззивната инстанция и на първата такава относно изхода на спора съвпадат изцяло, но не и когато това съвпадение е само частично или изобщо липсва. В последните два случая такова препращане е недопустимо, а такова ще е и частичното препращане-към част от първоинстанционните мотиви. Също така препращането към мотивите на първата инстанция ще е недопустимо когато пред нея не са били обсъдени всички твърдения, доводи и възражения на страните по делото, което налага обсъждането им от въззивната инстанция, а също така и когато пред последната са въведени нововъзникнали факти или са представени нови доказателства.
Terms
Няма публикувани съдебни актове в тази категория.