Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum – “ГПК” Плюс – 24 юли 2023 г.

Поредица Dictum – “ГПК” Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Възможно ли е да съществува право на преминаване през жилищна сграда /жилище/?

Законът за собствеността не урежда правото на преминаване като самостоятелно ограничено вещно право върху чужд имот, но преди приемането на ЗУТ то е предвидено в други закони – чл. 37 Закона за опазване на селскостопанското имущество; чл. 53е, ал. 2 ЗПИНМ /отм./; чл. 296а ППЗПИНМ /отм./; чл. 208 ППЗТСУ /отм./, а понастоящем правото е уредено и в чл. 192 ЗУТ.

В посоченото решение на ВКС се разглежда само правото на преминаване през чужд поземлен имот. Именно това право е уредено в посочените по-горе закони.

В действащото законодателство не е уредено вещно право на преминаване през жилищна сграда.

В Закона за благоустройство на населените места обаче, действал в периода 17.05.1941 г. – 01.01.1950 г., това право съществува, макар да се извлича по тълкувателен път. Така в чл. 226 от този закон е предвидено, че в парцели, в които има вътрешни сгради, трябва да се остави проход към тях с широчина най-малко 2.20 м. и светла височина поне 2.50 м. След като се говори за светла височина, очевидно става въпрос за проход през сграда, а не през поземления имот. Проходът представлява покрит коридор през сградата, който може да бъде ограничен или да не бъде ограничен с врати откъм улицата и откъм двора. Законът е придавал на тази част от сградата специфично предназначение – на проход, и по този начин е предвиждал право на преминаване през нея, когато са налице условията за това. Тази правна уредба се е наложила заради особеностите на старото градоустройство, което е допускало сключено застрояване по уличната регулационна линия, като достъпът от улицата до вътрешността на дворното място и до сградите, намиращи се там, се е осъществявал през подобни проходи в лицевите сгради. При сключено застрояване на регулационната линия на цели квартали задължително е трябвало да бъдат оставяни и проходи за проветряване със същите изисквания за ширина и светла височина – чл. 174, ал. 3/забележка/ ЗБНМ /отм./. В тези случаи частта от сградата, която представлява проход, не се е считала за двор – в този смисъл изрично чл. 184, т. 2 от същия закон.

За същинско право на преминаване през жилищна сграда при уредбата на Закона за благоустройство на населените места от 1941 г. /отм./ може да се говори само в хипотеза, когато лицевата сграда е индивидуална собственост на едно или няколко лица, а сградата във вътрешната част на дворното място е собственост на друго лице или лица. Тогава лицевата сграда представлява служещ имот, а сградата във вътрешността на дворното място е господстващ имот. Такава разделна собственост на двете сгради може да съществува към момента на застрояването им, а може да възникне и по-късно, при разпоредителна сделка с една от сградите. Във всички случаи проходът през лицевата сграда запазва своето специфично предназначение като място за преминаване.

Проход може да бъде изграден и в сграда в режим на етажна собственост, когато през него се достига до различни обекти в сградата и до вътрешната част на дворното място. Тогава проходът има характеристиката на обща част по смисъла на чл. 38, ал. 1 ЗС. В тези случаи не може да става въпрос за право на преминаване през прохода, защото всеки от етажните собственици може да го ползва по предназначение като собственик на идеална част от общите части на сградата.

Във всички случаи съдът може по реда на чл. 109 ЗС да даде защита срещу неоснователни действия, с които се препречва достъпът през прохода – било на етажен собственик.

Възможността да се строят вътрешни сгради с проход от улицата през лицевата сграда в имота при действието на ЗБНМ от 1941 г. /отм./ и възникналото от това ограничено вещно право на преминаване през лицевата сграда, налагат необходимостта това право да бъде зачетено и понастоящем, ако тези сгради съществуват.

Във всички случаи право на преминаване през жилище като самостоятелен обект на правото на собственост не може да съществува, тъй като това би било в противоречие с принципа за неприкосновеност на жилището, прогласен в чл. 33, ал. 1 КРБ.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Как следва да се прилага критерият за справедливост в хипотезата на чл. 52 ЗЗД? (По иск с правно основание чл. 432 КЗ, предявен срещу ЗАД „Алианц България“ АД за заплащане на обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди, настъпили в резултат от ПТП)

Понятието „справедливост” в нормата на чл. 52 ЗЗД е винаги предпоставено от редица обективно съществуващи, конкретни обстоятелства. При наличието на телесни увреждания, тези обстоятелства са свързани с характера и тежестта на увредите, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици, степента на възстановяване, получените загрозявания и осакатявания и пр. Всички относими към установяване на обема на вредите обстоятелства, в това число и икономическата конюнктура към момента на увреждането, която има значение за обществено-оправданата мярка за справедливост, следва да бъдат обсъдени от съда и въз основа на анализа и на съвкупната им оценка да се определи паричният еквивалент на вредите. Когато съдът само е изброил релевантните за определяне на обезщетението факти, но не е формирал оценъчен извод за техния принос спрямо вида и обхвата на вредите или неправилно е преценил последните, критерият за справедливост по чл. 52 ЗЗД се явява нарушен.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Покрива ли застрахователят по застраховка „Гражданска отговорност“ отговорността на деликвента спрямо увреденото лице за дължимата лихва за забава и за какъв период, респ. от кой начален момент- от датата на уведомяване от застрахования за настъпване на застрахователното събитие или от датата на уведомяване или на предявяване на застрахователна претенция от увреденото лице, или от друг момент?

При уважаване на иск за обезщетение за вреди от деликт законната лихва върху главницата се дължи без да има отправена покана от датата на деликта, ако е поискана от ищеца /чл. 84, ал. 3 ЗЗД/. В хипотезата на пряк иск по чл. 432, ал. 1 КЗ от увреденото лице срещу застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“ за обезщетение за вредите, причинени от застрахования деликвент, в застрахователната сума по чл. 429 КЗ се включва дължимото от застрахования спрямо увреденото лице обезщетение за забава за периода от датата на уведомяване на застрахователя за настъпилото застрахователно събитие, респ. предявяване на претенцията от увреденото лице пред застрахователя, а не от увреждането. Изложени са аргументи, че разликата в периодите по отношение на дължимото спрямо увреденото лице обезщетение за забава от делинквента на основание чл. 86, вр. чл. 84, ал. 3 ЗЗД и от застрахователя по застрахователния договор следва както от разпоредбите на чл. 429, ал. 1-ал. 3 КЗ, така и от въведената с новия КЗ абсолютна процесуална предпоставка за предявяване на прекия иск срещу застрахователя на деликвента по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите съгласно чл. 498, ал. 3, вр. чл. 432, ал. 1 КЗ- отправянето на писмена застрахователна претенция спрямо застрахователя по реда на чл. 380 КЗ. След предявяване на тази претенция за застрахователя тече нормативно установеният срок за произнасяне по чл. 496 КЗ, като непроизнасянето и неплащането на застрахователно обезщетение в срока е свързано, от една страна, с изпадане на самия застраховател в забава, за която дължи лихва, а от друга страна, с възможността увреденото лице да предяви иск на основание чл. 432, ал. 1 КЗ. В обобщение, на основание чл. 493, ал. 1, т. 5 КЗ застрахователят покрива спрямо увреденото лице отговорността на делинквента за дължимата лихва за забава за плащане на обезщетение за вреди от датата на уведомяване на застрахователя за настъпилото застрахователно събитие, респ. предявяване на претенцията от увреденото лице пред застрахователя, а след изтичане на срока по чл. 496, ал. 1 КЗ и при липса на произнасяне или плащане на обезщетение дължи законната лихва върху обезщетението за собствената си забава.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Приложима ли е нормата на чл. 78 ГПК в производствата по спорна съдебна администрация, уредени в СК?

Предвид констатираното противоречие в практиката на Върховния касационен съд, изразена в определенията, постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК, производството по настоящото дело следва да бъде спряно и на основание чл. 292 ГПК следва да бъде предложено на Общото събрание на гражданска колегия на ВКС да постанови тълкувателно решение по обуславящия изхода делото и противоречиво разрешаван правен въпрос за приложението на чл. 78 ГПК в производствата по спорна съдебна администрация, уредени в СК.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички обстоятелства по делото, събраните доказателства, които са от значение за преценка предмета на спора, включително в хипотеза на чл. 272 ГПК, както и длъжен ли е да обсъди всички доводи във въззивната жалба?
Ако някои правнорелевантни факти по спора се установяват със свидетелски показания, които се разминават, трябва ли съдът да вземе предвид времето и начина, по който свидетелите са узнали тези факти, както и способността и желанието им вярно да възприемат фактите и добросъвестно да ги възпроизведат в показанията си?
Имат ли значение за придобивната давност преговорите през 2015 – 2017 г. за закупуването на процесното таванско помещение?

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следните отговори на поставените въпроси:

Независимо от възможността по чл. 272 ГПК на въззивния съд да препрати към мотивите на първата инстанция, когато потвърждава нейното решение, той не е освободен от задължението да извърши самостоятелна преценка на доказателствата, да формира собствени изводи и да постанови решение по същество, като обсъди и оплакванията във въззивната жалба, възраженията и доводите на страните.

Когато правнорелевантните факти се установяват със свидетелски показания, съдът взема предвид начина, по който свидетелите са узнали тези факти, както и способността и желанието им вярно да възприемат фактите и добросъвестно да ги възпроизведат в показанията си. Когато по отделен факт свидетелските показания се разминават, съдът не може да направи извод, че този факт не се е осъществил, а трябва да прецени способността на всеки свидетел обективно и точно да възприеме фактите, да съхрани впечатленията си и да ги изложи добросъвестно пред съда.

Terms