Поредица Dictum Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Прилага ли се спрямо за заварените случаи новата възможност по чл. 485 ГПК ДВ (бр. 86/2017 г.) за оспорване на заключението на вещото лице относно оценката на имота на публична продан?
С измененията на чл. 485 ГПК – ДВ бр. 86/2017 г., е предвидена възможност за длъжника при определяне на началната цена за извършване на първата публична продан да оспори заключението на вещото лице в седемдневен срок от съобщаването му, като посочи вещо лице, вписано в регистъра по чл. 485, ал. 1 ГПК, на свои разноски – ал. 2. След като приключи насрочената по стария ред продажба, новата начална цена на изнесения на публична продан имот следва да се определи по реда на чл. 485 ГПК / ред. 2017 г./, а именно изготвената от вещото лице оценка следва да се съобщи на страните с възможност да бъде оспорена от тях.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Относно допустимостта на искането за освобождаване от такси и разноски по чл. 83, ал. 2 ГПК.
Докато не се определи съдопроизводственият ред, по който ще са развива производството, съотв. размера на държавната такса, която се дължи от ищеца произнасянето на съда по искане по чл. 83, ал. 2 ГПК се явява преждевременно, тъй като решаващият орган не би могъл да направи преценка за възможностите на лицето да поеме това задължение.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Дали е допустим по смисъла на чл. 126, ал. 1 ГПК отрицателен установителен иск за собственост, в който ищецът обосновава правния си интерес с твърдение, че е собственик на имота въз основа на конкретно придобивно основание, ако вече е висящо производство по отрицателен установителен иск между същите страни и за същия имот, в което правният интерес на ищеца е обоснован с друго придобивно основание?
Допустим е отрицателен установителен иск за собственост, в който ищецът обосновава правния си интерес с твърдение, че е собственик на имота въз основа на конкретно придобивно основание, ако вече е висящо производство по отрицателен установителен иск между същите страни и за същия имот, в което правният интерес на ищеца е обоснован с друго придобивно основание. Доколкото предметът на исковете и страните съвпадат, то такива производства следва да бъдат съединени за издаване на общо решение, ако са налице условията на чл. 213 ГПК. При невъзможност за съединяване на производствата и продължаване на самостоятелното им разглеждане, то недопустимост за единия от исковете ще възникне при влизане в сила на решението по другия иск. Ако искът е уважен – за ищеца вече липсва интерес, тъй като е постигнал целения резултат; ако искът е отхвърлен – това означава, че ответникът е признат за собственик и всички евентуални права на ищеца са отречени.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Може ли с иск по чл. 109 ЗС да се търси негаторна защита за преустановяване на неоснователни действия от съсобственика, съответстващи на установено по делото разпределение на ползването на общия имот?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
При съсобственост правото на собственост принадлежи общо на две или повече лица – чл. 30, ал. 1 ЗС. Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им – чл. 31, ал. 1 ЗС. Разпоредбата на чл. 32 ЗС сочи как се използва и управлява общата вещ, а чл. 109 ЗС дава защита на собственика срещу всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.
Съсобствениците могат по взаимно съгласие да разпределят ползването на общия имот. Разпоредбата на чл. 32 ЗС не изключва тази възможност и не предписва някаква специална форма за вземане на такова решение, т. е. то може да бъде взето устно или чрез конклудентни действия.
При разпределение на ползването правото на всеки от съсобствениците да си служи с целия имот съобразно притежаваната от него идеална част се трансформира в право да си служи с реална част от този имот. Разпределението сочи кой от съсобствениците коя реална част от имота ще ползва, като същевременно препятства възможността другите съсобственици да ползват същата реална част, включително и да преминават през нея. За да си гарантира безпрепятственото ползване на реалната част съответният съсобственик има право да поставя прегради, включително и катинари на вратите, чрез които се осъществява достъп до неговата реалната част. Поставянето на прегради представлява правомерно действие, тъй като съответства на възникналото от разпределението право на всеки от съсобствениците да ползва своята реалната част от имота и на забраната другите съсобственици да си служат с нея.
Искът по чл. 109 ЗС предоставя защита само срещу неоснователни действия, които пречат на собственика /съсобственика/ да упражнява своето право. Както бе посочено по-горе, поставянето на прегради, които да ограничат възможността на част от съсобствениците да ползват реална част от общия имот, която по общо съгласие е разпределена на друг съсобственик, не е неправомерно действие. Следователно в такава хипотеза искът по чл. 109 ЗС не предоставя възможност за защита, включително не може да се допусне по този ред премахване на прегради, които съсобственик е поставил, за да ограничи достъпа на останалите съсобственици до реална част от имота, която по общо съгласие му е била разпределена за ползване.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
За задължението на съда в мотивите на постановеното решение да обсъди поотделно и в съвкупност всички събрани по делото доказателства, относими към релевантните за спора факти, и да изложи мотиви защо кредитира едни доказателства, а отхвърля други. (По иск на основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ против ЗК „Лев Инс“ АД за сумата 160 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, търпени вследствие смъртта на бащата на ищеца, настъпила в резултат на пътно-транспортно произшествие)
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Съдът е длъжен да обсъди всички събрани по делото доказателства, относими към релевантните за спора факти. Съдът не може да основе изводите си по съществото на спора на произволно избрани доказателства, поради което следва да обсъди всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и да изложи мотиви защо приема едни от тях за достоверни и отхвърля други, както и въз основа на кои от тях намира определени факти за установени, а други за неосъществили се. Това задължение има и въззивният съд като инстанция по същество на спора. В рамките на заявените във въззивната жалба оплаквания, той следва да се произнесе по основателността на иска и правилността на първоинстанционното решение като формира вътрешното си убеждение по правнорелевантните факти въз основа на всички събрани по предвидения от ГПК ред доказателства в първата и втората съдебни инстанции. Съдебното решение следва да бъде постановено въз основа на всички събрани по делото доказателства и след тяхната съвкупна преценка, а когато някое доказателство се приема за недостоверно, съдът следва да изложи мотиви за това.
Съобразно разпоредбата на чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя, което предполага наличието на валидно застрахователно правоотношение към датата на увреждането и поведение на застрахования, което осъществява фактическия състав по чл. 45 ЗЗД, а именно наличие на предпоставките: противоправно деяние, състоящо се в действие и/или бездействие; наличие на действително претърпени вреди – имуществени и/или неимуществени; наличие на причинно – следствена връзка между деянието и вредите; и вина, която се презумира.
Обезщетението за неимуществени вреди се определя по справедливост на основание чл. 52 ЗЗД, като съгласно ППВС №4/68 г. при причиняването на смърт от значение са и възрастта на увредения, общественото му положение, отношенията между пострадалия и близкия, който търси обезщетение за неимуществени вреди. От значение са и редица друго обстоятелства, които съдът е длъжен да обсъди и въз основа на оценката им да заключи какъв размер обезщетение по справедливост да присъди за неимуществени вреди. В чл. 51, ал. 2 ЗЗД, както и в ППВС №17/63 г. т. 7е указано, че обезщетението за вреди от непозволено увреждане се намалява, ако и самият пострадал е допринесъл за тяхното настъпване. Съпричиняването е факт от действителността, за установяването на който ответникът носи доказателствената тежест съгласно чл. 154, ал. 1 ГПК. От значение в този случай е наличието на причинна връзка между поведението на пострадалия и настъпилия вредоносен резултат, а не и на вина, като след обсъждане на обстоятелствата на конкретния случай, определеното по справедливост обезщетение се намалява съответно на приноса на пострадалия, с отчитане на размера на съпричиняването. Преценката за намаляването на размера на обезщетението следва да се извърши въз основа на комплексна преценка на степента на каузалност на действията на деликвента и на пострадалия, степента на тяхната обективна вредоносност, но също така ако е налице субективен елемент трябва да бъдат взети предвид тежестта на извършеното правонарушение, ако действието на увредения е противоправно, както и степента на неговата вина. Допустимо е, ако след извършването на преценката на всички факти и обстоятелства по делото от значение за определяне на съпричиняването, се достигне до извод, че приносът на увреденото лице в общия вредоносен резултат е по-голям от този на деликвента, обезщетението да бъде намалено с повече от половината. Във всички случаи намаляването на обезщетението следва да отчита реалния принос на увреденото лице в настъпването на вредоносния резултат, който в някой случай може да бъде по-голям от този на деликвента.
Terms