Поредица Dictum Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела
Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X
Здравейте,
Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.
Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!
Оставаме на Ваше разположение.
I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2017
Дължи ли се законна лихва и от кой момент върху сумата за възстановяване на запазена част от наследството, присъдена по реда на чл. 36, ал. 2 ЗН?
В тълкувателната част на решение №166 от 11.07.2014г. по гр. д.№7030/2013г. на III г. о. на ВКС е прието, че задълженията по чл. 36, ал. 1 ЗН имат за източник влязлото в сила решение и е неопределен денят за тяхното изпълнение, а съгласно чл. 84, ал. 2 ЗЗД, когато няма определен ден за изпълнение, длъжникът изпада в забава, когато бъде поканен от кредитора.
Настоящият състав не споделя това становище и приема, че върху сумата за възстановяване на запазена част от наследството, присъдена по реда на чл. 36 ЗН, ал. 1 или ал. 2, се дължи законна лихва от момента на влизане на решението в сила.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
С цел проверка на допустимостта на въззивното решение, за да се прецени дали въззивният съд е съобразил естеството на оспорването на правата на дружеството от страна на държавата при издаването на заповед №ДС-02-161 от 07.10.2019г. и при последващото издаване на АЧДС №2634/26.08.2020г., както и данните, съдържащи се в изслушаното в производството пред въззивния съд заключение на СТЕ и поставените при приемането му въпроси.
От съществено значение е обстоятелството, че макар първоначално да оспорва предявения иск в частта, представляваща 22992/54992 идеални части, държавата в хода на цялото производство поддържа, че реална част от процесния имот с площ от 22000 кв. м. не е бил предоставян от държавата за стопанисване и управление на праводателя на дружеството-ищец и неправилно е включена в границите на ПИ 14218.502.292. При това следва да се отбележи, че съдът следва да даде правна квалификация на предявения иск и да се произнесе по наведените от ответника доводи и възражения според точния им смисъл.
Нито една от спорещите страни не е поддържала осъществяване на предвидено в закона правно основание, което би довело до възникване на съсобственост, напротив налице е отказ от деактуване на реална част от имота, което е породило правния спор и именно този спор съдът следва да разреши, преценявайки при това в съответствие с трайно установената практика на ВКС правното значение на съставения в хода на производството по делото Акт за частна държавна собственост №2634/26.08.2020г., в който като принадлежащи на държавата са посочени 22992/54992 идеални части от ПИ с идентификатор 14218.502.202 по одобрените КККР на [населено място].
При това следва да се отбележи, че решение, с което „Хемум-Автотранспорт“ АД е признато за собственик на идеална част от имота не би имало за последица възможността дружеството да се легитимира като индивидуален собственик на 32000кв. м., по отношение на която част въззивният съд е приел, че между страните не съществува спор, тъй като притежавайки идеална част от един имот съответният правен субект се лигитимира като собственик само и единствено на идеална част от всяка реална част от имота.
Следва да бъде съобразено също и обстоятелството, че в действащата кадастрална карта на [населено място] отделни реални части от имота, които да принадлежат на посочените в кадастралния регистър собственици („Хемус-Автотранспорт“ АД и държавата), не са обособени, а в същност спорът между страните е именно по този въпрос – дали реална част от ПИ 14218.502.202 принадлежи на Държавата и какви са границите на тази реална част. С оглед на разрешаването на този спор, ако съдът приеме, че Държавата действително притежава права върху претендираната от нея реална част от имота и границите на тази реална част са установени по делото, в кадастралната карта това следва да бъде отразено по предвидения в ЗКИР ред. Поради това съдът следва да даде възможност на ответника по предявения иск да уточни направеното оспорване като посочи местоположението на претендираната реална част от имота и обозначи нейните граници и да се произнесе с оглед така направеното уточнение.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
За проверка на допустимостта на обжалвания съдебен акт. (Относно спиране на производството по несъстоятелност на „Мусала ИВ“ ЕООД /н/ на основание чл. 632, ал. 5 ТЗ)
Правният интерес от обжалване на постановеното на 07.06.2022г. решение по чл. 632, ал. 5 ТЗ е отпаднал от момента на постановяването на решение №260448/30.06.2022г. за възобновяване на производството по несъстоятелност на „Мусала ИВ“ЕООД/н/. Това решение, вписано в ТРРЮЛНЦ на датата на постановяването му, е с незабавно изпълнение, което към момента на произнасянето на въззивния съд по жалбата срещу спирането на производството, е следвало да бъде съобразено от него на основание чл. 235, ал. 3 ГПК, тъй като съдът следи служебно за наличието на правен интерес от сезирането му във всяко положение на делото и при констатация за липса на такъв следва да прекрати производството. В случая целеният с обжалването пред въззивната инстанция правен ефект – отмяна на решението за спиране на производството по несъстоятелност, е постигнат с постановеното след подаването на жалбата решение на съда по несъстоятелността №260448/30.06.2022г., с което производството е било възобновено, поради което и интересът от постигането на целения по пътя на инстанционния контрол правен резултат – отмяна на препятстващия развитието на производството по несъстоятелност съдебен акт е отпаднал.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Относно отказа за освобождаване от държавна такса по чл. 83, ал. 2 ГПК.
По молбата за освобождаване от държавна такса на основание чл. 83, ал. 2 ГПК съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставки за освобождаването на молителя от внасяне на държавна такса въз основа на доказателства за имущественото му състояние, семейното положение, възраст, здравословно състояние, трудова заетост и всички обстоятелства, относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на държавна такса за производството. Въз основа на тези данни съдът следва да прецени дали страната разполага с достатъчно средства към момента на искането, като при преценката на имущественото състояние на страната по реда на чл. 83, ал. 2 ГПК се вземат предвид: действителните доходи от пенсия, стипендия, заплата, хонорари и други възнаграждения за работа, доходите, които може да бъдат реализирани от несеквестируемо или по друга причина неотчуждаемо имущество, както и правата върху секвестируеми вещи, дялови участия и други имуществени права.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Очевидна неправилност поради грубо нарушение на процесуалния закон (чл. 129, ал. 3 ГПК и чл. 7, ал. 1 ГПК).
Съдът следва да информира страните за предоставените им от закона процесуални права и задължения. Когато съдът оставя исковата молба без движение и дава срок за отстраняване на нередовности, той може да приложи последиците на 129, ал. 3 ГПК само ако е дал необходими, ясни и точни указания на страната за всички предоставени й от закона процесуални права и задължения. Когато указанията не са били необходими, няма основание за връщане на исковата молба.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Дали Прокуратурата на РБ отговаря по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ за неимуществените вреди, причинени от наложените принудителни мерки- „задържане за 24 часа по чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР и временно отнемане на свидетелство за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността по чл. 171, ал. 1, т. 1, б. б ЗДвП, при образувано наказателно производство по чл. 343б, ал. 3 НК, без повдигнато обвинение, и прекратено поради липса на извършено престъпление?
Прокуратурата на РБ отговаря по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ за неимуществените вреди, причинени от наложените принудителни мерки – „задържане за 24 часа по чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР и временно отнемане на свидетелство за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността по чл. 171, ал. 1, т. 1, б. б ЗДвП, при образувано наказателно производство по чл. 343б, ал. 3 НК, което е прекратено поради липса на доказателства за извършено престъпление, без да е повдигнато обвинение.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Следва ли на държавния служител от структурите на „Гражданска защита, служил по непрекъснато служебно правоотношение по ЗДСл и по ЗМВР, при прекратяването му, да се изплаща обезщетение в размер на толкова брутни трудови възнаграждения, колкото години е имал прослужени по ЗДСл и по ЗМВР?
Съгласно чл. 234, ал. 1 ЗМВР при пенсиониране държавния служител има право на толкова възнаграждения, колкото прослужени години, но неповече от 20. Според чл. 235, ал. 1 и ал. 2 ЗМВР за обезщетението се вземат предвид прослужените години като държавен служител в МВР, без да се зачита приравнения трудов стаж. Съгласно пар. 57 ЗМВР (ДВ44/2012 г.). стажът, придобит по Закона за държавния служител от служителите по пар. 64 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 93/2009 г.), се зачита за работа при един и същ орган по назначаване. А съгласно пар. 64 ЗМВР (ДВ60/2009 г.)държавни служители в служебни правоотношения и служители по трудови правоотношения с министъра на извънредните ситуации, които осъществяват функции, свързани със защита при бедствия и осигуряване на гражданите на достъп до службите за спешно реагиране чрез Националната система за спешно повикване с единен европейски номер 112 към датата на влизане в сила на Решението на Народното събрание за приемане на структурата на Министерския съвет на Република България (ДВ, бр. 60/2009 г.), с което Министерството на извънредните ситуации се закрива, се назначават в МВР без провеждане на конкурс и без да са налице специфичните изисквания на чл. 179, ал. 1, т. 4 и ал. 3.
Нормата на чл. 235 ЗМВР изрично изключва приравнения трудов стаж от служебния стаж, който се зачита при определяне на обезщетението за прослужени години в МВР. Но законът не казва нищо за приравнения служебен стаж по пар. 57 ЗМВР (ДВ 44/2012 г.). Нормите- изключение се тълкуват ограничително, поради което приравненият служебен стаж по ЗДСл, който се счита за служебен стаж по ЗМВР, се зачита като прослужени години в МВР. Правилото е, че приравнетите факти пораждат еднакви правни последици.
Terms
Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Дали следва да се води иск по чл. 135 ЗЗД срещу последващи приобретатели, когато те са придобили права след вписване на исковата молба?
Когато прехвърлянето на правата е извършено след вписване на исковата молба по чл. 135 ЗЗД, съгласно чл. 226, ал. 3 ГПК обявената недействителност на сключената от длъжника сделка може да бъде противопоставена на последващите приобретатели, които са длъжни да търпят принудително изпълнение върху придобитите от тях права.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Относно задължението на съда да обсъди доводите на страните и събраните и доказателства.
Безспорно съгласно задължителната практика на ВКС, в това число цитираната, въззивната инстанция е длъжна да изложи фактически и правни изводи по спора, като обсъди въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания всички събрани относими и релевирани своевременно доказателства, възражения и доводи на страните съгласно чл. 235, ал. 2 и ал. 3 и чл. 236, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 269 ГПК, да установи фактическата обстановка, към която да приложи относимите материалноправни норми; необсъждането и непроизнасянето по всички своевременно заявени възражения и доводи на страните е съществено нарушение на процесуалните правила, което води до неправилност на въззивния акт и е основание за неговата отмяна.
Terms
II. Предстояща практика
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Задължен ли е въззивният съд при прилагане на критерия за справедливост по чл. 52 ЗЗД да обсъди поотделно и в тяхната съвкупност всички конкретни установени по делото обстоятелства, които обуславят размера на обезщетението за неимуществени вреди, както и да посочи значението им за определянето на размера на това обезщетение? (По иск за обезщетение на неимуществени вреди – стрес, психическо и емоционално натоварване, вследствие на неизпълнение на задължение за предоставяне на ВиК-услуги до притежавания от ищцата водоснабден имот)
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
От кой момент започва да тече погасителна давност за вземането, предмет на образуваните изпълнителни дела, когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на две и повече години от образуването на изпълнителното дело или от извършването на последното изпълнително действие. Отмяната на ППВС №3/18.11.1980 г. има ли обратно действие?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Когато в производството по чл. 127, ал. 2 СК по надлежния начин се установи родителско отчуждение длъжен ли е съдът да реши въпросите, по които родителите на постигат съгласие, като осигури справедлив баланс между интереса на детето и интереса родителите, а да отчете, че при каквито и да е конкретни причини и последици от родителското отчуждение водещ е най-добрият/висшият интерес на детето?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Дали не е очевидно неправилен извода на въззивния съд, че никоя от страните не е твърдяла имотът да е бил внесен в ТКСЗ и съответно той не е подлежал на реституция по ЗСПЗЗ, при положение, че е констатирал, че ответниците се позовават на реституция по ЗСПЗЗ, извършена в стари реални граници с решение на ПК Стара Загора, а в първоначалната исковата молба ищците са посочили, че към момента на включване на имота в ТКЗС той е бил собственост на Ц. П. М.?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Налице ли е съпричиняване на вредоносния резултат /смърт или телесна повреда/ от страна на пешеходец при пресичане на пътното платно за движение на специално очертана или неочертана с маркировка върху пътното платно, но сигнализирана с пътен знак пешеходна пътека, в случаите, когато водач на моторно превозно средство е нарушил правилата за движение и ако пешеходецът е нарушил правилата на чл. 113 ЗДвП и чл. 114 ЗДвП?
Правото на пешеходеца при пресичане на пътното платно на специално очертана или неочертана с маркировка върху пътното платно, но сигнализирана с пътен знак пешеходна пътека, следва ли да се упражнява при спазване правилата на чл. 113 ЗДвП и чл. 114 ЗДвП?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
За характера на фактическата власт, установена преди влизане в сила на ЗСПЗЗ и упражнявана от ответниците след влизане в сила на ПНИ, при положение, че са обжалвали изготвената по реда на пар. 4л ПЗР ЗСПЗЗ оценка на подобренията в процесния имот.
Дали не е очевидно неправилен извода на въззивния съд, че производството по адм. д. 676/2008 г. са били оценени подобренията в съседния имот №*, а не и в процесния, доколкото пар. 4л предвижда, че оценките на земите, сградите и подобрения на земята по пар. 4а ПЗР ЗСПЗЗ, пар. 4б ПЗР ЗСПЗЗ и пар. 4з ПЗР ЗСПЗЗ се извършват със заповед на кмета на общината или на упълномощено от него длъжностно лице в 3-месечен срок от влизането в сила на плана за новообразуваните имоти, пар. 4в ПЗР ЗСПЗЗ – че лицата, извършили подобрение върху имотите, подлежащи на връщане, имат правата по чл. 72 ЗС, а пар. 4ж ПЗР ЗСПЗЗ, че средствата по пар. 4а, пар. 4б и пар. 4з ПЗР ЗСПЗЗ се набират по банкова сметка за чужди средства към общините и заедно с лихвите се използват за обезщетяване на бивши собственици и ползватели?
Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Относно определянето по размер на обезщетението за неимуществени вреди, претърпени от пострадалото лице и прилагането на обществения критерий за справедливост по смисъла на чл. 52 ЗЗД.
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Понятието “справедливост” по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид от съда при определяне на размера на обезщетението. Такива обстоятелства са видът, характерът, интензитетът и продължителността на увреждането на ищеца.
В трайно установената и безпротиворечива практика на ВКС се приема, че конкретно при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди при иска по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ правнорелевантни обстоятелства са: тежестта на повдигнатото обвинение, дали то е за едно или за няколко отделни престъпления и дали ищецът е оправдан по всички обвинения или по част от тях, продължителността на наказателното производство; видът на взетата мярка за неотклонение; съдебното му минало, разгласяването и публичността на обвинението, по какъв начин всичко това се е отразило на ищеца, конкретните негови преживявания, както и цялостното отражение на предприетото срещу него наказателно преследване върху живота му- здравословно състояние, семейство, приятели, професия, обществен отзвук и пр. Обезщетение се присъжда при доказана причинна връзка между незаконното обвинение за извършено престъпление и претърпените вреди, като се определя глобално. В случай, че от повдигнатото обвинение са причинени болки и страдания над обичайните или специфични увреждания с оглед конкретни обстоятелства, те трябва изрично да бъдат посочени в исковата молба, за да могат да станат част от предмета на иска, като тежестта за оказване на вредите и причинната връзка е върху ищцовата страна.
В практика на ВКС изрично се приема и че при определяне размера на обезщетението, съдът следва не само да обсъди всички установени по делото, релевантни в конкретния случай, обективно съществуващи обстоятелства, но и да отрази в мотивите си своята преценка относно тяхното конкретно значение за определянето на справедливия размер на обезщетението. При определяне паричния еквивалент на неимуществените вреди следва да се вземат предвид и икономическата обстановка и стандарта на живот в страната, присъдените в аналогични случаи в съдебната практика обезщетения, както и че размерът на обезщетението не следва да бъде източник на обогатяване за пострадалия.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Относно родовата подсъдност на исковете по чл. 71, ал. 1 ЗЗДискр.
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
С ТП №1/16.01.2019 г. на ОСС от ГК на ВКС и I-ва и II-ра колегия на ВАС е прието, че исковете с правна квалификация чл. 71, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 ЗЗДискр са подсъдни на районния съд, като е обявена за изгубила актуалност т. 4 ТП №2/19.05.2015 г. на ОСС от ГК на ВКС и I-ва и II-ра колегия на ВАС.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Очевидна неправилност при преценка на процесуалната легитимация на страните в производство по съдебна делба.
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
В делбеното производство съсобствениците са необходими задължителни другари и съдът има задължение да следи за участието на всички съсобственици в делбата и да определи действителните им квоти, при които се допуска делбата. Извършените сделки между съсобствениците, независимо, че са по време на процеса, следва да бъдат взети предвид съгласно чл. 235, ал. 3 ГПК. Касае се до факти с определящо значение за въпросите, които се разрешават в производството по чл. 344, ал. 1 ГПК – между кои лица, на кои имоти и при какви квоти следва да се допусне делбата. Не е налице прехвърляне на спорното право по смисъла на чл. 226, ал. 1 ГПК след като сделките са сключени между съсобствениците, които са страни по делото.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022
Дали с поддържането от ответника фактическо положение /съществуване на незаконен строеж/ се пречи на търсещите защита ищци да упражняват в пълен обем правото на собственост върху собствения си имот?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Искът по чл. 109 ЗС може да бъде насочен и срещу лице, което поддържа и се ползва от създадено състояние, което ограничава, смущава или пречи на пълноценното ползване на вещта на ищеца според предназначението й, но също и когато поддържането от ответника на такова състояние създава сериозна опасност от вредно и смущаващо въздействие върху вещта за в бъдеще. Целта на негаторния иск е да даде защита на правото на собственост срещу всяко пряко или косвено неоснователно въздействие, посегателство или вредно отражение върху правото на собственост, които ограничават, смущават и пречат на допустимото пълноценно ползване на вещта според предназначението й, или създават опасност от такива. За уважаването на иска е необходимо ищецът да докаже, че неоснователното действие на ответника му пречи да упражнява своето право.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023
Допустим ли е отрицателен установителен иск за това, че ответникът не е собственик на дворното място, в което е построена сградата, предявен от собственик на имот в сградата с аргумент, че е ответникът в качеството си на собственик му нарушава правото на преминаване и на достъп до сградата и представлява ли защитата на тези права на ищеца, както и възможността да придобие част от спорния имот от действителния му собственик по законоустановен ред, обект на допустим отрицателен установителен иск?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Правният спор накърнява не само спорното право, което едната страна претендира, но и правната сфера на другата страна, която затова отрича претендираното право, защото то засяга определени нейни права. Всеки, който претендира, че е носител на право, засегнато от правен спор, може, като упражни пръв правото си на иск, да стане ищец по делото, поставяйки другата страна по спора в ролята на ответник. При установителните искове (включително и отрицателните) в най-голяма степен се откроява разликата между спорното право и правото, което може да се окаже засегнато от правния спор. Първото има качеството „предмет на иска, защото е обект на противоречиви правни твърдения на страните по спора. Уважаването на отрицателния установителен иск обаче има и правопредпазващо действие по отношение на засегнатото право, което ищецът брани с предявяването му – ако с решението бъде установено несъществуването на спорното право, защитната функция на процеса е по отношение на субективното право на ищеца, чието съществуване и реализация са били засегнати от отреченото със съдебното решение право. Изложени са също съображения, че правният интерес от решаване на правния спор винаги произтича от конкретните обстоятелства, в които спорът се изразява и чрез които всеки от спорещите твърди, че се засяга правната му сфера, а видът на иска е призван да гарантира постигането на необходимата и достатъчна по вид и обем защита на материалните права. Такава защита в случаите на отрицателен установителен иск за собственост или друго вещно право би се постигнала чрез отричане със сила на пресъдено нещо на претендираното от ответника право. Посочено е, че правният интерес при отрицателния установителен иск за собственост или друго вещно право се поражда от твърдението за наличие на притежавано от ищеца, различно от спорното, право върху същия обект, чието съществуване би било отречено или пораждането, респективно упражняването му би било осуетено от неоснователната претенция на насрещната страна в спора.
Преценката за наличие на правен интерес от предявяването на отрицателен установителен иск следователно е винаги конкретна, основана на всички, съдържащи се в исковата молба твърдения, като нейната цел е да се съобрази дали при уважаването на иска ще бъде дадена защита на субективното право, което ищецът твърди, че притежава. При това следва да бъде взето предвид доколко както съществуването, така и реализацията на притежаваното от ищеца право се засяга от правото на ответника. В този смисъл въз основа на съдържащите се в мотивите на тълкувателното решение съображения, в практиката си ВКС е достигнал до изводите, че за да прецени дали изложените в исковата молба твърдения обуславят правен интерес от О., съдът следва да ги квалифицира и да прецени доколко решението по делото ще рефлектира върху правната сфера на ищеца и ще постигне целения от него резултат и само когато целеният правен резултат не би рефлектирал непосредствено в правната сфера на ищеца, то липсва правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск. В тълкувателното решение се придава значение не на вида накърнено субективно материално право на ищеца, а на обстоятелството дали собственическите претенции на ответника пречат на ищеца да го упражнява, респ. дали отричането им би повлияло на възможността за безпрепятственото му упражняване.
С тази практика на ВКС, вкл. с изложените в мотивите към т. 1 на ТР №8/2012/27.11.2013г. по тълк. д.№8/2012г. на ОСГТК на ВКС съображения в случая въззивният съд не се е съобразил. При извършването на преценката си за наличие на правен интерес от предявяването на отрицателен установителен иск въззивният е взел предвид единствено твърденията на ищците за осъществяването на фактите, свързани с придобиването на права от страните върху самостоятелните обекти от масивната двуетажна търговска сграда, както и върху дворното място (за ответниците), но не и твърденията за последващите спорове между страните, свързани с ползването на дворното място и обусловената от това възможност за достъп до сградата и не е анализирал значението на тези твърдения за наличието, респ. липсата на правен интерес от предявяването на отрицателния установителен иск.
В тази насока следва на първо място да се отбележи, че именно съществуването и реализацията на правата, които ответниците твърдят, че са придобили върху дворното място, засяга възможността ищците да упражняват признатото от чл. 64 ЗС право да ползват терена доколкото това е необходимо за пълноценното упражняване на правото на собственост върху притежавания от тях самостоятелен обект в сградата, вкл. правото на достъп до самата сграда, като се съобрази и предназначението на този самостоятелен обект, а именно магазин, до който следва да бъде осигурен непрекъснат достъп не само за ищците, но и за посетителите на магазина. Следва да бъде взето предвид и обстоятелството, че за да бъде упражнено успешно правото по чл. 64 ЗС на първо място следва да бъде разрешен спорът за принадлежността на правото на собственост върху терена, доколкото предявяването на иск по чл. 64 ЗС с твърдения, че правото на собственост върху терена не принадлежи на ответниците не може да се приеме за допустимо, а уважаването на такъв иск срещу общината не би било противопоставимо на ответниците в настоящето производство.
Terms
Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021
От кой момент поражда действие отмяната на ППВС №3/18.11.1980 г., извършена с т. 10 ТР №2/26.06.2015 г. на ОСГТК на ВКС, и прилага ли се последното за вземания по изпълнително дело, което е образувано преди приемането му?
По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:
Неправилно – в нарушение на закона, САС е приел, че в случая по отношение на давността, изцяло приложение следва да намери т. 10 ТР №2/2013/26.06.2015 г. на ОСГТК на ВКС, съгласно която нова погасителна давност започва да тече от датата, на която е поискано или е предприето последното валидно изпълнително действие. Наред с това, както тези изводи на апелативния съд относно началото на давността и за неоснователност на възражението на ответника-касатор за прекъсване на давността през времетраенето на изпълнителния процес, така и изводът му за основателност на довода на ищеца за зачитане на настъпила перемпция, са и напълно необосновани, тъй като (както вече беше посочено) в мотивите към обжалваното решение липсва каквото и да било обсъждане на правнорелевантните обстоятелства по спора.
Terms