Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Dictum Плюс – 9 май 2023 г.

Поредица Dictum Плюс – ежедневен бюлетин за новите съдебни актове, публикувани в информационната система за съдебна практика на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела

Електронно периодично издание: ISSN 2738-750X


Здравейте,

Представяме Ви последно публикуваните, релевантни съдебни актове на Върховния касационен съд.

Екипът на “Българското прецедентно право” Ви пожелава ползотворна работа и успешен ден!

Оставаме на Ваше разположение.


I. Практика по чл. 290 ГПК и други основания

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Дали подлежи на вписване съдебно решение, с което правото на ползване върху семейното жилище е предоставено на един от двамата съпрузи след развода?

По силата на съдебното решение по чл. 56 СК, с което семейното жилище се предоставя за ползване на единия съпруг, възниква наемно отношение между собственика на жилището като наемодател и съпругът, на когото е предоставено ползването като наемател. За да бъдат защитени интересите на съпруга-наемател срещу последващо прехвърляне на жилището от собственика, законът (чл. 57 СК) дава възможност за вписване на решението по чл. 56 СК в имотния регистър, като придава на това вписване действието по чл. 237, ал. 1 ЗЗД, така че наемното отношение да е противопоставимо на последващите приобретатели за целия срок на ползване.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За проверка правилността на извода на въззивния съд, че неупражняването на едно субективно право, каквото е правото на правоимащия да поиска връщането на предметите, иззети като веществени доказателства, преди да завърши наказателното производство, съставлява поведение, допринесло за настъпването на вреди от непозволено увреждане.

Съгласно чл. 51, ал. 2 ЗЗД обезщетението за вреди от непозволено увреждане може да се намали, ако и самият пострадал е допринесъл за тяхното настъпване. Съпричиняването на вредата изисква наличие на пряка причинна връзка между поведението на пострадалия и настъпилия вредоносен резултат, но не и вина. Приносът на увредения – обективен елемент от съпричиняването, може да се изрази в действие или бездействие, но всякога поведението му трябва да е противоправно и да води до настъпване на вредоносния резултат, като го обуславя в някаква степен. В случай, че такова действие или бездействие не е налице, то и резултатът не би се проявил.
Съдебната практика приема, че носителят на едно законно признато субективно право е свободен да прецени дали и кога да го упражни, или въобще да не го упражни, поради което упражняването или неупражняването на материално и/или процесуално право поначало е правомерно, а неупражняването му не може да има за резултат причиняване на вредоносни последици. Това не изключва възможността за злоупотреба с право, която е противоправна; такава е налице, когато правото се упражнява недобросъвестно – за да бъдат накърнени права или законни интереси на други – чл. 57, ал. 2 КРБ, а също и в противоречие с интересите на обществото – чл. 8, ал. 2 ЗЗД. Злоупотребата с право, т. е. противоправното поведение, представлява превратното упражняване или неупражняване на правото единствено с цел да се увреди друг правен субект.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2019

Има ли право военнослужещият сам да определи почивката си по чл. 136а, ал. 4 КТ в условията на удължено служебно време и възможно ли е това право да се погаси с кратката тригодишна давност, без да е направено волеизявление на работодателя му за това, и възможно ли е възражението за изтекла погасителна давност да бъде направено извън исковия процес, и дали началният момент на вземането на военнослужещия за възнаграждение за положен труд над нормалната продължителност на служебното време, некомпенсирано с почивка, е моментът на прекратяване на служебното правоотношение?

Правото на военнослужещия да ползва компенсация чрез намалено работно време за положен повече от нормативно определения при даване на 24 часови дежурства труд е непарично и при спор не може да бъде предявено с друг иск освен установителен. То не може да бъде реализирано принудително чрез предявяването на осъдителен иск срещу работодателя. По своето естество погасителната давност представлява изтичането на установен в закона период от време, през който, ако носителят на правото не го упражни, то се погасява. Същата представлява санкция за носителя на правото, който бездейства и не го упражнява, поради което не може да бъде прилагана, когато то не може да бъде упражнено поради законови пречки за това. Носителят на правото не може да бъде санкциониран за това, че не е упражнил правото си в случаите, когато той не може да направи това принудително чрез предявяването на осъдителен или конститутивен иск, или чрез предприемане на едностранни действия, на които насрещната страна в правоотношението не може да се противопостави. Този извод произтича от разпоредбата на чл. 358, ал. 2, т. 2 КТ, съгласно която погасителната давност започва да тече от момента, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. Ето защо, когато правото не може да бъде упражнено, давност не може да започне да тече. Именно възможността работникът или служителят да определи едностранно времето на ползването на платения годишен отпуск по чл. 176, ал. 3 КТ, съответно по чл. 59, ал. 6 ЗДСл, обуславя възможността за погасяване на това право по давност съгласно чл. 176а КТ, съответно по чл. 59 ЗДСл. Затова предвидената в чл. 136а, ал. 4 КТ възможност работникът или служителят сам да определи времето, за което ще ползва компенсацията, би могло да обоснове погасяването на това право по давност. Разпоредбата обаче е обща и не може да намери приложение в случаите, когато се касае до отношения, които са предмет на специална нормативна уредба. Дори и да съществува възможност за такова прилагане, поради наличието на празнота в специалната уредба, това прилагане трябва да бъде не буквално, а съответно – с отчитане на естеството на правоотношенията, наложили специалното регулиране.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Подлежат ли на установяване факти, които не са включени в предмета на доказване от първоинстанционния съд с доклада по делото?
Въззивният съд може ли да приеме за недоказан факт от решаващо значение за делото, който първоинстанционният съд не е посочил като нуждаещ се от доказване и без преди това да е уведомил страните, че го счита за спорен по делото и че е включен в предмета на доказване?
Допустимо ли е пълното доказване да бъде осъществено чрез косвени доказателства и кои са юридическите факти, съдържащи се в хипотезата на чл. 55 ПИКЕЕ и обуславящи обективната имуществена отговорност на потребителя на електрическа енергия към електроразпределителното дружество за заплащане на количеството електрическа енергия, измерена в неизведен на дисплея регистър и правно значим ли е за реализирането на отговорността на потребителя по този ред точния времеви интервал, в който това количество енергия е измерено в неизведен на дисплея на електромера регистър, както и причините за това?

Съгласно чл. 154, ал. 1 ГПК, всяка страна в производството е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения. Правилото регулира разпределението на доказателствената тежест в процеса, по силата на което всяка една от страните следва да понесе неблагоприятните последици от това, че даден факт не е установен в хода на производството. То е следствие от установеното в чл. 6, ал. 2 ГПК предписание, че предметът на делото и обемът на дължимата защита и съдействие се определят от страните. Тези разпоредби обаче не освобождават съда от задължението да вземе становище по въпросите по предмета на спора, подлежащите на доказване факти и разпределението на доказателствената тежест за тях. Чл. 129 ГПК, ал. 2, ал. 3 и ал. 4 задължават съда да предприеме действия по отстраняване на нередовностите на исковата молба и в случаите, когато е налице нередовност, изразяваща се в неясно или неточно посочване на фактите определящи основанието на иска. Съгласно чл. 143, ал. 1 ГПК, в първото съдебно заседание, след разрешаване на предварителните въпроси, съдът е длъжен да пристъпи към изясняването на фактическата страна на спора, след което, съгласно чл. 146, ал. 1, т. 1 ГПК, съдът трябва да отрази в доклада си обстоятелствата, от които произтичат претендираните права и задължения, а също така и кои от тях не се нуждаят от доказване – чл. 146, ал. 1, т. 4 ГПК, съответно как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти – чл. 146, ал. 1, т. 5 ГПК. Наред с посоченото, по силата на чл. 146, ал. 2 ГПК, съдът е длъжен да укаже на страните за кои от твърдените от тях факти не сочат доказателства. Целта е страните да се ориентират относно подлежащите на доказване факти и разпределението на доказателствената тежест за тях. Затова и настъпването на преклузията за посочване на доказателства се свърза с изпълнението на тези задължения от страна на съда. Страната не е длъжна да доказва други факти, извън тези, които са й указани от съда. Затова правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК е приложимо само по отношение на посочените от съда като подлежащи на доказване факти, а не по отношение на тези, които не са посочени като такива. Предвид изложеното, съдът не може да приема за доказани факти и да обосновава решението си на същите, без да даде възможност на страните да изразят становище и съответно да ангажират доказателства за тях. Ето защо не подлежат на установяване факти, които не са включени в предмета на доказване от първоинстанционния съд с доклада по делото, и въззивният съд не може да приеме за недоказан факт от решаващо значение за делото, който първоинстанционният съд не е посочил като нуждаещ се от доказване, и без преди това да е уведомил страните, че го счита за спорен по делото и че е включен в предмета на доказване. В случай, че това бъде направено, е налице процесуално нарушение, което може да доведе до неправилност на постановеното по делото решение.

В зависимост от това дали се установява пряко релевантния за спора факт или се установява такъв факт, от който може да бъде направен извод за съществуването на правнорелевантния факт, доказването бива пряко или косвено. При последното се установяват факти от действителността, които се намират във връзка с релевантния за спора факт, който трябва да бъде доказан в спорното производство. Установяването на тези факти и връзката им с подлежащия на доказване в производството правно релевантен факт, е основанието последният да бъде счетен за доказан. Самите доказателствени факти не са нормативно предопределени, а възможният им кръг е неограничен, като връзката им с подлежащия на доказване правнорелевантен факт се определя във всеки конкретен случай. Всеки или всякакъв факт може да се окаже в такава връзка с подлежащия на доказване правнорелевантен факт, че да може да послужи за обосноваване на извод за неговото съществуване или несъществуване, като наличието на такава връзка се преценява с оглед на всички обстоятелства по конкретното производство. За да може косвеното доказване да послужи за нуждите на главното такова, чрез него трябва да бъде установена такава система от доказателствени факти, която, като изключва всяка друга вероятност, да създаде сигурност, че правнорелевантния факт, за съществуването на който се прави извод от съвкупността на доказателствените факти, действително се е осъществил. Един правнорелевантен факт, който е от значение за спора, може да бъде доказван както чрез пряко, така и чрез косвено доказване, освен ако не съществува законово ограничение за вида на доказването. Затова не съществува пречка главното доказване, което е и пълно такова, да бъде реализирано чрез косвени доказателства.

Разпоредбата на чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ предвижда, че в случаите, в които се установи, че са налице измерени количества електрическа енергия в невизуализирани регистри на средството за търговско измерване, операторът на съответната мрежа начислява измереното след монтажа на средството за търговско измерване количество електрическа енергия в тези регистри. От граматическото тълкуване на разпоредбата следва, че отговорността по този текст на ПИКЕЕ е обективна и за преизчисляването е достатъчно само установяването на наличието на измерени в невизуализирания регистър на електромера количества електрическа енергия; не е отдадено правно значение на причините, довели до наличието на измерени количества електроенергия в невизуализирания регистър на електромера, като се приема, че за да бъдат измерени тези количества, то те са преминали през средството за търговско измерване и са реално потребени. В този случай без значение е обстоятелството дали измерването на електроенергията в невизуализирания регистър на електромера се дължи на техническа повреда или на съзнателна човешка намеса, доколкото електроенергията е доставена, а остойностяването й по реда на чл. 56 ПИКЕЕ се прави по цени за покриване на технологични разходи. От логическото тълкуване обаче следва, че хипотезата на чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ съдържа в себе си и изискването електромерът да е технически изправен като цяло, като измерва цялата преминала през него електроенергия в рамките на допустимите грешки. В този случай техническата повреда трябва да засяга само начина, по който електромерът отчита преминалата през него електроенергия в различните тарифи, но не и другите му функции. Затова преизчисляването по реда на чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ не може да бъде извършвано, когато се установи, че показанията в невизуализирания регистър се дължат на такава техническа повреда, при която електромерът не работи в рамките на допустимото, или измерените в невизуализирания регистър количества електроенергия не са реално преминали през електромера, а са само неточно отразени в паметта му. Във всички случаи, когато основанието за начисляване на сумите по чл. 55, ал. 1 ПИКЕЕ е налице, потребителят може да бъде задължен само за тази част от отчетената в невизуализирания регистър на електромера електрическа енергия, която е измерена след монтажа му на обекта на това лице, като доказването на действителния размер на тази част е в тежест на лицето, което извършва начислението.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Има ли право собственик на самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост да извършва паркиране на превозни средства в дворното място, представляващо обща част, при наличие на решение на общото събрание, което забранява такова действие?

Когато в дворното място е построена сграда в режим на етажна собственост и всички собственици на самостоятелни обекти притежават и съответни идеални части от дворното място, незастроената част на дворното място представлява обща част на сградата. Съгласно чл. 11, ал. 1, т. 10, б. и ЗУЕС начинът на използване на общите части на сградата и прилежащата ѝ площ при възникнали спорове се определя с решение на общото събрание. При взето такова решение всяко лице със самостоятелен обект в сградата може да иска от останалите да не създават пречки за ползването на общата част по начина, определен в решението. Решенията на общото събрание могат да бъдат изпълнявани принудително без преди това да е проведено исково производство, само в случаите на чл. 38, ал. 2 ЗУЕС вр. чл. 410, ал. 1, т. 1 ГПК – когато собственик, ползвател или обитател не изпълни в определения срок решение за вземания за парични суми или за заместими вещи; в тази хипотеза председателят на управителния съвет /управителят/ може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение. В останалите случаи не съществува пречка етажен собственик, ползвател или обитател, позовавайки се на решение на общото събрание, касаещо използването на обща част, да претендира по реда на чл. 109 ЗС защита на своите права. И ако решението забранява паркиране на превозни средства в дворното място, то следва да се приеме, че собственик, ползвател или обитател на самостоятелен обект в сградата няма право да извършва такива действия, след като общото събрание, като изразител на колективната воля на етажните собственици относно начина на използване на общите части, не му е придало такова предназначение. Становището се основава и на разпоредбите на чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗУЕС, чл. 5, ал. 2 ЗУЕС и чл. 5, ал. 4 ЗУЕС и чл. 6, ал. 1, т. 1 ЗУЕС, според които собствениците, ползвателите и обитателите на самостоятелни обекти имат право да използват общите части на сградата според тяхното предназначение, но същевременно са длъжни да не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да ползват тези части. Паркирането на автомобил в двора на етажната собственост смущава пълноценното използване на двора от етажните собственици, ако липсва решение на общото събрание на етажната собственост за начина на използване на дворното място за подобни нужди.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2020

Дали причинените от деликт пропуснати ползи трябва да бъдат доказани със сигурност, както трябва да бъдат доказани със сигурност пропуснатите ползи, причинени от неизпълнение на договорно задължение?

Пропуснатите ползи трябва да са доказани със сигурност и в хипотезата на чл. 45 ЗЗД.

Terms

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За задължението на съда да обсъди всички доказателства по делото, както и доводите и възраженията на страните и да постанови обоснован съдебен акт. (По иск с правно основание чл. 59 ЗЗД за идеални части от разходите, които ищецът е сторил за закупуване на движими вещи и материали.)

Движимостите, които могат да бъдат отделени без съществено увреждане на имота, не подлежат на заплащане, тъй като не представляват подобрение. Когато във владения недвижим имот са прикрепени движимости, които увеличават цената му, но които могат да бъдат отделени от него без съществено да се промени имотът, не е налице подобрение. Владелецът има право да вдигне тези вещи, когато преустанови владението на недвижимия имот. Неправилно в тези случаи в увеличената стойност на имота се включва и цената на тези движимости.
С оглед на тези указания в практиката на ВКС е прието, след анализ на събраните по делото доказателства, че вещите /в случая там кухненско обзавеждане, вана и смесителни батерии за вана/ не могат да бъдат премахнати без да се повреди главната вещ, тъй като кухненското обзавеждане е специално поръчано за кухнята и след демонтажа му ще останат следи от дюбели в кухнята, които ще следва да бъдат демонтирани, смесителните батерии са закрепени за шкафовете, а за да бъде демонтирана ваната е необходимо да бъде съборена специално изградената преградна стена и след това отново иззидана. След като тези движими вещи са прикрепени към имота по начин, че отделянето им съществено ще го увреди, следва да се приеме, че те представляват подобрение и подлежат на заплащане от собственика на имота. Подобрението на чужд имот е налице в хипотезите, когато владелецът /държателят/ на чуждия имот влага труд и средства и допринася за увеличение стойността на вещта. За неправилни са приети изводите на въззивния съд, че изграденият бар-плот и принадлежностите му, в т. ч. и хладилните камери с витрини, хладилници и фризер, могат да се отделят от недвижимия имот без това да наруши функционалната характеристика на обекта като търговски обект “кафе- клуб. Неправилно е прието също, че изградените именно за нуждите на този търговски обект врати и др. /описани точно в Приложение 5с корекциите на вещите лица досежно размера/ нямат характеристиката на подобрения.

Terms

II. Предстояща практика

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Относно приложение на визирания в чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост при определяне на размера на дължимото обезщетение за причинени от непозволено увреждане неимуществени вреди, в хипотезата на предявен пряк иск по чл. 432, ал. 1 КЗ, и критериите, които съдът трябва да съобрази.

Предстои добавяне след постановяване на съдебното решение по делото. Кликнете на бутона “Известете ме за обновления”, за да получите известие по имейл при публикуване на съдебното решение по делото.

Terms

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

С оглед разпоредбата на чл. 17 Наредба №49 от 16.10.2014 за задължителното застраховане по застраховки „Гражданска отговорност на автомобилистите и „Злополука на пътниците в средствата за обществен превоз има ли погасителен ефект плащане на застрахователно обезщетение на малолетно лице по банкова сметка с друг титуляр, вкл. по адвокатска сметка по чл. 39, ал. 3, т. 3 Задв съгласно извънсъдебно споразумение със застрахователя?

По делото е постановено Решение, с което ВКС дава следния отговор на поставения въпрос:

Ако се приеме, че застрахователното обезщетение на пострадалото непълнолетно лице може да бъде изплатено от застрахователя по клиентска сметка на упълномощен адвокат, посочена изрично в извънсъдебното споразумение, би се стигнало до заобикаляне на закона. Независимо че сумите по клиентската сметка не са част от имуществото на адвоката /чл. 39, ал. 2 ЗА/, последният е страна по договора с банката-доставчик на платежни услуги и е единствен титуляр на банковата сметка, който може да се разпорежда с наличностите по нея. В този смисъл дори паричните средства да са на негов клиент- непълнолетно лице, за разпореждането с тях няма да е необходимо разрешение на районния съд, респективно няма да са гарантирани правата и интересите на непълнолетния.

Terms

Тъмен/светъл фон